in

İnsan Neden Sorumluluk Sahibi Olmalıdır?

İnsan Neden Sorumluluk Sahibi Olmalıdır?

İnsan Neden Sorumluluk Sahibi Olmalıdır?

 

Sorumluluk, bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevi yerine getirmesi, olayın sonuçlarını üstlenmesi, kendi davranışlarının sonuçlarına sahip çıkabilmesi olarak tanımlanır. Sorumluluğu üstlenemez veya yerine getiremezsek olumsuz birtakım sorunlarla karşılaşabiliriz. Örneğin, iş hayatındaki çalışmaları erteler ve umursamaz davranırsak aksaklıklar meydana gelebilir. Bu gibi sorunları yaşamamak adına sorumluluklarımızı bilmeli, gerekenleri yapmalıyız. Görevlerimizi tam anlamıyla bilip yerine getirirsek, hem daha iyi olur hem de bir kriz dönemi yaşamamış oluruz.

Çocukluk döneminde öğrenilmesi gereken bir davranıştır. “Ağaç yaşken eğilir.” Atasözünü hatırlatmak isterim. Bir çocuğa sorumluluk duygusu aşılanırsa büyüdüğünde hem daha çok kendinden emin hem de daha çok özgüvenli olur. Böylelikle sorumluluk sahibi bireyler yetişir.

Herkesin farklı sorumlulukları vardır. Öğrencinin verilen ödevlerini yapması, ebeveynlerin çocuklarına karşı sorumlulukları, vergi verme sorumluluğu vs. vs. bunlar yapılması gereken sorumluluklardır. Sorumluluklarımızın farkında olur ve ertelemezsek kazançlar,başarılar elde ederiz.

yazar

Yazar: Portakal_cicegim

Hayat dediğimiz yasam bizim için sınav değil midir ? Herkes sınavlara giriyor fakat geçmek için çaba gösteren kimse yok oyleyse kendimiz için ve başkalari için bir başarı kazanmaya var mısınız ?

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.