Mevsimler

Mevsimler : Dünya ‘nın Güneş etrafında dönmesiyle oluşur. Bu dönüş esnasında hava ısınır ve soğur değişime uğrayan Dünya , Güneş etrafında turlarken bir açı oluşturur söz konusu bu açı mevsimleri oluşturur. Her mevsimin insan üzerinde bıraktığı hisler ,etkiler bambaşkadır. Mevsimler bizim karakterimizin şekillenmesinde de rolü vardır. Ör; Soğuk yerlerde yaşayan kişiler sinirli,  asabi iken Sıcak yerlerde yaşayan kişiler ise tam tersi neşeli, mutlu ,enerjik insanlardır. Bazı yerlerde de tek mevsim hakim olabilir. Antartika da kış mevsimi hakimdir . ( Insanlar oraların iklimini alt üst etse de küresel ısınmaya sebep olsada şimdilik kış mevsimi hakim) . Ekvatorun alt kısmın da ise yani çöller de yaz mevsimi sıcaklık hakimdir. 

Benim favori mevsimim yaz. Yazı gerçekten çok seviyorum . Güneşin altında , yemyeşil tabiat , masmavi göller . Yazın yapacağın bir çok aktivite de var . Tatile gidebilirsin hayalim miami ye gitmek nerde o günler (bu bir hayaldir.😊) Piknik yapabilirsin ailen ile , kırlarda bir at misali koşabilirsin . Masmavi derin denizlere oltanı salayıp denizden çıkan kaderini beklerisin o mutluluğu anlatam yaşanması lazım yazdan çok konuştum  😂. Kışı çok sevmesem de topraklarımız verimli oluyor , kısacası bereketleniyor . Kar’ın altında dolaşmak çok estetik  ve afili , ben kar’ın üstünde yürürken botumun çıkardığı o ses hayranım beni benden alıyor. 

Sonbahar ise doğanın uymaya başlamadan önceki dönem bütün yeşilliğin sarardığı dönemdir.  Bir nevi hayallerimiz gibi düşünürken yemyeşil iken gerçekleşmediğinde, sararan gürgen ağacından düşünen yaparak gibidir. Doğa sararmaya başlar , bahçenizin önü hep sararan yaparak olurya onun üzerine basmak o çıtırtı , dökülmüş yaprakların içinde yürümek ah o duygu yok mu işte gerçek his. İlkbahar da doğanın uykudan uyanması , yeniden canlanması , dirilmesi , tazeliğine kavuşması diye biliriz . Meşe , sedir, gürgen gibi bir çok ağaç yeniden yaşama tutunduğu mevsimdir ilkbahar. 

Her mevsim farklı bir duyguyu tatmamızı sağlarken bunun yanı sıra giyecegimiz kıyafeti , hangi duyguda olmamızı da sağlayan etkendir” Mevsimler”.  ama  insanların doğayı mahvetmelerine dayanamıyorum. O insanlara inat bir fidan dik ona ilk suyunu dök büyüdüğünde o artık kocaman bir ağaç,  gölgesinin altında serinle ,  piknigini yap , kırların arasında bir çocuk gibi koştur.  Nasıl kendi çocuğunuza zarar gelmesin diye korursunuz o doğa,  tabiat da bizim çocuğumuz  geleceğimiz , oksijen kaynağımız,  onlara biraz şefkatli, merhametli , hasas, olmanız dileğiyle… (hemen şimdi bir fidan al dik ! benim için değil geleceğimiz için)

ME
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ARKEOLOJİK VERİLER IŞIĞINDA: SEBE KAVMİNİN HELAKI VE BÜYÜK SEL FELAKETİ

ARKEOLOJİK VERİLER IŞIĞINDA: SEBE KAVMİNİN HELAKI VE BÜYÜK SEL FELAKETİ

Sonraki
Ah Sensizlik

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.