İndirimler

İndirim reklamları beni eskisi gibi cezbetmiyor. Yok yüzde elli indirim yok böyle indirim yok şöyle indirim. Saçmalık indirimden önce yukarı çekilen fiyatları bu gözler görmüyor zaten. Vatandaşta açtı gözü bu günlerde pandemiden beri aralıksız alışveriş yapan bireyler aslında indirim diye bir şeyin olmadığını öğrendi. sonuçta bunların hepsi tuzak. Neyse ki maymun gözünü açtı. Biraz geç oldu paracıklar suyunu çekti ama sonuç olarak nerden dönersek bu zararın heh işte o kadar kardayız. Bu indirim yalanlarıyla ilgili sizinle bir alıntı paylaşmak istiyorum:

”Türkiye’de ‘Süper Cuma’, ‘Efsane Cuma’ olarak adlandırılan indirim haftasında, tüketicilerden Ticaret Bakanlığına çok sayıda şikayet yağdı. Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanlığı şikayetleri inceledi. Aralarında büyük şirketlerin de bulunduğu e-Ticaret sitelerinde “sahte indirim” tespit edildi. Şirketlerden savunma talep edildi.

Edinilen bilgilere göre, şirketler salı gününe kadar savunmalarını hazırlayarak Reklam Kurulu’na sunacak. Kurulun, savunmaları da dikkate alarak yapacağı toplantıda bazı dosyaları karara bağlayacağı ve şirketlere cezai yaptırım uygulayabileceği öğrenildi.

Yapılan tespitlere göre 104 bin 781 liraya kadar ceza kesilebilecek. Şirketlerin “indirime gitmiş gibi” reklam yaparak daha yüksek fiyattan ürün satması, tüketicilerin en çok şikayet ettiği konu oldu. Tüketiciler, Reklam Kurulu’na başvuru yapabiliyor. Bunlar yazılı olarak veya elektronik ortamda gerçekleşiyor.

Bu yıl ‘efsane’ haftası tüm kasım ayına yayılırken, online alışverişe talep geçen seneye göre yüzde 25 oranında artış gösterdi. En çok satılan ürünler arasında elektronik ve moda başı çekti. Market kategorisindeki satışlar ise geçtiğimiz yıla göre 5 kat artış gösterdi.”

ece-berre-oren
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ERGEN PİSKOLOJİSİ
Sonraki
Üzülüyorum

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.