Hoş Geldin 2021(!)

Yeni yılın gelmesini büyük bir coşkuyla bekliyoruz her zaman ki gibi.

“Getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği güzelliklerin hayatını dolduracağı bir yıl”  türevi dilekler. Tıpkı 2020 ‘ye girerken dilediğimiz gibi ve 2019’a , 2018’e …

Bu dilediğimiz temenniler bunca zaman ne işe yaradı? Bize gerçekten başarıyı mutluluğu getirecek olan yıllar mı acaba?

Hadi geçmiş yılları değerlendirelim ne değişmiş?

Kadın Cinayetleri

Bu grafik yukarıdan aşağıya değil malesef.Aşağıdan yukarıya doğru okunan bir grafik.2011 de 121 olan cinayet sayısı 2019 da neredeyse 4 katı artmış durumda.

Çocuk İstismarı

      2005 ile 2015 arasındaki verilere göre -2015 sonrası için herhangi bir kaynak bulamadım ne yazık ki- Çocuk istismarları sonucu açılan davaları ve beraatları görüyorsunuz.

(ÇOCUKÇA) derneği tarafından yapılan basın toplantısında ise dernek başkanı  Buğra Kaan Oğuz’un verdiği bilgilere göre ;

Çocuk istismarı konusunda Türkiye üçüncü sırada.Türkiye genelinde bu oran Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından yapılan açıklama ile yüzde 33 oranına sahip.Sayıya vurulduğunda ise her 3 çocuktan 1 ‘i  istismara maruz kalmış.

Dünya oranına baktığımızda ise aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor.

Dünyada gelir eşitsizliği

En yüksek gelire sahip üç ülke Katar , Macao , Lüksemburg iken ,

En düşük gelire sahip ülkeler ise Burundi , Orta Afrika ve Kongo Cumhuriyeti.Bu üç ülke de Afrika kıtasında.Hatta ilk ondaki tüm ülkeler Afrika kıtasına ait.

DW’nin paylaştığı habere göre Afrika’nın güney kısmında 45 milyon insan açlıkla savaşıyor.Yine kaynaklara göre ;

“Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), kuraklık, sel felaketleri ve kötü ekonomi yönetimi nedeniyle Afrika’nın güneyinde 45 milyon kişinin açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ve bölgeye çok acil bir şekilde gıda yardımı yapılması gerektiğini duyurdu”

Dünyada Sağlık ve Eğitim

Unesco Kaynaklarına göre Afrika’da verilen eğitimde ;

Yaklaşık 6 ila 11 yaş arasındaki çocukların beşte birinden fazlası okula gitmiyor, devamında yaklaşık 12 ila 14 yaş arasındaki gençlerin üçte biri okula gitmiyor. UIS verilerine göre,  15 ve 17 yaş arası çocukların yaklaşık% 60’ı okula gitmiyor. 

Bir diğer konu sağlık.

Yine Afrika’da su ve hijyen eksikliğinden dolayı Koronavirüs’ün tehlikesi diğer ülkelere göre daha fazla. Sağlık altyapısının da çok zayıf olmasından dolayı oldukça riskli bir bölge Afrika.Suya ulaşmak oldukça zor.Sosyal mesafenin korunması da ne yazık ki imkansız gibi.  Çünkü yoksulluk sınırı oldukça fazla olduğundan işçiler çalışmak zorunda.Yaşanılan alanlar dar ve nüfus oldukça fazla. Bu durum virüsün yayılmasını hızlandırıyor.

Çocuk İşçiler

Dünya genelinde 152 milyon çocuk, ailelerine destek olabilmek için çalışıyor.Yoksulluk sınırı yüksek olduğundan çalışmaktan başka çareleri yok.Afrika ve Asya kıtalarında bu oran yoksullukla paralel olarak daha da yüksek.Dünyada her 10 çocuktan biri çocuk işçi olarak çalışmakta. Ağırlıklı olarak bu oranı erkek çocuklar oluşturuyor.

Irkçılık

Geçmişten günümüze ırkçılık ne kadar az görünse de hala alttan alta devam etmektedir.2020 yılında bunu George Floyd hepimiz yaşadık, gördük.

Avrupa Konseyi’nin düzenlediği, 5 bin Afrika ve Arap kökenli genç erkeğin katıldığı bir anket çalışması, katılımcıların polis tarafından diğer Fransızlara oranla 20 kat daha sık durdurulduğunu gösteriyor.Almanya’da hala neonazi akımı bulunmakta ne yazık ki.

Orman Yangınları

TRT kaynaklarına göre ;

Türkiye’de 2019 yılında 2 bin 688 orman yangın çıktı. Bu yangınlarda 11 bin 332 hektarlık alan alevlere teslim oldu. 2020’nin ilk altı ayında çıkan 836 yangında ise 923 hektar alan zarar gördü.

Mülteciler , Savaşlar  ve daha nice bahsetmediğim olaylar …

Kısacası ; 

Değişen şey sadece sayılar.İnsanlar hala aynı.İnsanlar değiştiğinde huzuru ve barışı yakalayacağız.Biz değişmediğimiz süre 2021 de aynı 2022 de aynı olacak ve biz boş boş iyi dileklerde bulunmaya devam edeceğiz.

Yılların güzel olması insanların elinde.

Mutlu yıllara.

Kaynaklar :

https://www.trthaber.com/haber/turkiye/orman-yanginlarinda-her-yil-binlerce-hektar-alan-kul-oluyor-498002.html

https://www.dw.com/tr/irk%C3%A7%C4%B1l%C4%B1k-avrupa-da-masum-de%C4%9Fil/a-53801098

https://tr.euronews.com/2019/06/12/dunyada-her-10-cocuktan-biri-isci-magdur-151-6-milyonun-yarisi-5-11-yas-araliginda

https://www.dw.com/tr/afrika-i%C3%A7in-koronavir%C3%BCs-endi%C5%9Fesi-b%C3%BCy%C3%BCk/a-52907563

http://uis.unesco.org/en/topic/education-africa

https://www.dw.com/tr/afrikan%C4%B1n-g%C3%BCneyi-a%C3%A7l%C4%B1%C4%9Fa-mahkum/a-52033360

https://insamer.com/tr/kuresel-adaletsizlik-dunya-yoksulluk-ve-esitsizlik-raporu_389.html

Zeynep TURHAN
Ben varken ölüm yok , Ölüm varken ben yokum
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Adım Adım Farkındayım
Sonraki
yıkık dökük enkazdım

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.