Hayatın Beş Şifresi

Hayatın Beş Şifresi

Hayatın Beş Şifresi

1: Kimsin sen?

2: Hayalin nedir ?

3: Senin numaran nedir ?

4: Korkuların nedir ?

5: Seni neler mutlu eder?

Hayat bu 5 sorunun cevabı ile şekillenir . Hadi gel bunlara cevap bulmana yardım etmeme izin ver.

1 –  Kimsin sen ?

Kendi kimliğini bulmalısın önce.  Seni sen yapan nedir bilmelisin.  Kendini iyice tanımalısın.  Bunu saatlerce düşünerek de bulabilirsin bir dakika içinde de . Zor veya kolay biri olmana bağlıdır bu  Yalnış anlama kolay demek seni basit yapmaz . Zor olmak da mükemmel yapmaz.  Kolay insanlar daha uyumlu zor insanlar ise fazla seçici olurlar .

2 –  Hayallerin nedir ?

Hayallerin vardır elbet hayal kurmayan insan yoktur diye düşünmek istiyorum , çünkü hayallerimiz bizim geleceğe açılan yolda kullandığımız pusulamızdır. Pusulan olmadan gideceğin yönünü bilemezsin ve bilmediğin bir yolu pusulan olmadan asla tamamlayamazsın.  Kısacası hayallerin olacak . Ben şunu veya bunu istiyorum demelisin. Gece uyumadan önce gözünü kapatır kapatmaz istediğin hayatı kafanın içinde bir yaşamayı denemelisin. Buna hayal deriz.

3 – Senin numaran nedir ?

Seni sen yapan diğer insanlardan ayıran şey senin numarandır.  Senin farkındır. Bunu bilerek daha emin adımlar alabildiğini sende anlayacaksın.  Birileri seni konuşurken bu özelliği çok iyi ya felan demeli . Yine kırmızı uyarı yapıyorum .  Insanlar tarafından övgü bekle demiyorum . Övgüler bana boş geliyor sevmem bence sende sevme 🙂  Seni en iyi tanıyan sensin birileri senin hakkında ne kadar doğru konuşabilir ki ?

4 –  Korkuların nedir?

Elbette seninde korkuların vardır.  Belki kimseye anlatamayacak kadar çok kötü korkuların vardır.   Üzülme bu çok normal bir durum  hayatında amacı olan insanların korkusu vardır.  Kaybedeceği bir şeyler olan insanlarda korku vardır .  Bu duruma bir nebze sevinmelisin çünkü işin şu yönü var . Sen kaybetmekten korktuğun şeylere sahipsin bunlar aile , dost , meslek , okul veya aşk vs . Kısacası öncelikle korkularını kendine itiraf et ve bunlarla yüzleş.  Başarısız olma korkusu mu? Sevilememe  korkusu mu ? Ve daha birsürü örnek hangisi var sende ?

Bunu tespit et ve üstüne yürü. Belki bir şeyler kaybedebilirsin belki üzülürsün ama bu geçici bir hüzün olacak . Daha sonra kaybettiğin şeylerin sana ait olmadığını hazmedip sahip olduklarına şükredip mutlu olmayı başaracaksın.  Özetlersek durumu korkularını öğren ve bunlarla yüzleş , savaş ve kazanarak çık bu savaştan kayıpların için çok üzülme hayat kısa .

5 – Seni neler mutlu eder?

En güzel bölüm bu olsa gerek.  Hepimizin ayrı ayrı mutluluk anlayışı vardır.  Lakin şu değişmez hepimizi mutlu eden bir şeyler vardır,   elbet bazıları yalnız kalarak kitaplar okuyarak  mutlu olur , bazıları ise kalabalık ortamlarda çılgınca eğlenerek mutlu olur . Sen seni mutlu eden şeyleri öğren ve onları yap . Dışardan mutlu görünmek için gösterişler etmene inan gerek yok . Seni gerçekten mutlu eden şeyleri yapmalısın.   Belki sen pilavı ketçapla seviyorsun, belki sen bol giyinerek mutlu oluyorsun,  belki sen makarnayı dürüm ederek yemekten zevk alıyorsun  , belki sen yolda yürürken çizgilere basmadan yürümeyi seviyorsun . Daha bir çok örnek vardır . Dışardan insaların sana nasıl baktığını önemseme çünkü insanlar hep bakar bakacaklardır da sen mutlu olmaya bak derim.

Bu 5 sorunun cevabı senin hayatının birer şifresidir.  Bu şifreleri bilmeden hayat denilen kasayı açamaz ve içindeki mücevherleri alamazsın .  Unutma değerli şeyler her zaman zordur . Lakin imkansız değildir. Bu 5 şifreyi çöz kasayı aç ve mücevhere sahip ol.

Gamzee
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ali Koç Protokolden Taraftarların Üstüne Atladı

Ali Koç Protokolden Taraftarların Üstüne Atladı

Sonraki
Türkiye’de Bir Dahi: Mennan Usta

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.