Halo Etkisi Nedir? | Neden Bazı Ünlüleri Çok Severiz? 

Halo Etkisi Nedir? | Neden Bazı Ünlüleri Çok Severiz? 

Halo Etkisi Nedir? | Neden Bazı Ünlüleri Çok Severiz? 

Tiger Woods evliyken birçok farklı kadınla birlikte oldu. Yani tüm dünyada yüzbinlerce hayranı olan ve golf konusunda alanında gelmiş geçmiş en yetenekli oyunculardan biri,  Ama Tiger şöyle diyor :  annemin söylediği gibi, biz ünlüler bunu iki fasulyenin tepesi ( two hills of beans, 1942 yapımı Casablanca filminden bir alıntı) kadar umursamıyoruz. Bu alıntıyla ünlülerin aslında onlara duyulan sevgiyi pek umursamadıklarını söylüyor. Peki neden bu kadar insan Tiger Woods’u  seviyor ve kadın hayranları neden karısını aldatmasına rağmen ondan büyüleniyorlar ?

Rol Modeller ve Dedikodu

 

Bunun belli başlı açık nedenleri var. Örneğin, Tiger Woods’un adını biliyoruz; Onu televizyonda gördük ve bir dereceye kadar onu ( sadece bir dereceye kadar) onun tanındığını hissediyoruz. Herkes onun topu deliğe sokmasını (putt) izliyor ve sonra o yaptığı işte tartışmasız bir numara olduğu için ,  Tiger Woods olmak gibi alıntılarla ve söylemlerle onun yüceltildiğini görüyoruz. Dahası, Tiger hakkında veya farklı alanlarda ki rol modeller hakkında insanların işlerinde sıkça bahsettiği kişiler olduğunu biliyoruz ve bu yüzden de psikologlar tam bunun kaynağının ne ile alakalı olduğuyla ilgileniyorlar. Biz insanlar, diğer insanların hakkında sohbet etmeyi  ve yeri geldiği zamanda çekiştirmekten  hoşlanan varlıklarız. Harari’nin Sapins kitabında bahsettiği gibi,  siz profesörlerin veya yüksek mertebeli bürokratların sadece iş hakkında konuştuğunu mu zannediyorsunuz ? İnsanlık iletişim becerilerini geliştirirken dedikodu pastanın en büyük payına sahipti. Tiger Woods’u bilmesek hiç sevmesek bile onun hakkında konuşuruz veya istesek de istemesekde onun hakkında konuşmalara maruz kalabiliriz.

Halo Etkisi ve Tiger Woods

 

Yapılan birçok araştırmanın bu konu hakkında görüşü , insanların bir alanda şaşırtıcı (ya da iyi) olduklarında, bu durumun diğer alanlardaki insanların a algılarına da ulaşma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Buna psikoloji de Halo etkisi deniliyor. Şu anda size çok saçma gelen bir durum olsa bile, Tiger’ın ve onun gibi alanında çok iyi olan ünlülerin daha ahlaki, daha zeki, daha iyi olan her şeyden daha iyi olmasını bekliyoruz. Ve onu evrensel olarak müthiş bir şekilde görmemize rağmen  yeteneğini kaybetse, ya da medya da kötü görünse biraz sinirleniriz, hatta ister istemez de irite olabiliriz. Aslında Tiger Woods’un çok tanındığı için dünyanın en ahlaklı insanı olmasına gerek yoktur fakat dünya çapında tanınmış insanlardan hep böyle bir beklentimiz olur.Doktora öğrencisi Spee Kosloff ve danışmanı, Arizona Üniversitesi’nden profesör Jeff Greenberg, ölüm meselesinin ünlülere takıntı konusu üzerindeki etkilerini kısa süre önce test etti. Çeşitli çalışmalarda, insanlar ilk kez ölüm hatırlatıldığında ünlülere ve şöhretlere karşı daha olumluydular. Bu, insanların kendilerini bir şöhret ve şöhreti sevenler ile ölecekleri inancıyla birlikte ölüm korkusu ile  başa çıktıkları iddiasını öneriyor.

Yani Tiger Woods çeşitli kadınlarla birlikte olduğunda , toplumun ona olan inancı kayboldu çünkü Tiger Woods’ a verilen değer kültürel dünya görüşünün kolektif akılda ki bu önemli şahsiyeti, bu inanç sisteminin kilit unsurunu kırmıştı. Eşlerini aldatmayacaksın. Bu da , Tiger Woods’un cinsel istismarları onu taparcasına seven insanların kaçınılmaz ölümleriyle başa çıkmalarında onları  daha da rahatsız etti.

Tunahan İnce
www.tunince.com Okuyorum sonra yazıyorum.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ali Şeriati ve “Hz. Muhammed Kimdir?” Kitabı Hakkında İnceleme
Ali Şeriati ve "Hz. Muhammed Kimdir?" Kitabı Hakkında İnceleme

Ali Şeriati ve “Hz. Muhammed Kimdir?” Kitabı Hakkında İnceleme

Sonraki
Yunus Emre

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.