Gelecek kaygısı

Hoşgeldin, ben de senin gibi bir üniversitede eğitim görüyorum. Ve bu pandemi herkes gibi beni de yıprattı. Yani yıpratan şey aslında belirsizlik. Ama umudumu kaybetmedim her ne kadar belirsizlik olsa da o kadar çok sarıldım derslerime bırakmadım çünkü gerçekleştirmek istediğim hedeflerim var ve bunlar ders çalışmam için motive kaynağı oluyor. 

Biliyorum sende de gelecek kaygısı var tıpkı benim gibi tıpkı milyonlarca üniversite mezunu ya da lise mezunu gibi. Ve hep bir kararsızlık var kafanda. Belki 3 4 hatta 5 seçenek var kafanda ama kararsızlık hat safhada ve kararsızlık seni yıpratıyor. Psikolojik olarak olumsuz etkiliyor seni. Tam da şu anda ne istediğine ve ne yapacağına karar verip bu belirsizliği, kararsızlığı üzerinden atmalısın. Ve hedefine ulaşmak için yavaş yavaş sindire sindire çalışmaya başlamalısın. Eğer ara ara çalışmak istemezsen hedefini gerçekleştirdiğinde edineceğin şeyleri düşün. Bunlar para, itibar ya da meslek olabilir. Bunları hatırla ki bunlar senin motive kaynağın  olsun. Sen ne kadar hedeflerine bağlı olursan ve onları gerçekleştirebilirsen o kadar mutlu ve güçlü olursun. Bu hedefi gerçekleştirmek için tek engel sensin tam da şu anda karar verip, belirsizliği ortadan kaldırıp, hedefine yönelik çalışman gerekiyor. Ve gerçekten inanırsan başaramayacağın hiçbir şey yok. Kendine inanmakla başlayacak her şey. Ben sana inanıyorum:) sen de kendine inan ve silkelen hedeflerinden emin ol ve onun için çalışmaya başla. 

Blogumu  okuduğun için teşekkür ederim. 🙂 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 Yorum

  1. bence sen karasızz bir kişi değilsin isteğini bilen azimli hangi koşulda olursa olsun hedefinden vazgeçmeyen bir öğrencisin. şu dönemde okuduğu okulu yarıda bakan çalıştığı sevdiği mesleği bırakan insanlar var veya hedefine koşmayanlar mesela ben birçok hedefim varken ders çalışmayı umut etmeyi hayal kurmayı bıraktım tabi sen ve ben gibi birçok mezun veya üni. öğrencisi vardır demek isteğim bir insan karasıza bağladıysa gelecek kaygısı başladıysa kolay kolay kurtulamaz paçayı sıyıramaz.

  2. merhabalar, ne isteyip ne yapacağımıza karar vermek şuanda pek mantıklı bir hareket gibi değil dünyanın ne getireceği şuanda muallakta. şuanda ne bölüm üzerine eğitim aldığınızı bilmiyorum ancak kendi bölümüm endüstri mühendisliğinden örnek vereyim. endüstri mühendisinin çalışabileceği alanda çok geniş olduğu için buna karar vermek çok zor ben üniversitedeyken sadece şunu yapmıştım hangi alanı seviyorsam o alanda kendimi geliştirmiştim ancak mezun olduğumda başka bir alandan iş teklifi veya iş imkanı gelseydi onu da değerlendirirdim. elbette küçük bir karar alıp kendimizi o hayale hazırlayacağız ancak gelecek her zaman belirsizdir. Önemli olan anı yaşayıp elimizden geldiğince geleceğe hazırlanmaktır diye düşünüyorum.