Fitness Yapmak Bir Süreçtir

Her bireyin istekleri arasında ortak olan konulardan biri budur. Vücudum fit olsun, kaslı olayım, zayıf olayım vs. gibi ifadeler kullanırız ve bunları uygulamaya çalışırız fakat insan yaşadığımız bu çağda artık düşünüp uygulayan ve bunun yanında para kazanma içgüdüsüyle ilerlediği için aslında sağlığımızı olumlu yönde etkileyen, diğer işlerimizde bizi isteklendiren ve zinde kalmamızı sağlayan spor, fitness gibi faaliyetlerden uzak kalmaktadır.

Şimdi fitness veya tabiri caizse spor yapmanın aşamalarından ve hayata kattığı olumlu- olumsuz durumlardan bahsetmek istiyorum. Hazırsan başlıyorum.

 

 

Zaman Çok Önemli 

Zaman; insanlar için planların uygulanma süresi olarak kısaca tanımlanabilir ve zaman doğru yönetilemiyorsa hiçbir şey doğru yönetilemiyor demektir. O halde eğer fitness, spor yapmak, vücut geliştirmek gibi bir çaba içerisindeyseniz planlarınız arasında doğru yere koyman gerekir çünkü yoğun çaba sarf etmen ve aksatmaman gereken bir eylemdir. Örneğin; bir işte çalışıyorsun fakat iş çalışma saatin 13:30-22:00 arasında. Spor aktiviteni işine göre ayarlayıp zamanı planlayarak ilerleyip başarı sağlayabilirsin. 

 

Nasıl Başlayacağım?

Gün boyunca yaptığın aktiviteleri düşünerek ‘Artık yapabilirim.’ diyorsan nerden başlayacağım? konusu artık gündemine gelmiştir. Sana tavsiyem ama aslında herkesin yapacağı işlem bir spor salonuna yazılmak olabilir veya tek başına ben yapamam dersen arkadaşlarınızla Zumba , Plates , Yoga gibi kurslara kaydolabilirsin . Elbette ilk kez başladığın için sana ağır yüklerle veya uzun km ‘ler koş demeyeceklerdir. Bunlar aşamalı olarak ilerlenecek ve gelişim gösterdiğin takdirde diğer aşamaya geçiş sağlayacaksın. 

 

İlk günüm 

Nihayet aklına yatan bir spor salonuna veya bir kursa geldin fakat içeriye girip etrafa baktığında bu biraz sana özgüvensizlik veya güven kırıcı bir his verebilir bence çok normal fakat unutulmaması gereken asıl mesele şudur; zamanında onlarda böyleydi tıpkı senin gibi. Önce ısınmak için kardiyo ile başla çünkü ham bir vücut ile birden spor yapmaya kalkarsan sonuçları senin için ağır olabilir. Sana tavsiyem ilk bir hafta boyunca ısınma ve kardiyo olarak ilerle. Bu süreç seni hem spora hazırlayacak hem de kilon varsa yağ yakımını hızlandıracaktır.  

 

Değişime Tanık Ol 

Fitness yapma aslında bir süreçtir ve bu sürecin elbette ki bir hedefi olmalıdır. Örneğin; 100 kilo ve 1.90 bir bireyin hesaplamalara göre 85- 90 kilo olması gerekir. İşte bu süreci verimli geçirebilmesi için antrenman sıklığına ve verimliliğine bakılması doğru olur. Belki 2 ay belki de 8 ayda verebilme ihtimali bulunmakta. 

Sana tavsiyem;

  • Aynanın karşısına geç ve başladığınız ilk gün nasıldım? ve daha sonrasında nasıl olacağım? diye fotoğraf çekin ve bunu düzenli olarak tekrarla.
  • Yediğin, içtiğin ve tükettiğiniz her besinin kalori hesaplaması için kalori miktarını kaydet. Bunu yapmandaki amaç günlük alman gereken kalori miktarını hesaplamana ve eğer fazlalıkların varsa bu fazlalıklarını kontrol altına alıp eritmeni sağlayacak.  
  • Kendini çok yoracak antrenmanlar yerine sana daha verimli gelecek antrenmanlar seçmelisin. Örneğin ; 20 kg benchpress seni çok yoruyorsa 10 kg yapabilir yada başka bir bölüme geçebilirsin. 

 

Sakın Unutma 

Günlük hayatta çokça yaptığımız şeylerden bir söz vermek buna hemfikiriz öyle değil mi? Sen insanlara söz verirken tutman gerekir diye düşünüyorsun. İşte aslında anlatmak istediğim senin de fitness yapmak için kendine söz vermen gerekiyor. Hangi amaçla ve ne için yapacaksın gibi sorulara çözüm bulduğunda ve dahası sağlığını kaybetmeden fitness yapıp zinde kalmalı, hayatı yakalamalı ve asla durmamalısın çünkü hayat; olması gerektiği gibi değildir, olduğu gibidir. Onu değiştiren yaşama biçiminizdir.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.