Ejderhaların Dansı Başlangıç 1

Kaynak belirtilmedi

“Bir Targaryen doğduğunda tanrılar onun adına bir zar atar, deli mi yoksa dahi mi olacağı ile ilgili ve tüm dünya bu zarın sonucunu görmek için nefesini tutar.” 

 

Targaryan hanesi Valyria kıyameti kopmadan yaklaşık on bir yıl önce ejderha kayasına yerleşmiş bu sayede bu büyük kıyametten kurtulan sayılı Valyria Lordlarından olmuşlardır. Sonraki zamanlarla Fatih Aegon ,kız kardeşleri Visenya ve Rheanys Targaryen ile- aynı zamanda eşleri oluyor. Bunun nedeni Valyria’lı ejderha lordlarının kanlarının saflığını korumak adını aile içi evlilikler yapmasıydı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Targaryen Hanesi üyelerinin yedi krallıktaki diğer ailelerderden daha farklı bir görünüşleri vardı. 

  • Soluk bir ten
  • Gümüş, platin saçlar
  • Menekşe rengi gözler

Targaryen hanesi hükümdarlıkları boyunca Westoros’ta bu geleneklerine sürdürmüşlerdir ve bu gelenek Westoros’un çoğunluğunda  bulunan Yedi İnancı ile Targaryen Kralları ve hanesi ile kimi zaman sürtüşmelere kimi zaman politik meselelere kimi zamanda çok kanlı isyanlara neden olmuştur.- birlikte Westeros’u fethedip yaklaşık üç yüzyıl sürecek olan Targaryen saltanatını başlatmıştı. Fatih Aegondan sonra her iki oğlu da tahta geçmiştir. Bunun nedeni oğullarından küçük olan Maegor’un abisi olan Aenys  ölümden sonra  yeğeninin tahtını gaspedip tahta ele geçirmesiydi. Targaryen deliliğini yeterince kişiliğinde barındıran Kral Maegor aynı zamanda acımasızlığı ile ün salmış bir kraldı. İnsanlar Maegor’un yalnızca acı vermekten ve savaşmaktan zevk aldığı için mücadele ettiğini söyler. Bu yüzden lakabı “Zalim Maegor” ‘du. Maegor’un pek çok defa evlenmesine rağmen eşlerinin ona bir varis verememesi nedeni ile Maegor’un ardından  demir tahta yeğeni  1. Jaehaerys Targaryen geçmişti. 1. Jaehaerys veya halkın ona taktığı adlarıyla “uzlaşmacı”, “bilge”Jaehaerys ve Kraliçesi  İyi Kraliçe Alysanne için trajediler bütünü olmuştu. Bunu nedeni ise ikilinin on üç çocuğu olmasına rağmen bu on üç çocuktan sadece dört çocuğu yetişkin olup evlenip çocuk sahibi olabilmişti. En büyük oğlu Aemon’un ölümünden sonra taht sırası Aemon’un Barathaen Hanesinden bir leydi olan Jocelyn Barathaen ile ilk ve tek çocukları Rhaenys geçmesi beklenirken Jaehaerys ikinci oğlu olan Baelon’a tahtı bırakıyor. Bir süre sonra Baelon hayatını kaybediyor ve Jaehaerys’in tahta çıkabilecek bir çocuğu kalmadığı için torunları içinde bir seçim yapması gerekiyordu. Her zaman uzlaşmacı ve barışçıl kişiliği ile ön plana çıkan Kral Jaehaerys bu nedenle herkesin barış içinde kalması ve varisini   belirlemek için büyük konseyin toplanmasını sağlıyor. Harrenhal da yaklaşık on üç günde tamamlanan konseyde öne çıkan ve taht iddiası ciddiye alınan iki isim oluyor: 

Viserys ve Rhaenys Targaryen

Westoros lordlarının çoğunluğu tahtta bir kadın görmek istemediği için çoğunluk Viserys’ten yana oyunu kullanıyor. Ve demir tahtın dördüncü Kral’ı 1. Viserys Targaryen oldu.

Burada önemli olan nokta ise  tahtta hak iddia edenlerden biri olan Rhaenys Targaryen’in annesinin ailesi olan Baraheon hanesinin Rhaenys Targaryen’i desteklemesiydi. Prenses  Rhaenys bir Targaryen olmasına rağmen ailesinin mirası olan deliliğini almadığı gibi son derece bilge, barışıl ve her zaman olgun olan bir bir  prenses ve ejderha sürücüsüydü. Prensesin ejderhasının adı Meleys’ti.  Kanatlarında kırmızı pullar olan ve rengi kırmızı tonlarında olan Meleys’e Kızıl Kraliçe takma adı verildi.

 

 

Bir diğer hak iddiasında bulunan Viserys Targaryen’in ejderhası ise Fatih Aegon’un ejderhası olan ve onun ölümden sonra oğlu Zalim Maegor’a geçen Maegor’un ölümden sonra ise bir süre sürücüsüz kalan  birkaç Targaryen çocuğunun sürücüsü olmaya çalışırken acı bir şekilde hayatını kaybettiği ismini eski Valyria tanrılarından alan Balerion’du. Diğer adıyla Kara Dehşet Baleriondu. Westorostaki hiçbir ejderha Balerion gibi olmadı. Balerion ile ilgili ilginç bir bilgi de ejderhanın Valyria’da doğan  ve hayatta kalan son ejderhaydı. Balerion’un pulları ve kanatları simsiyahtı. Nefesi bir çeliği eritebilecek bir sıcaklıktaydı. ağzından bir yaban öküzünü rahatça geçirebilecek olan Balerion Fatih Aegon ile girdiği savaşların neredeyse çoğunu kazandı. -Dorne hariç- Ejdehalarla ilgili şaşırtıcı bir bilgi ise ejderhalar doğa üstü canlılar olduğu için doğumlarından ölümlerine kadar büyümeye devam ederlerdi. Ve aradan yıllar geçsede Westorosta Kızıl Kaledeki ölen ejderhaların karataslarının olduğu taht odasında Balerion’un kafatasını göre herkesin hemfikir olduğu şey ise hiçbir ejderhanın Balerion kadar dehşet verici olamayacağıydı. Geçirdiği savaşlar ile daha fazla kızgın bir ejderha olan Balerion ile ilgili Uzlaşmacı Kral olan 1. Jaehaerys’in söylediği şu sözler Balerion’un nasıl bir ejderha olduğunu gözler önüne seriyor.

“Balarion inatçı bir canavardır ve hafife alınacak biri değildir.” Jaehaerys’in kendi küçük konseyinde söylediği cümledir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gül Kaplaner
Selam ben Gül Kaplaner Ankara Üniversitesinde öğrenim görmekteyim. Buz ve ateşin serisi ile üç yıl önce İngilizce öğrenirken tanıştım. Daha öncesinde sadece Game Of Thrones dizisini izlemiş ve bir merak oluşturmuştum. Sayfamda bu evrene yönelik inceleme ve yazılarıma yer vereceğim
Önceki
İnsan Hayatı Neden Sıradanlaştırır?
Sonraki
Sivasspor-Galatasaray (Hakemin görmediği yerler)

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.