E-Ticaret Paketi Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

E-Ticaret Paketi Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

E-ticaret sektörü büyüyüşünü her geçen gün geliştiriyor. E-ticaret sektörünün büyümesi ise birçok kişiyi internetten ürün satmaya teşvik ediyor.

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyenlerin bir bölümü e-ticaret sitesi kurarak bir bölümü pazaryerlerine kaydolarak bir bölümü ise her iki platformdan da yararlanarak internetten ürün satmaya çalışıyor. Fakat günümüzde en karlı satışı yapmak isteyenler e-ticaret sitesi kurarak satışlarını yapmaya başlıyor.

E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmeler genellikle hazır e-ticaret alt yapıları, açık kaynak kodlu alt yapılar ya da e-ticaret sitesi yazdırma yöntemleri ile e-ticaret sitelerini hayata geçiriyor. Fakat hazır e-ticaret alt yapıları daha düşük maliyetlerle e-ticaret sitesi kurmayı sağladığı için günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen e-ticaret alt yapıları olarak biliniyor.

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen kişiler için kaleme aldığımız e-ticaret paketi seçmeden önce bilmeniz gerekenler adlı bu yazımızda sizlere e-ticaret paketleri hakkında bilgi vereceğiz.

E-ticaret Paketi Nedir?

E-ticaret paketi, genellikle bilişim firmaları tarafından e-ticaret firmalarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik oluşturulan yazılımlara verilen isimdir.

E-ticaret firmaları, e-ticaret paket fiyatları üzerinden e-ticaret altyapısı satın alarak hazır bir sistem üzerinden kendi özelleştirmelerini yapabilmekte ve ürünlerini ekleyerek satışa başlayabilmektedir. Kısacası e-ticaret paketleri internetten ürün satmak isteyen kişilerin e-ticaret sitesi kurmasını sağlayan yazılımlara verilen isimdir.

E-ticaret paketi seçerken kişi ve işletmelerin belirli özellikleri göz önünde bulundurması ve bazı şeylere dikkat etmesi oldukça önemlidir. Gelin bunlara hep beraber bir göz atalım.

Genel Özellikler Oldukça Önemli

E-ticaret paketi seçerken işletmelerin ilk göz önünde bulundurması gereken şeylerden e-ticaret paketleri içerisinde yer alan genel özelliklerdir. E-ticaret paketleri içerisinde yer alan genel özellikler;

 • Trafik
 • E-mail Adresleri
 • Web Alanı
 • Ürün Sayısı
 • Database Alanı

Gibi özelliklerdir. Bir e-ticaret firması, e-ticaret paketleri arasında seçim yapmadan önce ilk olarak bu özellikler hakkında bilgi almalı ve firmalarının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak seçim yapmalıdır. Sizler de bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız işletmeniz için önemli olan bu unsurları göz önünde bulundurabilir ve buna uygun bir şekilde e-ticaret sitesi açabilirsiniz.

Responsive Tasarım Özellikleri

E-ticaret paketi seçimi yapacak olan kişilerin göz önünde bulundurması gereken özelliklerden birisi de Responsive tasarım özellikleri yani mobil duyarlılıktır. Çünkü günümüzde internetten yapılan alışverişlerin yaklaşık %75’i mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Alışverişlerin daha çok mobil cihazlar üzerinden yapılması da e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin mobil uyumlu siteler yaratmasını zorunlu kılmaktadır.

Bu nedenle bir e-ticaret sitesi kurmak ya da e-ticaret paketi satın almak isteyen kişi ve işletmelerin ilk olarak responsive tasarım özelliklerinin ya da responsive temaların bulunup bulunmadığını göz önünde bulundurması gerekmektedir. Sizler de e-ticaret paketleri arasında karşılaştırma yaparken bunu göz önünde bulundurmalı ve responsive temaların bulunduğu e-ticaret paketlerini satın almaya özen göstermelisiniz.

Sanal Pos Entegrasyonları

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmek isteyen kişilerin e-ticaret sitelerine sanal pos entegrasyonu yapmaları gerekmektedir. Sanal pos entegrasyonları sayesinde kişi ve işletmeler alışveriş tahsilatlarını kredi ya da banka kartı ile ödeme yapmak isteyen müşterilerinden tahsil edebilmektedir.

E-ticaret altyapısı satan yazılım firmalarının bazı e-ticaret paketlerinde sanal pos entegrasyonuna izin verilirken bazılarında ise verilmemektedir. Sizler de sanal pos entegrasyonu özelliklerini göz önünde bulundurarak e-ticaret paketleri arasından seçim yapabilir ve böylece banka veya kredi kartları ile tahsil edebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Modülleri

E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin ürün ve hizmetlerini daha fazla kişiye ulaştırmak ve marka bilinirliklerini arttırmak için dijital pazarlama çalışmaları yapması gerekmektedir. Genellikle e-ticaret firmaları;

 • SMS Pazarlama
 • Toplu Mail Gönderme
 • Sosyal Medya pazarlama ve dönüşüm izleme
 • Google Analytics

Gibi pazarlama ve analiz yöntemlerini kullanmaktadır. Bu özellikler bazı e-ticaret paketlerinde bulunurken bazılarında ise bulunmamaktadır. Sizler de bir e-ticaret paketi satın almak istiyorsanız dijital pazarlama çalışmalarınızı kolay bir şekilde yapabilmek için dijital pazarlama modüllerinin bulunup bulunmadığını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kampanya Modülleri

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ürün ve hizmetlerinin satışını arttırmak için belirli dönemlerde kampanyalar düzenlemektedir. Genellikle e-ticaret kampanyaları düzenleyen kişiler e-ticaret paketleri içerisinde bulunan kampanya modülleri sayesinde kampanyalarını düzenleyebilmektedir.

Kampanya modülleri bazı e-ticaret paketlerinde azaltılmış halde bulunurken bazılarında ise daha fazla kampanya seçeneği ile müşterilere sunulmaktadır. Sizler de e-ticaret sitenizi kurduktan sonra kampanyalar ile satışlarınızı arttırmak istiyorsanız e-ticaret paketleri içerisinde bulunan kampanya modüllerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

SEO Özellikleri

Arama motoru optimizasyonu yani kısacası SEO her e-ticaret sitesi için oldukça önemlidir. Çünkü SEO çalışmaları sayesinde e-ticaret firmaları Google Arama Sonuçlarında daha ön planlarda yer almaktadır. Bu da işletmelerin organik bir şekilde trafik kazanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle e-ticaret paketi seçimi yapacak olan kişi ve işletmeler;

 • Meta Bilgisi Tanımlama Özelliği
 • Sitemap
 • txt dosyaları
 • Resim etiketleri
 • 404 Sayfaları
 • Breadcrumb
 • Anahtar kelime etiketleme

Gibi birçok seo özelliğinin ilgili e-ticaret paketinde bulunup bulunmadığını incelemeleri gerekmektedir. E-ticaret paketi seçimi yaparken de kişi ve işletmeler bu özelliklerin bulunduğu e-ticaret paketlerini seçmeye özen göstermelidir.

Ticimax ile E-ticaret Sitenizi Kurun?

E-ticaret sitesi kurarken tercih edebileceğiniz e-ticaret alt yapılarından birisi olan Ticimax e-ticaret paketleri içerisinden ihtiyacınıza en uygun olan e-ticaret paketini seçebilir ve e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde hayata geçirerek internetten ürün satmaya başlayabilirsiniz.

Ticimax e-ticaret alt yapılarıyla çalışmak için demo talep formunu doldurabilir ve 15 günün ardından Ticimax ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ticimax’ın ücretsiz e-ticaret eğitimleri ve e-ticaret hakkında bilgi almak için Ticimax’i Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Stories
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Tanıtım
Sonraki
SİZİN DE BAYILARAK İZLEYECEĞİNİZ DİZİLER SERİSİ 3

SİZİN DE BAYILARAK İZLEYECEĞİNİZ DİZİLER SERİSİ 3

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.