E Harfi Olmadan…

E Harfi Olmadan...

E Harfi Olmadan...

Çoğunlukla, yazılarımızı yazmaya başladığımız zaman hangi harf ya da sözcüğü kullanıp kullanmayacağımızı kafamızda tasarlamayız. Yazılarımızı tasarladığımız gibi bir kağıda yansıtırız.

O zaman okurlara soruyorum. Hiç düşündünüz mü? Bir yazınızı kağıda döktüğünüz anlarda, hangi harfi kullanmayıp da yazsam sorusunu! Şahsi fikrim ‘bunu hiçbir zaman yapmadınız!’  Aşağıya bir öykü bırakıyorum. Öykünün tamamında başlıkta yazdığım ünlü harf bulunmamaktadır. Buna şahsi olarak “yazmada zorlama” adını koydum. Siz farklı bir isim bulabilirsiniz tabii ki. Bu tarz yazılarda aklımızı biraz zorlamamız lazım. Çünkü bu tarzda bir yazı yazdığınız zaman, yazdığınız tüm lügatların* aynı anlamlarını araştırmaya başlıyorsunuz. Sonunda da aklınızda bir çok sözcük grubu oluşturuyorsunuz. 

*lügat : “sözcük” anlamında kullanılmıştır.

Sonbaharın Bitişi

“Yağmurlu  bir  akşamüstü Yasmin daha birinci sınıfı okuduğu Fransız okulundan arkadaşlarıyla  buluşmak  için  otobüs  durağına  yürüdü. Bu  sırada  yanına  yaklaşan  yaşlı  adamı gördü. Adam  kısa  boylu, kilolu aynı zamanda kirli  sakallıydı. Adamın giydiği sarı, kalın, kirli  manto yardıma muhtaç biri olduğunun  apaçık  ispatıydı. O an Yasmin’in tüm vücudunu rahatsızlık hissi kaplamıştı. Hızlıca duraktaki insanlara baktı. Adam, Yasmin’in tam bir adım arkasında duruyordu. Adamın tüm soluğu Yasmin’in saçlarına dokunuyordu. Bir iki dakika sonra omuzundaki ufak bir dokunuşla irkildi. O kadar korkmuştu ki omzundaki çantayı adama doğru fırlatıp “imdat” çığlıyla insanların yanına toplanmasını sağladı. Adam, “üzgünüm çok üzgünüm” yazan bir notu insanlara uzatıp oradan ayrıldı.

Olaydan bir gün sonra aynı adam, Yasmin’in daima gittiği, Kadıköy’ün ücra sokaklarında bulunan, kırmızı ahşap binanın altındaki, muazzam görüntüsü olan bir çikolatacının dışındaki masada oturuyordu. Adam  oradaki  insanlara Yasmin’i tanıdığını hatta akrabası  olduğunu anlatmıştı.  Bu durum  Yasmin’i  arkadaşlarının yanında  gülünç  duruma  düşürdü. Ağlayarak oradan uzaklaştı.

Bir  sonraki  gün  aynı  adam, Yasmin’in okuduğu okulun arkasındaki parkta bir ağacın altına oturmuş gitar çalıyordu. Yasmin, başka moral bozucu bir olay daha çıkmaması için  adamın  yanına doğru yaklaştı. Sinirli bakışlarını adama doğru dikip oradan uzaklaşması için açık bir konuşma yaptı. Fakat  adam umursamaz  bir  tavırla gitarını çalmayı sürdürdü. Yasmin, okulun çıkışında bulunan polisi çağırdı, ardından adamın  oradan  uzaklaştırılmasını  sağladı. Adam  artık  Yasmin’in  korkulu  rüyası olmuştu.

Aylar ayları kovaladı. Adam ortalıkta görünmüyordu. Yasmin artık daha huzurluydu. Yaşanan olaylar unutulmuştu. Bir  gün  okula  bir  afiş  asıldı. Afişin sol üst kısmında “Otizm için kol kola” yazısı vardı. Organizasyon büyük bir sanat okuluna aitti. Dünyaca ünlü gitarcı John Rynau bu organizasyonun baş figürüydü. Milyon dolarlık satan bu organizasyon Yasmin’in okuduğu okulda okuyan çocuklar için yalnızca on türk lirasıyla satışa sunulmuştu.

Yasmin arkadaşlarıyla akşamki organizasyona katılmak için okulda buluşurlar. Organizasyonun bulunduğu konuma vardıklarında Yasmin kapıda aylar sonra bir daha aynı adamı gördü. Adam yırtık siyah şapkasını çıkararak Yasmin’in bulunduğu tarafa doğru baktı. Yasmin koşarak oradan uzaklaşıp organizasyonun olacağı salona doğru gitti. 10/A numaralı koltuğa oturdu. Bütün gününün mahvolacağını düşünüyordu.

Sonunda tüm ışıklar kapandı. Ortam tamamıyla karanlığa bürünmüştü. Ansızın salonun ortasında yuvarlak bir ışık yandı. Işık ünlü gitaristin olduğu alana doğru kaydı yavaşça. Salon  alkışlarla doldu taştı. Büyük  sanatçılar , iş  adamları , yapımcılar tüm halk oradaydı. John Rynau, Yasmin’in onu ilk gördüğü günkü giydiği sarı, kalın, kirli  mantosunu giymişti. Yasmin başta bunun farkına varmamıştı. John Rynau gitarını çalmaya başladı. Işıklar daha da görünür bir hal aldı.Yasmin  sonunda gördüğü kişinin o adam olduğunu anladı. John Rynau ilk parçasını çaldı. Ardından bu parçasını kızı Yasmin adına yazdığını açıkladı.”

Dipnot : Yukarıdaki öykümü yazmadan önceki yazımın içerisinde de “E” harfi bulunmamaktadır.

Hale Uzun
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kavgada Yapılan Hatalar
Sonraki
Akışlar Çağrışımlar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.