Dünyada Hala Uygulanan En İlginç 15 Kanun

Dünyada Hala Uygulanan En İlginç 15 Kanun

Dünyanın pek çok yerinde inanması zor kurallar yasalaşmış halde bulunuyor. Bu ilginç kanunlara uymazsanız maddi veya manevi belli cezalara katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Sizin için dünya genelinde ülkelerin hala uyguladığı 15 ilginç kanunu derledik…

1. İtalya’nın Milano kentinde, cenazede bulunmadıkları veya hastanede birisini ziyaret etmedikleri sürece vatandaşların halka açık bir yerde kaşlarını çatması yasaktır.

2. Singapur‘da sakız çiğnemek yasa dışı. Aslında, burada herhangi bir sakız satın alınmaz veya satılmaz. Yasanın kamusal alanları temiz tutmak için yürürlükte olduğu söyleniyor.

3. İsviçre‘de akşam saat 10’dan sonra eğer apartmanda oturuyorsanız tuvaletin sifonunu çekmek yasalara aykırıdır. Bu yasağın amacı gürültü yapıp çevreyi rahatsız etmemek.

Dünyada Hala Uygulanan En İlginç 15 Kanun

4. Tavuk neden yolda karşıdan karşıya geçer? Kim bilir ama bunu Gürcistan’da yapmayı iki kez düşünmek lazım. Çünkü Gürcistan’da bir tavuğun yoldan geçmesi yasaktır!

5. İskoçya’daki bir kanuna göre, yabancı biri kapınızı çalıp tuvaletinizi kullanmak istiyorsa bu kişinin evinize girmesine izin vermelisiniz.

6. Kanada Oshawa, Ontario‘da ağaca tırmanmak yasalara aykırıdır.

7. Rusya’da kirli arabayla trafiğe çıkmak yasaktır.

8. Batı Avustralya‘da yaşıyorsanız, bir kerede 50 kg’dan (110 lbs) fazla patates satın alamazsınız. İthalatı sınırlandırmakla ilgili prosedür nedeniyle Patates Pazarlama Şirketi aracınızı durdurma ve arama hakkına da sahip.

9. ABD’nin Wyoming eyaletinde 100 bin dolar değerindeki bir evin içinde evin değerinin en az yüzde 1’i kadar sanata harcama yapılması şart koşuluyor.

10. Fransız kasabası Sarpourenx‘de ölmek yasak! Kasabada mezar arsası olmadığı için gömülmeyi bekleyen insanlarla ilgili bazı sorunları var. Belediye başkanı, yerel mezarlıkta bir mezar arsası satın almadıkça, insanların şehir sınırları içinde ölmelerini yasaklayan bir belge yayınladı. Bunu görmezden gelen ve her nasılsa ölen insanlar ciddi bir şekilde cezalandırılacaklarını söyledi. Ancak bu enterasan cezanın ne olduğuna ve nasıl uygulanacağına ilişkin bir bilgi yok.

11. ABD San Francisco’da şehir sınırları içinde tüm güvercinlerin beslenmesi yasak.

12. İtalya’nın başkenti Roma’da Japon balıklarını bir kasede ya da akvaryumda tutmak hayvan haklarına aykırı olduğu için yasak. Ayrıca, İsviçre hükümetinin hayvan hakları konusundaki kararına göre de, akvaryum balıkları sosyal varlıklardır. Bu nedenle iki veya daha fazla bir kabın içinde tutulmalı ya da hiç tutulmamalı.

13. ABD’nin Nevada eyaletinin Reno şehrinde seks oyuncakları yasak.

14. Pek çok ülkede bilinmeyen durian meyvesi Endonezya, Malezya ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerindeki halk tarafından çokça seviliyor. Ancak pek çok Asya ülkesinde bu meyvenin otobüs, tren, hastane ya da okul gibi halka açık yerlerde yenilmesi yasak. Bunun sebebi ise meyvenin kirli çorap ile soğana benzer kötü bir kokuya sahip olması.

15. Dünyanın geri kalanı aşırı kilolu olmanın sağlık üzerindeki olumsuz etkisi hakkında tartışırken, Japonya obezliği tam olarak yasaklamaya karar verdi. Artık Japonya’da obez olmak yasa dışı. Bel kalınlığı ölçüsü erkekler için maksimum 85 cm (33,5 inç), kadınlar için 90 cm (35 inç) olarak sınır koyuldu.

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.