Covid-19 Döneminde evde yapılabilecek aktiviteler

Son zamanlarda tüm ülkenin hatta dünyanın ortak gündemi koronavirüs. Kısa bir süre önce ülkemizde de ortaya çıkan bu corona virüsle beraber insanlar çeşitli tedbirler alarak hem kendilerini hem de sevdiklerini korumaya çalışıyor. Bu tedbirlerin en önemlisi de elbette ki “evde kalmak”. Ne kadar az insanla temas edersek ve kalabalık ortamlardan uzak durursak hem kendi sağlığımız hem de toplum sağlığı için o kadar iyi.

“Evde kalıyorum, ama çok sıkılıyorum. Ne yapsam bilmiyorum?” dediğinizi duyar gibiyiz. Merak etmeyin, evde yapacak birçok güzel şey bulabilir ve kötü düşünceleri biraz olsun kendimizden uzaklaştırabiliriz.

Peki, tüm gün vaktimizi nasıl daha güzel bir şekilde değerlendirebiliriz? Gelin, evde yapılacak aktiviteler neler, beraber keşfedelim!

Uzun Süredir İlgilenmediğiniz Hobinize Yönelin

Herkesin bir süre öğrenmeye çalışıp köşeye koyduğu bir müzik aleti ya da resim tuvali vardır! İşte şimdi, onları bulundukları yerden çıkarmanın tam zamanı. Yakın zamana kadar “Vaktim yok, nasıl ilgileneyim?” dediğiniz şeyler için artık yeterli vaktiniz olabilir. Üstelik müzik, resim gibi uğraşlar insanı ruhsal açıdan besler ve günlük kaygılardan uzaklaşlaştırır.

O halde, uzun süredir dokunmadığınız o gitarı akort etmeye ya da paletinizi rengarenk boyalarla doldurmaya ne dersiniz?

Sanal Müze Turlarıyla Gezintiye Çıkın

Evde vakit geçirmenin kendimize zaman ayırma, yarım bıraktığımız bir kitaba devam etme ya da ertelediğimiz ev işlerini yapmaya başlama gibi olumlu etkileri olsa da bir anda sosyal hayattan uzaklaşmak zor. Bu nedenle zaman zaman dışarı çıkma isteğimizin artması çok normal. Ufak gezintileri bile özlediğimiz bu dönemde aslında kendimizi dışarıda gibi hissetmemizin bir yolu var.

Bildiğiniz üzere covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de ve dünyada birçok önlem alındı. Özellikle insanların kalabalık gruplar halinde ziyaret ettiği yerler bir süreliğine kapatıldı. Buna yönelik olarak müzeler de önlem amaçlı kapatılmış olsa dahi sanal müze turlarıyla evinizde kültürel bir gezintiye çıkmanız ve daha önce gitmediğiniz müzeleri keşfetmeniz mümkün!

Şimdi, ülkemizde ve dünyada ünlü olan hangi müzelerde sanal bir gezi yapabileceğinize bakalım. İşte, o sana gezinti yapabileceğiniz müzeler:

İş Bankası Müzesi 

Panorama 1453 Tarihi Müzesi 

İstanbul Oyuncak Müzesi

Topkapı Sarayı 

Dolmabahçe Sarayı 

Efes Müzesi 

British Museum

Louvre Müzesi

Rijksmuseum

Ermitaj Müzesi 

Ankara Resim ve Heykel Müzesi 

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Sanatla Akşamınızı Güzelleştirin

Müzik, şiir ve diğer sanatsal aktiviteler, evde yapılabilecek en eğlenceli şeylerin başında geliyor. Tüm gün evde kütüphanenizi, giysi dolabınızı düzenleyip çeşitli ev işlerine vakit ayırdıktan sonra akşam sizi dinlendirecek etkinliklere zaman ayırabilirsiniz.

Örneğin İş Sanat, Instagram hesabı üzerinden “Evde İş Sanat” serisiyle sizi birbirinden güzel müzikler, şiirler, heykel ve resim çalışmalarıyla buluşturuyor. Ailece ya da tek başınıza kafa dinlemek istediğinizde İş Sanat etkinlikleriyle buluşabilir ve akşamınızı güzelleştirebilirsiniz.

Online Kurslara Katılın

Günümüzde insanların ilgi alanlarına göre birçok online kurs bulunuyor. Çizim, animasyon, el işi, dijital çizim ve dahası… Evde bulunduğunuz süre boyunca bu online kurslara yazılabilir, konunun uzmanlarından eğitim alıp becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Vaktinizi bu şekilde nitelikli bir şekilde değerlendirdikçe bu süreçte kendinize yeni şeyler katıp karamsar düşünceleri de zihninizden uzak tutabilirsiniz.

Evde size ilham verecek ve kafa dağıtmanızı sağlayacak kültürel/sanatsal aktivite önerilerimizi sizin için sıraladım. Korona günlerini, hem bedensel hem de ruhsal olarak sağlıkla tamamlamanız dileğiyle!

Yunus Emre
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayvan Hakları Yasası Acilen Gelsin

Hayvan Hakları Yasası Acilen Gelsin

Sonraki
İzmir Bomba Tarifi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.