ÇEVİR DOLABI

Kültürel zenginliğimizden biri olan deyimler ve atasözleri, uzun uzun cümleler kurmamız gerektiği durumlarda hemen imdadımıza koşar ve birkaç sözcük ile durumu toparlar. Aynı zamanda bu deyimlerin bir de ortaya çıkış hikâyeleri bulunmaktadır. “Dolap çevirmek” deyimi de bunlardan biridir.

Bir işte hileye başvurmak ya da gizli işler yapmak anlamına gelen deyimin hikâyesi, Osmanlı Devleti zamanındaki yemek dağıtım yöntemini içermektedir. Osmanlı’da devlet idaresinde çalışan kişilerin ve varlıklı kişilerin büyük konaklarında, aynı aileden olmayan kadın ve erkekler bir arada bulunmazlardı. Haremlik ve selamlık adı verilen bu yerlerde, birbirlerini görmeden yemek hizmetini yerine getirmek isteyenler için iki bölüm arasına bir dolap sistemi yerleştirilmişti. Raflarına konan yemekler, dolap çevrildiğinde diğer bölümün hizmetine sunulur, boş tabaklar da servis sonrası yine dönen dolap yardımı ile toplanmış olurdu. Haremlik-selamlık bölümündeki kadın ve erkekler, birbirlerini görmeden yemek servisini yapmış olurlardı.

Bu dolaplar zamanla yemek servisi dışında, birbirlerine açılmak isteyenlerin gönül işlerine hizmet eden bir eşya olarak da kullanılmış, o ayrı tabi ki…

Şimdilerde o dolaplar tarih oldu ama bambaşka dolaplar çevriliyor vesselam…

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.