in

Cehaletin Kurbanı | Farkhunda Malikzada

Cehaletin Kurbanı | Farkhunda Malikzada

Afganistan Kabil’de Mart 2015’te  gerçekleşti birazdan anlatacağım vahşi olay.
İlahiyat mezunu, camide çalışan, dindar, güçlü ve 27 yaşında gencecik bir kadındı Farkhunda Malikzade.

Şehir merkezinde bir türbeyi ziyaret etti. Türbe önünde insanların hayalleriyle oynayan muska satan bir mollaya bu yaptığının İslam dinine uygun olmadığını söyledi, muska alan kadınları da uyardı. O gün oradan sadece kovuldu.

Cehaletin Kurbanı | Farkhunda Malikzada

Martın 19’unda tekrar aynı türbeye gitti. Aynı şahıs yine muska satarak insanları kandırıyordu. Molla denen şarlatan onu tanıyıp bir plan yaptı. Kâğıt yakıp eski Kuran’nın içine attı ve “Kadın Kur’an’ı yaktı, Siz nasıl müslümanlarsınız? Gelin, dinimizi savunun!” diyerek bağırmaya başladı. Türbe ziyaretine gelen insanlar hemen olaya dahil olup Ferhunde’nin etrafını sardı ve neden Kuran’ı yaktığını sordu.

Ferhunde, yalan olduğunu söylese de öfkeli kalabalık onu dinlemedi. Bu sırada molla Ferhunde için ajan diye iftiralar atmaya devam etti. Olaya on dokuz polis de dahil oldu; ancak Ferhunde kalabalığın arasında kaldı. Kalabalığın içinden biri tekme atarak Ferhunde’yi yere serdi ve bir anda tüm kalabalık üstüne çullandı. Polis onu kargaşanın içinden alıp çatıya korumaya çıkardı; ancak insanlar oraya da çıkıp oradan aşağı attılar. Yere düşen, yerde tekmelenen, sürüklenip arabayla üzerinden geçilen o da yetmezmiş gibi bir de nehir kenarına götürülüp yakılan Ferhunde’nin linç görüntüleri “İslam düşmanlarına ibret olsun!” diye öfkeli bir grup insan tarafından anbean kaydedilildi ve sosyal medyada paylaşıldı.

Cehaletin Kurbanı | Farkhunda Malikzada

Yerel polisler olayın üstünü örtmeye çalışsa da sosyal medyanın da gücüyle olay tüm dünyaya duyuruldu ve uluslararası basının başlattığı araştırmayla beraber iftira da ortaya çıktı. Olayla ilgili sadece 50 kişi yargılandı, videolardaki yüzlerce kişinin yanına kâr kaldı.
Ferhunde’nin babası ise kızına atışan hiçbir iftiraya kulak asmadı ve onunla gurur duydu. Hatta soyadını da Farkhunda olarak değiştirdi.

Cehaletin Kurbanı | Farkhunda Malikzada

Ferhunde’nin  cenazesini kadınlar omuzlarında taşıdı.Atılan iftiralar, yalanlar üzerine linçlenen, taşlanan kadınlardan sadece birisi Farkunda. İslam bunu emretmese de Orta Doğu’ da kadının yeri maalesef ki bu durum.

Cehaletin Kurbanı | Farkhunda Malikzada

[İnternette linç görüntüleri hâlâ var ancak buraya eklemeye içim elvermedi.]

yazar

Yazar: Zübük

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.