CAHİL PERİLER: 2001’den 2022’ye AŞKIN HER HALİNİ ANLATAN BİR HİKAYE

Kaynak belirtilmedi

 

 
Yazıya başlamadan belirtmem gerekir ki Akdeniz sıcaklığında bir dizi arıyorsanız doğru adrestesiniz çünkü Cahil Periler tabuları güçlü okuyucuların bile kanını dondurmadan kendini izletebilecek bir dizi.

 


Cahil Periler, bir İtalyan/Türk ortak yapımı dijital dizi. 2022 yılında Disney bünyesinde izleyiciyle buluşan dizinin temeli aslında 2001 yılına dayanıyor. Biz önce biraz filmden bahsedeceğiz. Yarı İtalyan yarı Türk senarist ve yönetmen Ferzan Özpeteğin yönettiği ve İtalyan yönetmen Gianni Romoli ile senaryosunu yazdığı aynı adlı film çıktığı yıl Avrupa ve Amerika’da oldukça ses getirmiş. Amerika’da yaklaşık 215.449 dolar hasılat yapan film Türkiye’de tahmin edebileceğimiz üzere ilgilisine hitap eden bir film olmuş.

 

 


Peki bu başarılı film ne anlatıyor?


Massimo ve Antonia dışarıdan mükemmel görünen ve bir bakıma da gerçekten iyi bir evlilik yaşayan bir çifttir. Massimo’nun bir trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle Antonia büyük bir hüzün duyar ve depresyona girer. Ancak ölen eşinin eşyaları iş yerinden eve geldiğinde aralarında arkasında bir not olan tablo dikkatini çeker. Tablonun arkasında ki yazıdan yola çıkarak tabloyu yapan kişiye ulaştığında ise büyük bir hayal kırıklığına uğrar; eşinin aslında Michele ile yedi yıllık bir eşcinsel ilişkisinin olduğunu öğrenir. Daha sonra Michele, Antonia ve Michele’nin komşuları arasında tuhaf bir ahbaplık başlar. Filmin ve dizinin konusu temel olarak ortak ancak işleniş şekli ve süre olarak oldukça farklılar.
 

Filmin Kadrosu

 


Filmin kadrosunu:

  • Margherita Buy (Antonia),
  •  Stefano Accorsi  (Michele), 
  • Serra Yılmaz (Serra),
  • Andrea Renzi (Massimo),
  •  Koray Candemir  (Emir) gibi isimler oluşturuyor.


Jenerik dahil olmak üzere çoğunlukla İtalyanca şarkılar duyduğumuz filmde kilit sahnelerde Sezen Aksu’nun tanıdık melodileri de kulağımıza geliyor. Kameradan ve kostümlerden tam bir 2000ler sineması görüyoruz. Doktor Antonia’nın klasik giyiminden Michele’nin salaş giyim tarzına kadar her şey serin tutan İtalyan giysileri.


Peki Dizisi Nasıl?

 


Dizi ve film hikâye temelinde aynı. Ancak kadro temel taşımız Serra Yılmaz hariç elbette farklı. Kendisi yine Serra karakteriyle dizide karşımızda. Serra Yılmaz’a eşlik eden bir diğer Türk sanatçımız ise Burak Deniz. Burak Deniz Serra’nın yeğeni olan Asaf karakteriyle dördüncü bölümde karşımıza çıkıyor. Burada ikisinden de muazzam İtalyancalarını dinlemek için orijinal dil tercih edebilirsiniz. 


Hikâye aynı dedik ama işleyiş farklı olunca esasen bambaşka hikâyeler izliyormuşuz gibi hissettiriyor. Yazının devamında daha detaylı işleyeceğimiz üzere dizi filmden çok daha sıcak ve renkli bir temaya sahip. Bunda yan karakterlerin daha ayrıntılı işlenmesinin ve tabi ki gelişen sinema sektörünün nimetlerinin de payı büyük ancak diyaloglarda, kostüm ve müzik seçimlerinde, bariz bir şekilde, dizi ve film arasında farklılıklar mevcut.


Dizi ve Filmin Ortaklıkları ve Farklılıkları (spoiler)

 

 


Olay örgüsünü takip ederek inceleyelim.


Öncelikle ilk sahne dizinin ve karakterlerin yapısı bakımından filmden tamamen farklı çünkü burada Antonia’nın (Christiana Capotondi) Massimo’yu (Luca Argentero) aldattığına dair bir sahne izliyoruz. Bu da Antonia hakkında hemen bir fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Dizinin filmden en farklı noktalarından biri de Michele (Eduardo Scarpetta) ve Massimo’nun nasıl tanıştıklarını görmemiz. Filmde kısaca bahsedilen tanışma hikayesini baştan sona kadar dizide izleyebiliyoruz. Burada iki aşığı birleştiren nokta Nazım Hikmet oluyor. Bir kitapçıda ikisi de tüm eserlerin bulunduğu kitabı almak için hamlede bulununca kader onları bir araya getiriyor. 

 


Bu noktadan sonra ikilinin ilişkisi ilerliyor. Massimo Michele’nin yaşadığı apartmana daha sık gelip gidiyor ve apartman halkıyla da kaynaşıyor. İlişkileri başlarken Massimo evli olduğunu saklıyor ancak öğrenildikten sonra Michele ne de adeta bir aile gibi yaşayan apartman halkı bunu derin bir problem haline getirmiyor. Bu şekilde bir sene boyunca Masimo’nun ölümüne kadar devam ediyor ilişki. Filmde ise yedi yıl sürmüş bir ilişki olarak bahsedilmiş. Bir de ölüm şekli var tabii; dizide Massimo motorla kaza yaparken filmde yayayken araba çarpmasıyla ölüyor. 

 


Antonia ölen eşinin eşyaları arasında Cahil Peri tablosunu buluyor ve bu tablonun bir sevgiliden geldiğini anlayınca ikinci bir yıkım yaşıyor. Bulduğu bir diğer eşya ise anahtar. Tablonun adresine gittiğinde ise apartmanın yöneticisi Serra ile karşılaşıyor. Film ve dizide ki bu sahne paralel ilerliyor aslında. Antonia kocasının sevgilisini bir kadın olarak düşündüğünden dolayı sürekli dairede o kadını arıyor. Sorgulamaların bu noktasında filmde Michele hemen kendini tanıtırken dizide daha sonra anlaşılıyor durum. Ahbaplığın başlaması ise dizide Serra’nın apartman sakinlerinden Ernesto’nun kısa süreli rahatsızlığı için Antonia’yı aramasıyla; filmde ise Michele’nin Serra’ya özellikle aratmasıyla başlıyor. Film boyunca Ernest’in de hikayesinden parçalar görüyoruz ama dizide karakter eksik. Ancak Ernesto’nun aşk hikayesi dizide ki Serra’nın aşk hikayesiyle paralellik gösteriyor. 

 


Bu noktadan sonra ikili karşılıklı olarak birbirlerine adım atıyorlar. Önceleri çekingen ilerleyen bu arkadaşlık ilerledikçe çok daha samimi oluyor. Seyirci olarak bizi ikiye bölen bir durum bu. Sonuç olarak ölen eşinin sevgilisiyle arkadaşlık kurulan bir hikâyede, üstelik 2000lerin başında, kime ne kadar hak vereceğinizi bilemiyorsunuz. Elbette dizinin çekildiği tarih her bakımdan çok daha modern ve farklı fikirlerin kolaylıkla yer edinebildiği bir dönem. Ancak yine de tepkilerin olması doğal. Çünkü bir noktadan sonra Michele ve Antonia arasında anlaşılması karakterlerin kendileri açısından bile zor bir ilişki doğuyor. Özellikle dizide daha zamana yayılmış bir şekilde gördüğümüz bu ilişki, bir öpücükle taçlanıyor. Filmde öpüşme sahnesini alelade bir anda gelişmiş şekilde görüyoruz ama dizide bu daha derin bir hal alıyor. İki karakter de öpüşürken karşısındaki kişide Massimo’yu görüyor. Birbirlerinde anıları gördükleri bu sahnenin devamında durumun absürtlüğünü gülmelerinden anlıyoruz.

 


Buraya kadar belki de birbirlerinde aşklarını arıyor olabilir diye düşünebilir ve bunu kabul edebiliriz. Üstelik burada belirtilmesi gereken bir durum da Michele’nin eşcinsel olması. Buna rağmen aşkın cinsiyet ve kalıp tanımadığını ikilinin birbirine duyduğu çekimle ve araya üçüncü bir kişinin dahil olmasıyla anlıyoruz. Emir. Filmde ki ikinci Türk karakter Emir bir gezgin olarak karşımızda. Kargo grubundan tanığımız Koray Candemir’in hayat verdiği Emir karakteri dizi de Asaf olarak hayat buluyor. Hikâyeye bir noktadan sonra dahil olan bu karakter kafasına eseni yapan bir gezgin ve Massimo ile Antonio’yu tanımıyor. Antonia ile karşılaşınca ondan hoşlanıyor ve bu durum Michele’nin hiç hoşuna gitmiyor. Hatta filmde bir anda gelen bir öpücük sahnesi bile izliyoruz Emir’den. Tabi burada Antonia aralarında ki yaş farkını net bir şekilde söylüyor ve uzaklaşıyor Emir’den. Bunun bir sebebi de Michele’nin de herkes gibi Emir’den biraz hoşlanması ve Emir’in de ondan hoşlandığını düşünmesi. İşler biraz karışık anlayacağınız.

 


Dizide ise böyle bir durum yaşanmıyor, daha yavaş ve dostluk temeline dayanan bir iletişim izliyoruz. Finale doğru hamile olduğunu öğrendiğimiz Antonia bu haberi filmde kimseyle paylaşmazken dizide ilk olarak Serra ile paylaşıyor. Daha sonra ise Asaf öğreniyor. Çünkü dizide Asaf ile birlikte İstanbul’a geliyor. İstanbul’da geçen bölümlerde ise yaşam boyu onur ödüllü oyuncu Şerif Sezer de yer alıyor. Devamı gelebilecek şekilde, iki yapımda da ortak olan bardak kırma metaforu, biten diziden henüz haber yok. 
Gelelim diğer detaylara. 


FİLM ÖZELİNDE DETAYLAR/KARŞILAŞTIRMALAR


Filmin yapısı durağan, diyaloglar seyrek ve mizahtan uzak cümleler çoğunluğu oluşturuyor. Kamera açıları ve çekim her ne kadar güzel olsa da filmin genel havası kasvetli. Müzikler de aynı şekilde oldukça slow seçilmiş. Sahne sıralamalarında farklılık olsa da hikâye akışı aşağı yukarı aynı ilerliyor. Diyaloglar paralel, dizi ve filmde aynı replikleri görebiliriz. 

 


Filmin müziklerinde ise Sezen Aksu’yu tadımlık görürken dizide pek çok sahnede görüyoruz. Son bölümün tamamına yakının İstanbul’da geçiyor olması da dikkat çeken bir nokta. Ortak yapım bir iş olarak filmde daha çok İtalyan esintileri görsek de dizide durum eşitlenmiş diyebiliriz.

 

 

Michele filmde daha sert bir karaktere sahip, fevri ve sivri dilli birisi. Serra ile dizide olduğu kadar yakın değiller. Markette alışveriş sahnesinde biriyle flörtleşen kişi filmde Michele iken dizide Antonia. Michele’nin filmde ki mesleği ise manavlık, ancak dizide başarılı bir ressam olarak karşımıza çıkıyor.


Apartman halkının hayatına dizide daha yakından şahit oluyoruz. Film ve dizide bu karakterler açısından da farklılıklar görüyoruz. Örneğin, Mara’nın bie partneri yok, lezbiyen çifti görmüyoruz filmde, Luisella ise manav değil kasiyer. 

 

 


Antonia dizide daha kadınsı bir karakterken filmde maskülenliğiyle ön planda; bunu giysi seçimleri, konuşma dili, saç stili gibi ufak detaylardan yakalıyoruz. Oturduğu ev ise filmde kullanılan ev ile aynı seçilmiş. Çalışanı olan Nora ise çok genç.


Serra karakteri filmde daha pasif kalırken dizide adeta mentör karakter olmuş. Sert bir dille eleştirilen bir karakterken apartman halkına öğütler veren, tabiri caiz ise gün görmüş bir karaktere dönüşmüş. Michele ile de dizide çok daha yakınlar. O kadar ki son bölümde İstanbul’a birlikte gidiyorlar. Hayat hikayesinde de farklılıklar var. Hayatı boyunca sevdiği tek adam olan Halil’in hikayesi dizide daha ayrıntılı ve farklı işlenmiş. 

 


BONUS


Erken 2000ler için LGBTQ adına önemli diyebileceğimiz bir film aslında Cahil Periler. Eş cinsel karakterlerin olması şu an çok normal olsa da o dönemde çok tasvip edilmiyordu. Özellikle parti sahnesinde Müslüman ve takkeli bir erkek figüranın olması aslında ne kadar eşitlikçi ve modern bir an yakalanmak istendiğinin kanıtı. Yine de düşününce o dönemin modernliğinden ne kadar eser kalmıştır, tartışılır.

 

 

Yalnızca Bir Film İzleyicisi Ve Sinema Sever Olarak Yorumlamaya Çalıştığım Bu Filmleri Beğendiyseniz Ve Devamının Gelmesini İsterseniz Yorumlarda Belirtebilirsiniz. İzlemiş Olduğunuz Filmler Varsa Yorumlarda Belirtebilirsiniz. Yazımda Eksik Yanlış Gördüğünüz Noktalar Varsa Yorumlarda Belirtebilirsiniz. Yada Yazım Yanlışlarını Söylyebilirsiniz , Gurur Duymadığım Bir Özelliğim Olarak Böyle Bir Durum Söz Konusudur…
 

 

 


BÜYÜK NOT
Dizi Disney platformunda yayınlanmış bir yapım olduğu için gönül rahatlığıyla oradan izlemenizi öneremesem de yine de izleyici inisiyatifinde bir seçim.

 
 

 

Fotoğraf sahibi: Allan Rodrigo (@Allan Rodrigo on Pexels)
ÖZGECAN YILDIZ
bir kıvılcımla başlar her şey
Önceki
TCMB Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı

TCMB Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı

Sonraki
GELECEK GEÇMİŞİ ŞEKİLLENDİRİYOR !

GELECEK GEÇMİŞİ ŞEKİLLENDİRİYOR !

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.