Burgeland ''Batı macaristan''

Burgenland, Avusturya’nın en doğusundaki ve en küçük nüfuslu eyaletidir. Macaristan ve Slovakya’yla sınırı vardır. Eyâlet nüfusu Macardır. Kısa aralıklar dışında 10. yüzyılla 1920 arasında Macaristan’a bağlı olan bölge Triyanon Antlaşması’yla Avusturya’ya bağlanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sonrası Avusturya’nın dokuz resmi eyaletinden biri olan Burgenland, 2021 yılında 100 yaşına girerken bu toprakların dile kolay 1200 yıldan fazla Peçenek ve Kuman Türk kavimlerinin yaşadığı Batı Macaristan hatta Bizans kaynaklarında M.S 1000 yıllarına kadar hem de yazılı bir şekilde “Türkiya” olarak anıldığını kim biliyor.

1921 yılına kadar Batı Macaristan diye bilinen ve daha sonra Trion ve St. German Anlaşması ve arada küçük Avusturya Macaristan sürtüşmeleri sonucu ismi Burgenland olarak değiştirilen bölgenin sınırları içinde doğmuş. Burgerland aslında dile kolay 1200 yıl Macar toprakları olmuş ve çoğunluk Peçenek Kuman Macar asıllı insanların yaşadığı yöre olmuş.

Birinci Dünya Savaşı 1914´de başladığında Batı Macaristan’ın kaderi, hala Macaristan için bir travma olan 1921’den sonra Trion Barış Anlaşmasıyla değişmiş. Büyük dehaların çıktığı ama acılı bir geçmişe sahip Macaristan hala  Trianon Barış Anlaşması sonrası o topraklarda çoğunluk Macar asıllı çeşitli kavimlerin yaşamasına rağmen topraklarının komşu ülkeler tarafından bölüştürülmesinin travmasını yaşıyor.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.