Böyle Söyledi Zerdüşt

Merhabalar ! Burada ilk yazıma beynimi öldüren bir kitapla giriş yapmak istedim. Nedenini bilmiyorum. kısaca değinmek istedim. O zaman başlayalım.

Dünyaya bakış açınızı mı değiştirmek istiyorsunuz ? Ben farklı bir bakış açısından bakmak istiyorum mu diyorsunuz ? Düşüncelerinizi mi değiştirmek istiyorsunuz ? Buyrun o zaman bu kitap tam da size göre.Çünkü bu kitap herkes için ve hiç kimse için bir kitap. Zerdüşt otuz yaşındayken yurdunu bırakıp dağa çekilmiştir. Kendini insanlardan soyutlamıştır. Kartal ve yılanı dost olarak seçmiştir. Çünkü insanlara güvenmiyordu. On yıl süre boyunca ruhunu sıkılmadan dinlendirmiş. On yılın sonunda insanların arasına karışmış ve olaylar başlamış. Nietzsche bu kitabında kendine Zerdüşt’ü sözcü olarak seçiyor ve söylemek istediklerini bu şekilde dile getiriyor. Tüm inançları yok sayıp, ilahi bir bakışla, evreni, tanrıyı, varlığı, dinleri vb. birçok şeyi sorgulayıp yargılamıştır. Çünkü ona göre hayatın tek bir amacı vardır üstinsan olmak.

Eserde düz yazı ve şiirsel yazılar hakimdir. İğneleyici bir anlatım ve felsefi mülahazalar vardır. Nietzsche bu kitap için bir öngörüde bulunmuş ve anlaşılması için bir asrın geçmesi gerektiğini dile getirmiş. ‘ Beni anlamıyorlar. Ben bu kulakların ağzı değilim.’ Derken boşuna konuşmamış Nietzsche. Bazı zaman oluyor noluyor burda diyorsunuz. Gerçekten de öyle iğneleyici üslup çok fazla felsefik metinleri çok sık kullanılmamış ama bu kolay anlaşılabilir olduğunu göstermiyor. Yer yer güzel ilerliyor ama yeri geliyor iki kere aynı yeri okuduğum oluyordu.

Ben kitabı çok sevdim sadece doğru bir zamanda okumanızı öneririm. Öyle kafamıza estiğimiz gibi aaa ben gidip alıyım okuyayım denilecek bir kitap değil kafamızın boş olması lazım. Kitabın içinde Amin yazısı geçiyor mesela onu hala anlamış değilim. Sonradan araştırmalarım sonucunda Hristiyanlarda da Amen diye bir kelime varmış. Galiba ilerleyen zamanlarda tekrar okumam gerekebilir. Sonlarına doğru beni biraz zorladı ama genel olarak iyiydi hemde bir felsefe kitabına göre gayet iyiydi. Baş ucu kitabım kategorisinde olabilir benim için. Keyifli okumalar.

 ‘Devlet tüm soğuk canavarların en soğuğudur. Soğuktur söylediği yalanlar da; ve şu yalan dökülür dudaklarından: “Ben, devlet, halkın ta kendisiyim.” “İnsan sıkı tutmalı yüreğini; çünkü gitmesine izin verirse, çok geçmeden aklı da gider başından.”

Şehriban
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
E-Kitap Yazmak İsteyenlere Öneriler
Sonraki
Madde ve Anti-Madde

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.