Blog Nasıl Açılır?

Blog, genel olarak okuma ve yazma bilen herkes tarafından açılabilen, dijital günlüklerdir. Blog yazarlarına genel olarak “blogger” denilmektedir. Blog yazarlığı teknolojinin gelişimi ile birlikte bir meslek haline gelmiştir. Bu sebepten olsa gerek, gün geçtikte açılan blog sayısı artış göstermektedir. Yeni açılan bu blogların çok azı süreklilik sağlamaktadır. Çünkü blogger olmak oldukça sabır ve emek isteyen bir iştir.

Blog Açmak İçin Neler Gereklidir?

Blog açmak isteyenlerin önünde iki yol vardır. Bunlar ücretli ve ücretsiz blog açma yöntemleridir. Ücretsiz yöntemlerin en çok bilineni Google ürünü olan Blogger.com servisidir. Ücretli olarak ise dünya çapında genel olarak kullanılan WordPress.com ve WordPress.org hizmetleridir. Bunların dışında da pek çok hizmet sunucusu bulunmaktadır. Ancak genel olarak en çok kullanılan servisler saydıklarımızdır.Ücretsiz blog açmak için Blogger.com üzerinden gmail hesabınız ile giriş yaparak çıkan sayfalardaki yönergeleri takip etmeniz yeterlidir. Kullanım dili Türkçe olduğu için sorun yaşama ihtimaliniz yoktur. Google’un bu servisinde sizden ücret talep edilmez. Ancak alan adı uzantınız blogunuz.blogspot.com şeklinde olur. Bunun yerine blogunuz.com şeklinde olmasını isterseniz bu durumda sizden alan adı ücreti talep edilir. Elbette bu hizmeti Google üzerinden almak zorunda değilsiniz. Dilerseniz yerli veya yabancı alan adı satıcılarından temin edebilirsiniz. Bununla birlikte Blogger.com servisi kodlama kısmında sınırlı olsa bile değişiklik yapmanıza izin verir. Bu servis ile hazırlanmış bazı bloglara adsense.blogspot.com örnek olarak gösterilebilir.Birde tam olarak ücretsiz olmasa bile yarı ücretli diyebileceğimiz WordPress.com servisi var. Bu servis WordPress.org ekibinden Matt Mullenweg’e aittir. Genel olarak konu hakkında bilgisi olmayanlar tarafından WordPress.org ile karıştırılır. Oysa org uzantısı WordPress yazılımını sunan açık kaynak kodlu ücretsiz bir servistir. Kullanım için barınma alanı yani host ve alan adı dediğimiz domain gerektirir. WordPress.com’u ise aynen Blogger.com servisi gibi hesap oluşturup kullanmanız mümkündür. Yine com veya net uzantılı blogum.com şeklinde alan adı isterseniz ücret talep edilir.

Profesyonel Blog Nasıl Açılır?

Profesyonel Blog Nasıl Açılır?

Dünya çapında birçok blogger ve hatta tanınmış yayın siteleri en çok WordPress yazılımını tercih etmektedir. WordPress açık kaynak koduna sahip ve dileyen herkesin ücretsiz şekilde WordPress.org adresinden temin etmesine izin verilen bir hizmettir. Bu hizmeti profesyonel blog açma işlemi için kullanabilirsiniz. Kullanım için barınma alanı yani hosting ve alan adı denilen domain gereklidir. Bu noktada gerek WordPress.org adresi üzerinden gerekse Google aramaları neticesinden birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Profesyonel olarak WordPress ile açılmış blog sistemlerine kooplog.com, sozcu.com, sonymusic.com, ve blogs.adobe.com örnek gösterilebilir.

Profesyonel Blog Açma Yönteminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Profesyonel olarak blogger mesleğine giriş yapmak istiyorsanız kuracağınız blog için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gereklidir. Bu noktalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Bloğunuzun alan adı kolay ve akılda kalıcı olmalıdır,
  • Barınma alanı hizmeti alacağınız sunucular hedeflenen ülkede yer almalıdır,
  • Belirli aralıklar ile arama motorlarına uygun şekilde içerikler girilmelidir,
  • İçerikler asla başka bloglardan kopya olmamalı aksine sadece sizin bloğunuza özel olan içerikler olmalıdır,
  • Amacınız öncelikle ziyaretçilere doğru bilgi aktarımı olmalıdır,
  • Eğer özel tema kullanacaksanız lisanslı olmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda blogunuza kendi eliniz ile zararlı kodlar eklemiş olabilirsiniz,
  • Blog ziyaretçi sayısını arttırmak adına sosyal medya araçlarını etkin şekilde kullanmanız gereklidir.

Temel olarak yukarıdaki maddelere uymanız bloğunuzun geleceği açısından önemlidir. En önemli nokta ise blog yazma işi için oldukça sabırlı olunması gereğidir. Yazmayı, okumayı, araştırmayı ve yeni bilgiler öğrenmeyi seviyorsanız blogger olmak tam size göre bir iş olabilir.

GundemBizim
Hakkımda: www.gundembizim.com/bio Kişisel Blog: GundemBizim.com Insta: instagram.com/gundembizim NFT Eserlerim: Opensea.io/gundembizim Google Akademi: Bit.ly/GoogleAkademi Google Ürün Uzm.: Tiny.cc/GoogleUrunUzmani GoodReads Yazar Profilim: Bit.ly/AuthorOmer Freelancer Blog: AliaRior.com
Önceki
Sevgililer Günü İlişkiye Ne Yapabilir?
Sonraki
Twitter Karıştı! İfşacı Ruling Dört Bir Yandan İfşa Ediliyor
Görünüşe göre Ruling'in ifşa edeceği birileri çok öncesinden Ruling için hazırlıklarını yapmaya başlamış ve Ruling ifşa etmeden onlar düğmeye basmış. Ruling bugün açıklama yapacağını söyledi. Bekleyip göreceğiz

Twitter Karıştı! İfşacı Ruling Dört Bir Yandan İfşa Ediliyor

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.