Birçok caninin serbest kalmasına sebep olan af : Rahşan Affı

Nedir Rahşan Affı?

Salıverme ve Erteleme yasası olarak da bilinen , 22 Aralık 2000 yılında Rahşan Ecevit’in önerisi ile ortaya atılan ve uygulanan devlete karşı işlenen suçlar dışındaki tüm suçluların salınmasıyla gerçekleşen yasa.Aslında bu yasanın ortaya atılmasının sebeplerinden birisi de cezaevlerinde yer kalmamasıydı.Suçluların salınmasıyla cezaevleri boşalsa da 2000 yılının önündeki 3-4 yılda mahkum sayısı neredeyse 3’e katlanarak arttı.

Peki kimler serbest kaldı? 

Anaokulu öğretmeni Serpil Yeşilyurt’un katilleri ;

İstanbul Ümraniye’de 4 tinerci tarafından annesiyle beraber kaçırılan Serpil Yeşilyurt  , tecavüze maruz kaldı , vücudunda kesikler açılmış , 91 kez bıçaklanmıştır.Tüm bunlar olurken annesi Hanım Yeşilyurt’ta kızına olanları hem izlemiş hem aynı dehşeti yaşamıştı.Katillerin yaşları ise 18-17 civarındaydı.18 yaşındaki katil 6 yıl gibi bir süre yattı.Bazıları rahşan affıyla beraat etti.Dışarı çıkanlardan birisi ise otobüs bekleyen bir genci öldürdü.

Ankara’nın meşhur yamyamı 

17 yaşında arkadaşını öldürdükten sonra rahşan affıyla serbest kaldı.Daha sonra ikinci bir cinayet daha işleyerek kaçak olarak yaşamaya başladı.Kaçak yaşadığı dönemlerde bir vatandaşı da 8 yerinden vurdu.Bu kadar cinayete suça rağmen hala yakalanmaz.En son cinayetin kurbanı ise parkta oturan birisidir.Selamlaşmadan sonra arkasına geçerek tabancayla adamı vurur ve cesedi parçalar halinde poşetler ve çöpe atar bir kısmını ise yer.Yakalandıktan sonra evinde arama yapıldığında buzdolabında insan cesetlerine rastlanır.

Adana Cinayeti

Orhan E.’nin  1972 yılında da kayınbabasının kız kardeşinin kocasıyla tartışıp tabancayla öldürdüğü ortaya çıktı.Bu aftan 42 yıl sonra ise kiracısıyla tartıştıktan sonra 10 el ateş ederek yine bir cinayet işledi.

Küçüçek katili

Akyazı Küçücek’te iki kardeşten birini öldürüp diğerini yaralayan, cami imamını öldürme teşebbüsünde bulunan katilin daha önce de cinayet işlediği ve Rahşan affı ile cezaevinden çıktığı ortaya çıktı.

Kaynak Linki : https://www.akyazihaber.com/akyazi/kucucek-katili-cinayet-isleyip-rahsan-affi-ile-cikmis-48905-detay

Barda filmine konu olan olay

Filmdeki olay yeri ve zaman değiştirmiştir.Olay aslında 1997 yılında Ankara’da bir evde geçmektedir.Yedi kişi bir eve zorla girerek evdeki kadınlara ve erkeklere 17 saat boyunca zorla tecavüz etmiş ve evdeki kişileri türlü işkencelere maruz bırakmışlardır.İçki almaya gönderilen birisi durumu bakkala anlatsa da korku sebebiyle bakkal’da birşey yapamamıştır.Bu yedi kişi hapis cezası alsa da rahşan affıyla serbest kalmıştır.Olayı yaşayan kişiler büyük yıkımlar yaşamıştır.

T.E.Y : Ülkeyi terk edip başka bir ülkede eğitimine devam etti.

A.T.G : Birkaç kez intihara teşebbüs etti.

O.Y : Olay sonrası Almanya’ya geri döndü.

Ş.Ş : Ülkeyi terk etti.

N.K : Kızıyla birlikte küçük bir kasabada ikamet etmekte.

Baltalı Katil Adnan Çolak 

https://onedio.com/haber/3-yil-boyunca-11-yasli-insani-baltasi-ile-oldurerek-artvin-canavari-lakabini-alan-seri-katil-adnan-colak-922730

Lakabı baltacı olan seri katil, yaşadığı şehir Artvinde birçok yaşlı insanı öldürdü. Yine öldürdüğü fakat hayatta kalan bir kişinin onu tanımasıyla yakalandı.Gerekçesi ise yaşlı insanların genç insanların rızkını çalmasıydı.Adnan Çolak 6 kere idam ve ağır hapis cezalarının ardından Rahşan affı ile 2005’te serbest bırakıldı.

 

https://www.haberler.com/rahsan-affi-nedir-rahsan-affi-kimleri-kapsadi-13118174-haberi/

Zeynep TURHAN
Ben varken ölüm yok , Ölüm varken ben yokum
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ferenc Puskas'ın Hikaye
Sonraki
Dijitalleşen Eğitim ve Öğretmenler

Dijitalleşen Eğitim ve Öğretmenler

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.