BİDEN'ın Başkanlığın Türkiye'yi Nasıl Etkileyecek?

BIDEN JOE Kim?

  Geçenlerde yapılan yemin töreniyle resmen başkanlığını ilan eden Biden Joe, ABD nin 46.  ve bugüne kadarki en yaşlı başkanı oldu. Bazı kaynaklarda 77 bazılarında ise 76 yaşında olduğu söyleniyor. 36 yıl boyunca aralıksız Senatörlük yaptı. Bu dönemde Adalet Komisyonu ve Dış İlişkiler Komisyonu üyeliklerinde bulundu. Bir dönem Dış İlişkiler Komisyonu’ nun başkanlığını yürüttü. Bu görevleri sırasında Türkiye’ yi yakından ilgilendiren bir çok konunun içinde yer almıştır.

   Barack Obama tarafından başkan yardımcılığına aday gösterilen Biden, 4 Kasım’da yapılan seçimleri Demokratların kazanmasıyla birlikte 20 Ocak 2009’da 47. başkan yardımcısı olarak yemin etti.İlk eşi Neilla Hunter 1972 yılında vefat eden Biden, 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Beau adlı oğlu beyin kanserinden 2015 yılında vefat eden Biden’ın 3 çocuğu bulunuyor.

   Görüldüğü gibi Trump a karşın Biden daha deneyimli ve senelerdir bu işlerin içinde. Ayrıca cesur ve güçlü bir kişiliği olduğunu da söyleyebiliriz. Yemin töreni sırasında binlerce ulusal muhafızın olması da Amerika nın nasıl bir kaos içerisinde olduğunu açıkça gösteriyor. Trump, başkanlığı döneminde tahmin edilemez hamleleri ve çok tepki toplayan sözleriyle gündem oluyordu. İzlediği politikalar sonucunda bir çok ülkeyi canından bezdirdi, kendi ülkesi de dahil. Peki Biden ne gibi yollar izleyecek? Amerika açısından değil de Türkiye açısından ele alacağım bu yazımda. Biden’ ın başkanlığı Türkiye – ABD ilişkilerini nasıl etkileyecek temalı bir yazı olacak.

(Yaptığım araştırmalar ve kendi fikirlerim mevcuttur.)

 1) Yaptırım Konusu

 Yapılan tahminlere göre yeni yaptırımlar düzenlenmesi beklenmiyor. Halihazırda Trump ın uygulamadığı yaptırımlar var. Daha da ağırlaştırıp uygulayacağı düşünülüyor. Benim fikrimce Biden, önce kendi ülkesi ile uğraşacak. Pandemi krizi, ırkçılık sorunları, Trump’ tan beklenen hamleler derken bir süre bize odaklanabileceğini düşünmüyorum. Pizza değil ki herkesi mutlu edebilsin.

(Bizi mutlu edeceğini sanmıyorum, ironi yaptım.)

 2) S-400 Ve Sözde Ermeni Soykırımı

   Ne zaman ABD ile sorun yaşasak ve kendimizce çözmeye uğraşsak kabak bizim başımıza patlıyor. Trump S-400 almamızı Obama ya bağlıyor, onu suçluyor. O dönemde Türkiye istedi de Obama vermedi diyor. Biden da bizi sorumlu tutuyor. 

    Azerbaycan-Ermenistan konusunda da Türkiye’ nin duruşunu eleştirmiş. 

    Biden, Senatörlüğü döneminde uzun yıllar Türkiye’nin Kıbrıs politikasını sert dille eleştirirken, 1915 olaylarının ABD tarafından “Ermeni soykırımı” olarak tanınması için de faal olarak çalışmalar yürüttü.

     Sanırım, asıl Biden bizi pizza sanıyor :O

3)  Geçmişte Biden Türkiye den iki defa Özür diledi

  Biden, Türkiye’den iki kez özür dilemek zorunda kaldı.

  Bu olaylardan ilkinde, Ekim 2014’te Harvard Kennedy School’da yaptığı bir konuşma yapan Biden, Orta Doğu’daki en büyük sorunlarını müttefikleri olarak tanımladı.Biden, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin Suriye Devlet Bakanı Beşar Esad’ı devirmek adına çok ciddi paralar ve silahlar aktardığını söyledi.

   Biden, “Bu ülkeler, Esad’la savaşan herkese yüzlerce milyon dolar para ve onlarca, binlerce ton silah verdi. Bu politikalar El Kaide bağlantılı grupların ve en sonunda da IŞİD’in işine geldi” dedi.

   Erdoğan, “Bakın bu konuda eğer Biden bu tür ifadeler kullandıysa benim için tarih olur. Sayın Biden eğer Harvard’da böyle bir şey söylediyse bizden özür dilemesi lazım. Öyle ufak tefek çevresinden dolaşarak yapılacak açıklamalar bizim kabulümüz değildir” dedi.

Biden da daha sonra Erdoğan’ı arayarak sözlerinden dolayı özür diledi.

   Biden’ın ikinci özrü de 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından geldi.Darbe girişiminden bir ay sonra Türkiye’ye yaptığı ziyarette Biden, “Amerikan halkı sizin yanınızda. Obama, Erdoğan’ı arayan ilk insanlardan biri oldu. Ancak yine de özür dilemek istiyorum. Keşke daha erken buraya gelebilseydim. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı (Erdoğan), halkınıza büyük hayranlık duyuyoruz ve bu zorluklara göğüs germe biçiminize hayranlık duyuyoruz” demişti.

    Amerika’nın ‘ Biat etmezsen seninle uğraşırım.’ politikası Trump ile beraber baya güç kazanmıştı. Yukarıdaki maddelerden görüyoruz ki Biden Türkiye hakkında pek de olumlu düşüncelere sahip değil. Önümüzdeki günlerde ülkemiz üzerindeki etkisini daha çok göreceğiz. Özellikle Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konusunda iktidar ve muhalefetlerimiz birlik olmalı ve gardını kaldırmalı. Ancak daha böyle bir adım göremedik.

   Biden, kargaşanın hakim olduğu Amerika yı Amerikan rüyasına çevirebilecek mi, o da merak konusu ama şahsına çok sorumluluk düştüğü belli. Deneyimleri ve duruşu da Demokrat yanlılarına umut vadediyor. 

   Sağlıcakla kalın.

  

   – Gazal

    

   

  

okur

Yazar: Gazal

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum