Yunanistan’dan Türkiye’ye Küstah Eşek Tahriği

Siyasi olarak sık sık karşı karşıya geldiğimiz Yunanistan’dan Türkiye’ye tahrik devam ediyor. tarafından iki ülke arasındaki krizi daha da tırmandıracak adımlar atılmaya devam ediyor.

Yunanistan’ın siyasi tarihinde bir ilke imza atarak Cumhurbaşkanı olma başarısı gösteren Katerina Sakelaropulu, bugün bir başka ilki gerçekleştirerek Eşek Adası’nı ziyaret etti. Adaya bir kahraman edasıyla helikopterle inen Sakellaropulu adada bulunan hatıra defterine yazı yazmayı da ihmal etmedi.

Yunanistan’dan Türkiye’ye Tahrik

Yazısında: “Adanın fahri vatandaşı olma onuruna eriştiğim için teşekkür ederim. Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim. Buraya sahip çıkacağız. Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve iş birliği arayışındadır. İki halkın barış içinde bir arada yaşamasına ve iş birliğine yatırım yapmaktadır. Ancak, egemenlik haklarından vazgeçmeye veya ulusal topraklar üzerindeki anlaşmazlıkları kabul etmeye hazır değildir. Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz’de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması, ulusal stratejimizin temel direğidir.”

Sözlerine yer vererek sanki iki ülke arasında hiçbir sorun yokmuşçasına tavır takınan fakat her fırsatta Türk tarafını tahrik etmekten imtina etmeyen cumhurbaşkanının bu eylemleri Türkiye’de büyük bir tepki ile karşılandı. Yunan cumhurbaşkanının ulusal topraklar diye bahsettiği Eşek Adası’nın Aydın ilimize uzaklığı sadece 10 km kadar. Lakin adanın üzerinde Yunanistan tarafına ait askerler ve onların barındığı ordugahlar gibi birçok yapı yer almaktadır. Yaşanılan bu durumun apaçık bir işgal girişimi olması sebebiyle hükümet seviyesinde bir açıklama yapılması ve bu tahriğin karşılıksız bırakılmaması beklenmektedir.

Adanın Siyasi Durumu:

Lozan Antlaşması taraflarından İngiltere’nin 1943’te ABD’nin ise 1951 yılında yayınladığı haritalarda da Eşek Adası’nın 12 Ada deniz sınırları dışında Türkiye toprağı olduğu açık bir şekilde gösterilmiştir. Ancak ada da yaklaşık 16 yıldır Yunanistan işgali altında ve adada konuşlu Yunan kara, deniz ve hava üslerinde yüzlerce silahlı Yunan askeri görev yapmaktadır. Türkiye tarafından aday yapılmaya çalışılan serbest seyahatler ise Yunan silahlı güçleri tarafından engellenmektedir.

 

arthurbenjamin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çağımızın Eğitimli Köleleri Beyaz Yakalılar
Çağımızın Eğitimli Köleleri Beyaz Yakalılar

Çağımızın Eğitimli Köleleri Beyaz Yakalılar

Sonraki
Para biriktirmenin yolları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.