Bıçak sırtında hayat

Covit 19 bir yandan, genel siyasi hava bir yandan hayatımızı çekilmez kılmaya başladı. Sanki iki ucu keskin bir bıçağın üzerinde, bıçak sırtında yaşıyor havasındayız

Kişisel hak ve özgürlüklerimizin, sağlık nedeniyle kısıtlanmasına elbette ki toplum sağlığı açısından memnuniyet duyarak kabulleniyoruz. Bireysel sağlığımız, toplumsal sağlığın bir sonucu olarak hayatımızda önemli bir klik.

Bu noktaya kadar, halk sağlığı açısından katlandığımız kişisel hak ve özgürlüklerimizin kısıtlanması veya ihlal edilmesi kabullendiğimiz durum iken, bunu görev bilip, yeni vazifeler çıkartmaya başlanıldığında, işin rengi ve hüsniyet bir anda değişivermektedir.

Bu bağlamda, siyasi bir görüşün dayatması veya dünya görüşüne göre hayatı yeniden şekillendirme çabaları mı, gibi bir soru ister istemez akla geliverse de yine de iyi niyet kuralları içerisinde düşünüp, büyüklerimiz her şeyin en iyisini bilirler demekle yetiniyoruz…

Her şeye rağmen, bıçak sırtında olduğumuz su götürmez bir gerçek. Korku ve endişe içinde virüsten kaçarken, acaba yarın ne yasaklamalar hayatımıza girecek beklentisi içerisindeyiz. Biliyoruz ki büyüklerimiz, bizim adımıza her şeyin daha iyisini bilir. Belki yarın, sokakta osurmak da yasak olabilir! İç gazların, havada asılı duran virüs partiküllerini tetikleyerek hareket ettirmesi ve bunun sonucunda yayılmasına neden olabilir. Sigara dumanı gibi, osurmak da toplum sağlığına hasar verici nitelikte olabilir.

Veya orgazm. Sevişme sırasında yüksek ses desibeline ulaşan iniltiler, bu ses dalgalarının yayılması sonucu yine virüsleri harekete geçirebilir, sigara dumanı gibi topluma sağlığına zarar verebilir.

Mesele, işin bilimsel ciddiyeti ile alakalı. Sigara, alkol gibi nesnelerin virüs ile mücadelesizlikte, etkin bir mücadele yapılamamasının öznesi haline getirmek, aklı çalışan bir kimsenin inanmayacağı bir gerçektir.

Almanya’ da da alkol yasaklanmış, ama sokakta toplu olarak, kamusal alanda içilmemesi yönünde! Markette veya büyük alışveriş marketlerinde satılan alkol’ ün virüs ile mücadelede etkin olamayacağı anlayışına dayanılarak…  

Benim prezervatif almam, bütün ülkede nasıl doğum kontrol ve cinsel hastalık bulaşma riskini ortadan kaldırmıyorsa, alkol satın almam da ülkede virüs salgınını çoğaltmaya neden gösterilemez. Alkol kısıtlamasının, farklı anlamları olduğu alenen ortadadır. Sadece saf taklidi yapıp, haklısınız beyim denildiği de unutulmasa gerek. Kısaca, kral çıplak.

Ankara, 21 Aralık 2020

murat ceyhan journalist
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sonra temiz bir nefes…
Sonraki
Neden mutlu değiliz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.