Bedeli Neyse Verdik Başgan

Bedeli Neyse Verdik Başgan

Türkiye’de doğan her erkek birey yaşı geldiğinde Askere gitmek zorunda bunu görmezden gelsekte bu böyle. Tabi uyanıklık yaparak kaçabildiğimiz kadar kaçtık. Kaçmak için ne açıklardan okuduk ne okulu uzatabildiğimiz kadar uzattık, yurtdışlarına bile kaçtık ama ne yaparsak yapalım şu illetten kurtulamadık karşımıza geldi. Tabi şanslı bir birey olduğumu unutmuşum. Bedelli askerliği denk getirdik ve gittik yaptık vatani(?) görevimizi. Daha askere gitmeyenler varsa şimdi size anlatacaklarımı iyi dinleyip not alın bence. Pişman olmazsınız.

Askere gitmeden önce etraftan sürekli farklı farklı hikayeler duyacaksınız. Almanız gereken malzemeleri söyleyecekler size. Hepsini dinleyin ama stres yapmayın çünkü altı üstü bir ay askerlik yapacaksınız çokta şapmamak lazım.

1- Askerlikten verilecek botlar için içine koymaya tabanlık mutlaka alın çünkü askerliğin yüzde seksini ayakta beklemekle geçiyor ve ayaklarınız tabanlık olmadan ağrıyacaktır. Aynı zamanda botları normal ayakkabıdaki numaranızdan bir numara büyük alın çünkü ayakta durmaktan ayaklarınız şişecek sıkıntı yaratmasın size.

2- Askerlik bence hepiniz için doğal bir detoks fırsatı olsun. Yanınızda telefon götürmeyin ya da sokmaya uğraşmayın. Kantinde zaten ankisörlü telefonlar için kart satılıyor 5 TL fiyatı onlardan alıp 45 dakika konuşma süresini bir kaç günde bitirirsiniz zaten. Girişte size telefon askercell satmaya çalışacaklar almama hakkınız var almayın. O anın tadını çıkarın çünkü unutmayın o anlar bir daha ömrünüzde gelmeyecek.Kötüde olsa iyide olsa anı yaşayın ve olabildiğince orada tanıdığınız arkadaşlarınızla sohbet edin, boş zamanlarınızda havaya bakın bulutları izleyin, sessizliğin tadını çıkarın çünkü normal hayata döndüğünüzdeki sessizliği arayacaksınız. Telefon konuşmalarını kısa kesin çünkü zamanınız kısıtlı ve arkanızda muhtemelen sırada bekleyen kişiler var. Bir ayda olsa düşman edinmek istemezsiniz.

3- Kullan at tişört, boxer alın. Her gün için ayrı bir tişört ve boxer kullanıp atın hiç dönünce kullanırım diye düşünmeyin. Kullanılmıyor çünkü.Ha toz bezi yaparım derseniz o ayrı ben bir kaç tanesini evde toz bezi yapmıştım. Allahsız da güzel toz alıyor şaka değil. Askerliğe girerken size mavi bir pijama takımı,bok sarısı bir boxer,ve iki adet askeri atlet verecekler. Pijama takımını ve boxerları kullanmama özgürlüğünüz var. Giderken evden kullandığınız eşofmanlarınızı alabilirsiniz. Pijama takımı çünkü aşırı komik giydiniz mi deli gibi oluyorsunuz. Giymeyin dolabınızda kalsın.

4- Duşta maksimum 3 dakika kalıyorsunuz. Yerine göre değişiyor tabiki bu ama geneli maksimum 5 dakika duş yaptırıyor size. Nedeni ise sıcak su az duş alacak çok fazla insan var ki gerçekten 5 dakikada duş alabiliyorsunuz. Suyu fazla kullanıp insanları sırada bekletmeyin. Saçınız kısa,sakalınız yok bir şampuan bir duş jeli işinizi fazlasıyla görüyor.

5- Kışın gidiyorsanız içinize içlik mutlaka alın,sabahın 5.30’unda kalktığınız için buz gibi havada kalkmış oluyorsunuz ve size verilen kamuflajlar aşırı ince üşüyüp hasta olmak istemezsiniz. Yazın gidiyorsanız mutlaka yanınızda güneş kremi olsun. Sıcağın altında mal gibi beklediğiniz için survivordakiler gibi dönmeyin evinize.

6– Hiçbir şeyi sorgulamayın. Sorgularsanız zaman geçmez. Başınızdaki komutan size ne söylüyorsa onu yapın çünkü artık orası dış dünyayla bağlantınızı kestiğiniz tek yer. Koyun gibi hissedeceksiniz ki gerçekten koyunsunuz. Bir adım ileriye izin almadan gidemiyorsunuz ve izin alırken isim soy isim şehir ve bir maruzatım var komutanım diyerek alıyorsunuz bence bu kadar kelimeye gerek yok hiç izin almayın daha iyi. Yemekhaneye uygun adım marş şekilde gidiyorsunuz. Yemek duası ediyorsunuz ve siz askere girdiğinizde artık isminiz soy isminizle değil size verilen numarayla anılıyorsunuz. Yemekhanede bile numaranıza göre oturuyorsunuz.

7- İlk kontrolden geçerken insanları iyi kesin, sizin kafanıza uyan tiplere yanaşıp muhabbet kurun ki onlarla aynı mangaya ve odaya düşebilesiniz. Çünkü bir ayınız o insanlarla geçecek kafa dengi insanlarla askerliği daha rahat geçirirsiniz. Size verilen boş zamanlarda ortak bir şeyler yapabilirsiniz en azından.

8- Her sabah traş olmak zorundasınız, komutanlar bu konuda bahane kabul etmiyorlar. Bölüğün ortasında ağzınıza sıçarlar haberiniz olmaz. O yüzden her sabah bence erken kalkmaya çalışın kalkış 5.30’sa 5de kalkıp traş olun çünkü 5.30’da kalktığınızda bir sürü insan banyoya hücum edeceği için sırada bekliyor olacaksınız ve herkes içtimaya(sayım) diye bağırdıklarında çıkmak zorundasınız ve traş olamadım diyemezsiniz.

9- Yemekhanede meyve hemen hemen her gün çıkıyor. Bazen almayanlar oluyor alabiliyorsanız iki tane ya da üç tane alın. Bağışıklığınızı kuvvetli tutmanız önemli bağışıklığınızı güçlendirirsiniz.

10- Eğer iş yapmak istemiyor ve içtimaya çıkamam diyorsanız uyanıklık yapıp revir için izin isteyin ve eğer gerçekten bir rahatsızlığınız varsa bunu kullanıp derslerden yırtabiliyorsunuz fakat yırtamayan geri kalan asker arkadaşlarınız size kin beslemiş oluyor haberiniz olsun.

11- Çeşitli kaçamaklar yaparım ayağına kondom, vibratör gibi benzeri eşyalar götürmeyin çünkü girişte aranıyorsunuz ve bunlar bulunduğunda o bir ay size zehir olur. Edebinizle yapın askerliğinizi dönün sonra ne bok yiyorsanız yiyin. Askerlikte bu tarz işleri yapmaya zaten fırsatınız ve gücünüz olmayacak gerçekten 9.30 denildi mi uykunuz gelmiş oluyor zaten.

12- Yanınıza çengelli iğne alın. Hepiniz bu ne alaka diyeceksiniz ama çok alakası var. Size koğuşa girdiğinizde temiz, çarşaf, yorgan çarşafı ve yastık kılıfı verecekler ve o çarşafı yatağa geçirdikten sonra alttan çengelli iğneyle yatağa iğneleyin nedeni ise şu sabahları yataklarınızı toplamanız gerekiyor ve tek tip olacak vaktiniz yine çok yok o yüzden akşam yattığınız çarşafı düzeltmeye uğraşmamak için çengelli iğneyle tuttursanız yatağa bu zahmetten kurtulmuş olursunuz.Hatta koğuştaki arkadaşlarınızla paylaşacağınız çoklukta alıp onlarada verin ki arkadaşlık bağınız güçlensin unutmayın onlarla o koğuşta bir ay geçireceksiniz.

Evet aklıma gelenler bu kadardı bunların hepsine uyarsanız bence on numara bir askerlik geçireceksiniz. Şimdiden hayırlı tezkereler.

Ercan
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayatın İçinden
Sonraki
Karantina Günlerinde Yapılmaması Gerekenler
Karantina Günlerinde Yapılmaması Gerekenler

Karantina Günlerinde Yapılmaması Gerekenler

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.