Başarıya Giden Yolda Motivasyonunuzu Artıracak 18 Tüyo

Başarıya Giden Yolda Motivasyonunuzu Artıracak 18 Tüyo

Merhaba arkadaşlar, Platforma yeni katıldım ve güzel bir başlangıç yapmak amacıyla da böyle bir yazı hazırlayayım dedim. Bu işin ustası değilim elbette. Öyle başarıdan başarıya koştuğum da söylenemez. Ancak bunun için neyin gerektiğini biliyorum. 🙂 Bu tip yazıları çok görüp okudunuz belki, ama bir de benim kalemimden okuyun benim perspektifimden görün istedim. Sizden ricam en azından alt başlıklara bir göz atmanız. Belki sizin için yeni bir şeyler vardır. 🙂 Dilerseniz daha fazla uzatmadan başlayalım.

 

1) Hedefinizi Belirleyin

Bu ilk ve en önemli adımınızdır. Sizi zirveye taşıyacak olan o büyük hayaliniz nedir? Bu hayattan ne istiyorsunuz? Bu soruları kendinize sorun ve üzerinde düşünüp cevaplayın. Dilerseniz yorumlarda benimle de paylaşabilirsiniz. Neler var merak etmiyor değilim. 🙂 Ayrıca hayal kurmaktan da çekinmeyin. Unutmayın hayal etmek başarmanın yarısıdır.

2) Pürüzleri Yok Edin

Bunu aslında ilk maddenin devamı niteliğinde düşünebilirsiniz. Ancak arz ettiği önemden dolayı ayrıca ele almak istedim. Pürüzleri yok etmekten kastım hedefinizi netleştirmenizdir. Kesin bir hedef belirlemeli ve ona göre yürümelisiniz. Eğer önünüzde hangisini kesin olarak istediğinizi bilmediğiniz bir sürü hedefiniz olursa hem kafanız karışır, hem de gerektiği gibi ilerlemenizi engeller. İçlerinden eleme yapmalı sizi zirveye taşıyacak olan amacınızı bulmalısınız. Eğer hiç birisinden vazgeçemiyorsanız sizin için en ulaşılabilir ve küçük olandan başlayın.

Başarıya Giden Yolda Motivasyonunuzu Artıracak 18 Tüyo

3) Planlı Olun

Planlı olmak, doğru şeyi doğru zamanda doğru yerde yapmanızı sağlar. Gününüzü, haftanızı, ayınızı, yılınızı planlayın, Hatta 10 yıl sonra nerede olacağınızı planlayın. Bu motivasyonunuzu tazeler ve yükseltir. Hatta hemen şimdi bu yazıya bir ara verin, gidip bir kahve alın, boş bir kağıdı önünüze koyun ve planınızı yapın. Sonra dönüp okumaya devam edebilirsiniz. 🙂

3) Gelişime ve Değişime Açık Olun

Bunu çok geniş bir açıda düşünebilirsiniz. Sürekli olarak okumak, yeni şeyler öğrenmek değişmenizi sağlayacaktır zaten. Bundan kaçmayın. Bırakın, akıntı sizi alıp götürsün. Bilginin hazzını aldıktan sonra vazgeçemeyeceksiniz. Boş zamanlarınızı doldurun. Her gün bir öncekinden daha bilgili ve daha iyi olmak için çabalayın.

4) Uyaranlardan Faydalanın

Motive edici sözler, başarı hikayeleri, diziler ve filmler, kitaplar. Bunların tamamı birer uyarandır. Sizi motive eder. Harekete geçmek için cesaretlendirir. Bunları kullanın. Çalışma masanıza, odanızın duvarına, deflerinizin üzerine motivasyon sözleri yazabilirsiniz. Mesela benim en çok kullandığım, “Üşenme, Erteleme, Vazgeçme. İnanıyorsan Başaracaksın.” Bu yazı Çalışma masamda tam karşımda böyle kocaman yazılıdır. Güçlü olduğunuzu bilin ve “Vazgeçmeyi Düşündüğünüzde Neden Başladığınızı Hatırlayın.”

5) Düzenli Olun

Odanızı, çalışma masanızı, notlarınızı, kitap ve defterlerinizi daima düzenli tutun. Neyin nerede olduğunu bilmek ve kolay ulaşılabilir olmasını sağlamak size zaman kazandırır. Unutmayın vaktiniz az ve yarın için hiç bir garantiniz yok. İşiniz bittiğinde her şeyi yerine koyun ve masanızın üzerini silmeyi unutmayın. Temizlik imandandır biliyorsunuz. 🙂

6) Kendi Motivasyonunuz İle Başkalarını Motive Edin

Ne derler bilirsiniz. Hayat paylaşınca güzel. Gülümseyin ve çevrenize pozitif enerji yayın. Arkadaşlarınız size baktığında iyi hissetmeli. Onları harekete geçmek için cesaretlendirmelisiniz. Bu sizin motivasyonunuzu da tazeler ve insanlara yardımcı olabiliyor olma fikri size iyi hissettirir.

7) Kendinize Bir Model Bulun

Bu başarılı bir iş adamı da olabilir, ünlü bir filozofta. Önemli olan size ilham vermesi. Hedefinizle alakalı birisi de olabilir. O insanları tanıyın. Hayatlarını okuyun ve başarı hikayelerini uyarıcı olarak kullanın. Neyi nasıl yaptıklarını bilip yaşam tarzlarını örnek alabilirsiniz mesela.

 

8) Konfor Alanının Dışına Çıkın

Bu tavsiye Hikmet Anıl Öztekin’e ait. Rahat olmak iyidir fakat aşırısı kötü. Uykuyu çok seviyor olabilirsiniz. Ama Normal bir insan için 7-8 saatlik bir uyku yeterlidir. Veya o gün TV de sevdiğiniz bir dizi vardır ama üzerinde çalıştığınız projeniz bitirilmeyi bekliyordur. Peyami Safa’nın sevdiğim bir sözü var; “Yarınlar, rahatlarına kıyanlarındır.” der.

9) Sağlıklı Beslenin

Bu çok önemli. Sağlığınızın her şeyiniz olduğunu unutmamalısınız. Her gün mutlaka sağlıklı bir kahvaltı yapmalısınız. Aşırı abur cubur tüketiminden ve asitli içeceklerden kaçınmanızı öneririm. Arada elbette tüketilebilir. Ama dikkat edin arada diyorum. 🙂 Hele hele alkol ve sigaranın yanından bile geçmeyin. Bunlar zevk değil, zehirdir. Bunun bilincinde olun lütfen.

10) Yeterince Uyuyun

Buna 8. maddede değinmiştim. Uyku düzeni önemlidir. Her gün aynı saatte yatıp, aynı süre uyuyup, aynı saatte kalkmaya çalışın. Uyku beynin işlevlerini yerine getirmesi ve iyi çalışabilmesi için gereklidir. Beynimiz biz uyurken, o gün öğrenilenleri düzenler, gereksiz şeyleri çöpe atar ve her şeyi yerli yerine koyar. Bunu dağınık çalışma masanızı toparlayıp düzenlemek gibi düşünebilirsiniz. Diğer önemli husus ta erken yatıp erken kalkmaktır. Yapabiliyorsanız akşam erenden yatıp sabah namazıyla birlikte kalkın. Günün en verimli saatleri gün doğumuna yakın saatlerdir.

11) İlerlemenizi Ölçün

Dönemlik planlarınızı kontrol edip ne kadar ilerlediğinizi görmek motivasyon için önemli diğer bir husustur. Ne kadar yol kat ettiğinizi, hedeflerinizin ne kadarını tamamladığınızı bilmeniz ileriye dönük planlarınızı şekillendirmenizi kolaylaştıracaktır.

12) Kendinizi Ödüllendirin

Çok çalışın ama dinlenmeyi de bilin. Zaman zaman kendinize vakit ayırmalı enerjinizi tazelemelisiniz. Yorulduğunuzu hissettiğinizde ara verin. Dışarı çıkıp temiz hava alın ve zihninizi boşaltın. Kendinizi izole ederek toplumdan kopmayın. Arkadaşlarınızla dışarı çıkabilir sinemaya gidebilirsiniz. Ama aşırıya kaçmamalı her şeyi dozunda yapmalısınız. Dozunda çalışıp dozunda dinlenmelisiniz.

13) İyimser Olmak İçin Çaba Harcayın

Kötü düşünmeyin. Pozitif olun. Ümidinizi yitirmeyin. Zaman zaman zorluklar yaşayabilirsiniz. Her şeyin geçici olduğunun bilincinde olun. Unutmamalısınız ki hayat inişli çıkışlıdır. İleride pişman olacağınız şeyler yapmaktan kaçının ve hedefinize odaklanın.

14) Harekete Geçmeden Önce İki Kere Düşünün

Yapmayı düşündüğünüz şeyin sonuçlarını düşünerek hareket edin. Ulaşılabilir hedefler belirleyin. Birisi sizi rahatsız edecek bir şey yaptığında tepki vermeden önce tekrar tekrar düşünün. İki kere dinleyin ve bir kere konuşun.

15) Şükredin, Değer Bilin ve Minnettar Olun

Elinizdekilerin kıymetini bilmelisiniz. Sahip olduklarınız için şükredin. Küçük kayıplarınızı büyütmeyin ve ne yaşarsanız yaşayın asla isyan etmeyin. Her zaman bir çıkar yol olduğunun bilincinde olarak yaşayın.

16) Her Zaman Mutlu Olmak Zorunda Değilsiniz

Zaman zaman kötü şeyler olabilir. Hiç mutsuz olmasanız mutluluğun kıymetini bilmezsiniz. Kafaya takmayın. Yılgınlığa düşmeyin. Nelson Mandela’nın çok sevdiğim bir sözü var. Der ki, “Hayattaki en büyük zafer hiçbir zaman düşmemekte değil, her düştüğünde ayağa kalkmakta yatar.”

17) Güne İyi Başlayın

Sabah gözlerinizi açtığınız ilk an duygu durumunuz açısından önemlidir. Çünkü güne nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz. İyi bir başlangıç yapmak gününüz açısından size avantaj sağlar. Sabah uyandığınızda bir olumlama alarak motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Mesela, “Kendimi seviyorum ve güçlüyüm. Bugün mutlu olup başarıya odaklanacağım.” diyebilirsiniz.

18) Müzik Dinleyin

Müzik dinlemenin ruh haliniz üzerinde çok ciddi etkileri vardır. Kimileri sakinleştirirken, kimileri heyecanlandırır. Bazıları hüzünlendirir bazıları ise mutlu eder. Sevdiğiniz şarkılar, türler ve sanatçıları içeren bir müzik arşivi oluşturabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olduğunda açıp dinleyebilirsiniz. Çalışırken sakinleştirici müziklerden yararlanabilirsiniz. Mesela ben ders çalışmalarım ve kitap okumalarım esnasında rahatlatıcı fon müzikleri dinlemeyi çok severim. Bu beni motive eder. Siz de bunun gibi kendi favorilerinizi belirleyebilirsiniz.

Benim söyleyeceklerim bu kadar. Eğer bu konuda daha fazla bilgi istiyorsanız size bir kitap tavsiyem olacak. Mümin Sekman’ın Her Şey Seninle Başlar kitabını okuyabilirsiniz. Bir milyonu aşkın baskı sayısıyla rekor kırmış bir başarı kitabı. Ufkunuzu açıp size ilham verecektir.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle, kendinize çok iyi bakın..

Tevfik Emre Aydın
Okuyan, Düşünen ve Yazan Sıradan Bir İnsan.
Subscribe
Bildir
7 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çocuklarda Ayrılık Kaygısıyla Nasıl Baş Edilir?
Sonraki
Merhaba, Adım Selda! #denedim

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.