Başarılı Yaşama Sanatı

Hayattaki gerçek başarılar, kişinin güçlü, zayıf yanlarını ve sınırlarını bilmesiyle başlar. Gerçek bir başarı anahtarı daima kişinin kendini çözümleyebilmesi ve tanımasıyla gerçekleşir. Kişi kendine güvenilir olmalıdır. Bunun için hayatta ki rolünü bulmalı, hedeflerini ve amaçlarını keskinleştirmelidir. Kendisinin hangi alanda mutlu olacağını, nerelerde yanılabileceğini, hangi şartlarda gerçek bir başarıyı yakalayacağını, hangi koşullarda kendini engelleyeceğini bilmelidir.

Hayattaki elde edilen başarılarda istikrar ve sözle davranışın önemi de oldukça önemlidir.  Çünkü, bir işte başarılı ve insan ilişkilerinde güçlü olmak istiyorsanız sözleriniz ve davranışlarınız daima birbirine ayak uydurmalıdır. Biliyoruz ki insanlar bir zaman sonra sizi sözlerinizle değil, yapılan işlerle , davranışlarınızla veya başarılarınızla konuşacaklardır.

Hayatta her insanı bir görevi ve rolü bulunmaktadır. İnsanlar başarılı olma serüveninde sevdiği mutlu olduğu işi bulabilmeli ve alanında ilerleyebilmelidir. Çünkü bildiğimiz üzere elde edilen başarılar sevilen bir işten gelmektedir. Kendinizi tanıyabildiğiniz sürece doğru başarıyı yakalayacak ve rolünüze uygun mesleğinizi seçeceksiniz. Peki bu nasıl mümkün olacak?. Kendinize soracağınız Üç soru ile mesleğinize yaklaşacaksınız. 

1. İlgi alanlarınız nelerdir?

2. Becerileriniz nelerdir?

3. Kişilik yapınız nasıl çalışmaya uygundur?

Sorulan bu sorulara alınan cevap ile başarıya ulaşmanın ilke temeli olan meslek seçimizi yapacak daha sonra bu alanda bir hedef belirleyerek amaçlarınızın netleşmesi için adımlarınızı güçlendireceksiniz. Hayatınız tümü değerlendirecek, eksiklerinizi, bulunduğunuz çevreyi, yaptığınız arkadaşlıkları, kendinize olan inancınızı sorgulayacak ve bir adım daha ilerleyeceksiniz.

Belirlenen hedeflere ulaşacak yollar çoktur. Her şeyi kontrol etmeye çalışmadan önünüze çıkan tüm avantajları değerlendirmeli, tek bir yolda ısrarcı olup takılıp kalınmamalıdır.  Başarı yolunda Bazı şeyler yolunda gitmiyorsa bırakın gitsin. Vazgeçmekten bırakmaktan korkmayın. Hayatın akışı içinde gitmeyi öğrenirseniz tam da ihtiyacınız olan başarı sanatına ulaşacaksınız. Çünkü elde edeceğiniz şeyler kaybetmekten korkarak yapacağınız değil, burası gerçekten ümitli olup her yolu deneyip vazgeçmeden gerçekten korkmamanız gereken yer.

Yeni yollar denemek, yeni deneyimler elde etmek daima kişiyi güçlendirir. Aslında insanı asıl yoran, tüketen  şeyler çok çalışmak yada emek vermek değil, boş oturmak, ümitsizlik ve potansiyelini kullanamamasıdır. Bu yüzden hayatta tükenmeden sıkılmadan bir insana daima üretmeli ve bir hedefin peşinden devamlı gitmelidir. Potansiyelini kullanıp bir yol için çaba harcayanlar daima mutlu ve üretkendir. Hayatta karşılaştıkları deneyimlerde ve acılara oldukça acı ile yaklaşırlar. 

Son olarak denilen şudur ki; Hayatta başarının en büyük sırrı kendinize olan sonsuz inancınız ve ümitlerinizdir. Yorulmadan, bıkmadan sabırla yürünen tüm yollarda başarılar sizinle olsun. 

okur

Yazar: Melisa-Toga

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.