Balat’ta Silahla Fotoğraf Çektirme Trendi Tehlikeli Olabilir

çukur dizisi balatta silahla fotoğraf çektirme

Günümüzde pek çok dizi Balat’ta çekiliyor bu nedenle zaten tarihi bir semt olan Balat daha da popülerleşti. Balat’a tarihi dokusunun haricinde sadece hayranı olduğu dizinin çekildiği yeri görmek için gelenlerin sayısı da bir hayli arttı.

çukur dizisi balatta silahla fotoğraf çektirme

Balat’ın popüler olması, esnafın daha fazla iş yapması yani semt sakinlerinin maddi-manevi kazanç sağlaması tabii ki güzel bir şey. Ancak maalesef ki bazı semt sakinleri ve dizilerden çıkar sağlamayı düşünen kişiler bu ilgiyi suistimal etmeye başladı. Mafya babalarının yer aldığı veya silahlı çatışma sahnelerinin çok fazla olduğu dizilerin hayranları Balat’ta sanki o dizinde oynuyormuş gibi ellerinde silahla sokak ortasında fotoğraf çektirmeye başladı. Bazı kişiler, sosyal medyada fotoğraf paylaşmak için gelen ziyaretçilere silah temin ediyor. Ziyaretçilere 5 lira karşılığında tabanca ve uzun namlulu silahlar veriliyor. Böylece silahla fotoğraf çektirip sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlar.

Bu durum öyle ciddi durumlara ulaşmış ki bazen ebeveynler, çocuklarına bu silahlardan verip fotoğraflarını çekiyor. Öğrenciler okuldan çıkıp üniformalarıyla bu fotoğraf çekim noktalarına gelip silahla poz veriyorlar. Silahlar gerçek mi ya da sahte mi bilmiyorum. Ama her iki durumda da kurgu bir diziden gerçek hayata taşan, silah kullanımını meşrulaştıran, normalleştiren bu fotoğraf çekme trendinin çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Küçük çocuklar bu tarz dizileri görüp silah kullanmanın, mafyavari davranışların havalı bir şey olduğunu düşünebilir. 5 lira karşılığında eline ilk defa silah alan bir çocuk dizinin setindeymiş gibi havaya girebilir. Bu ciddi karakter bozukluklarına neden olabilir. Fotoğraf çektirmesi için kişiye içi boş silah ya da taklit silah verilmesi yasaca önemsenmeyen bir eylem olabilir. Ancak bence resmî merciler bu garip ticaret girişiminin ciddi sonuçlar doğurabileceğinin farkına varıp yaptırımlar uygulamalı.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çocuğunuzu Telefonunuzdan Takip Etmenizi Sağlayacak 4 Uygulama
cafede telefonuna bakan genç kız

Çocuğunuzu Telefonunuzdan Takip Etmenizi Sağlayacak 4 Uygulama

Sonraki
Kış Geldiğine Göre, Balkabağı Tatlısı Zamanı Geldi
balkabakları

Kış Geldiğine Göre, Balkabağı Tatlısı Zamanı Geldi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.