Ayasofya Cuma Namazı İle Açılıyor

Ayasofya VIP Davetliler Eşliğinde Cuma Namazıyla İbadete Açılıyor

Ayasofya VIP davetliler eşliğinde 24 Temmuz cuma günü ibadete açılacak. Müzeden camiye çevrilmiş olması bir kenara dursun. Bu açılışındaki vip şartı bile camiye çevrilmesinin ardındaki esas sebebi açığa çıkartır bir durum.

Ayasofya cuma namazı ile ibadete açılıyor.

Ayasofya’da Vip Cuma Namazı

Benim bildiğim cuma namazında yahut diğer vakitlerde camiye namaz kılmaya gitmek için dini açıdan tek bir koşul aranır. O da kişinin müslüman olmasıdır. Ama görünen dine de yapısal reformlar getirilmiş. Neden mi? Çünkü Ayasofya’da kılınacak cuma namazına Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın davetiyle sadece ve sadece 500 kişi katılabilecek. O da davetiye giden 500 kişi yani. Tüm diğer müslümanlar olarak üzülmemiz gerekir. Böylesine güzide bir yapı yeniden cami yapılıyor ve orada cuma namazı kılınacak ama katılamıyoruz. Acaba hani koşulları karşılayamadık diye de önce dönüp bir kendimize soralım.

Diyanet İşleri Başkanlığının Ayasofya Davetiyesi

Ayasofya VIP Davetliler Eşliğinde Cuma Namazıyla İbadete Açılıyor

Ayasofya VIP Davetliler İle Açılıyor, Dini Olarak Böyle Bir Durum Söz Konusu Olabilir Mi?

Pek tabi ki dini olarak böyle bir ayrımın yapılması mümkün değil. İslam geldiği dönemde bile belki de en çok insanlar arası eşitlik için mücadele etmiştir. Hz. Muhammed’in Kabe’de ilk ezanı siyahi bir insan olan Bilal-i Habeşi’ye okutması bile bunun en güzel örneğidir. Pandemi falan mutlaka bu konuya da bir kılıf uyduracaklardır ama nafile Ayasofya uygun sosyal mesafe kuralları ölçüsünde daha fazla kişinin içeride bulunabileceği bir yapı. Bu 500 değil 750 davetli olması demek değil. Önceden giden girer geç kalan dışarıda kılar. Zaten diğer camilerde de öyle olmuyor mu?

Muharrem İnce’nin İleri Görüşlülüğü

Muharrem İnce'nin ileri görüşlülüğü

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin kesinleşmesinin ardından siyasiler bu konu hakkında sosyal medya hesaplarından açıklamalar yapmışlardı. Onlardan biriside Muharrem İnce idi. İnce, Ayasofya açılışı ile ilgili olarak “Eğer bir davet olursa giderim.” demişti. O sözünden sonra hem kendi partisinden hem de iktidar kanadından en seviyeden eleştirilmişti. Partisinin verdiği tepki Ayasofya’nın cami olarak açılacak olmasından kaynaklıydı. Ama iktidar ve iktidar yandaşlarının tepkisi ise bundan bambaşkaydı. Onlar da doğal olarak camiye davetiye ile mi gidilir zaten ezan camiye gitmek için davettir demişlerdi. Evet doğru. Ama gelinen noktada Ayasofya Vıp davetliler eşliğinde açılacak. Seçilmiş 500 kişi camide yerini alacak. Muharrem İnce gerçekten ileri görüşlüymüş. Hadi o gider namaza katılır. Ama onun sözleriyle goygoy yapan iktidara yakın Misvak Dergisi çizerleri ne yapacaklar?

Misvak Dergisi’nin Muharrem İnce’ye gönderme yaptığı çizimi:

Misvak Dergisi Muharrem İnce Çizimi

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.