Avustralya Aborjinleri

-Öncelikle herkese merhaba ,blog  yazmaya yeni başladım güzel bir deneyim olucak diye umut ediyorum .Avustralya yerlileri

  Aborjinler ,yani Avustralya yerli halkı  somürgeciligin başlamadığı yıllarda oldukça nüfusu fazla olan aborjinler İngiltere’nin  Avustralyayı keşfetmesiyle o radaki yerli halkı katletmiştir .Ve günümüzde de sayıları oldukça azdır ,güney asyadan geldikleri düşünülmektedir ,hâla geleneklerini sürdürmektedirler (zorda olsa) ,vücutlarının boyalı kısmı hariç pekte  örtünmezler ,genel olarak ağaç dallarından yapılma barınaklarda yaşam sürdürmektedirler .

Efsaneleri ve inanç sistemleri

-Aborjinler kendilerini yaşadıkları toprakların sahibi olarak görmüyorlar. İnançlarına göre, bu toprakları ataları ve efsanevi varlıklar adına kolluyorlar ve kullanıyorlar. Bu efsanevi varlıklar, Aborjinler için kişileştirilmiş tanrılar değil, (Düş Zamanı) varlıkları olarak adlandırılıyor.Düş Zamanı varlıkları ilk olarak boş dünyayı, sonra yüzey şekillerini, daha sonra ise dağları, nehirleri, hayvanları ve insanları yarattı. Aynı zamanda insanlara ateşi kontrol etme, silah kullanma, avcılık, klan düzeni, evlilik kuralları gibi yaşama dair bazı kurallar getirdiler.Bu varlıklar dünyayı yarattıktan sonra buraya bakma görevini insanlara bıraktılar ve geride bazı izler bıraktılar. Düş Zamanı varlıklarının dünyayı dolaşırken izledikleri yollara “düş yolları” adı veriliyor ve bu yollar kutsal kabul ediliyor. Aborjinler ritüelleri sırasında, Düş Zamanı yollarını izleyerek, düş zamanı varlıklarınca açılmış patikalarda yürüyor. Bu yolculuklar sırasında şarkılar söylüyor. Bu yüzden bu yollara Şarkı Yolları da diyorlar. Bu şarkılarda genellikle Düş Yolları tarif ediliyor.

tanrılarının bıraktıkları izler

Düş zamanı varlıkları, hala Aborjinlerin dünya anlayışları için bir temel oluşturuyor. Bu varlıklar, mağara duvarlarında, kayalarda, hayvan postlarında, ağaç kabuklarında, kısmen hayvan, kısmen insan biçiminde resmedilmişler.

Aborijinler Düş Zamanı varlıklarını ataları sayıyor. Bu yüzden uzun bir süre Avrupalılar, Aborijinleri “tarihsiz bir halk” olarak tanımlamışlar. Bazı Aborijin halkları atalarını hayvanlara dayandırıyor. Atalarının kendi çocukları için belli yerlere manevi güç bıraktıklarına inanılıyor. Kabile mensupları genellikle kendi bağlı oldukları klanın totem hayvanına göre atalarını anar (kuşkadın, kanguruadam).Yaratılış döneminin ata varlıkları “Wandjina” olarak adlandırılıyor. Bu bulut ve yağmur ruhlarının denizden çıkıp gölcüklere ve pınarlara girdiklerine inanılıyor. Mağara resimlerinde betimlenen Wandjinaların gözleri ve burunları abartılı bir şekilde büyük fakat ağızları yok. Aborjinler, insanlardan memnun kalmayan Wandjinaların ağızlarını açtıklarında büyük su taşkınlarına neden olabileceklerini ve kayalardaki resimlerini de Wandjinaların bizzat kendilerinin yaptıklarını düşünüyor.

 Aborjinler oldukça ilkel insanlardır  teknoloji ne kadar gelişsede inançlarını ve yaßam tarzlarını terk etmemişlerdir .

Bilgi:İngilizler kıtaya ilk ayak bastıklarında  karın bölgelerinde keseleri olan ve zıplayan  ,daha önce görmedikleri bir hayvan görmüşlerdir ,bir aborjine sorduklarında da  ,aborjin dillerinde bilmiyorum anlamına gelen “kanguru”demiştir.

...emineakgun...
Okumak ve araştırmak...Sınırsız :)
Subscribe
Bildir
25 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Vakıfbank Espor Valorant Kadrosu
Sonraki
Savaş Sonrası Psikotik Travma Durumu: ”Shell Shock Sendromu”

Savaş Sonrası Psikotik Travma Durumu: ”Shell Shock Sendromu”

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.