Asgari Ücret..

hesap makinesi ve faturalar

Sene 2011..

Ne olacağından habersiz hiç bir hedefim olmadan düz lise diye tabir ettiğimiz bir liseye gittim. İlk dönem beş tane zayıf getirdim dedim ki düzeltmeliyim ve sözümün arkasında duramayıp yine beş tane zayıf getirip sınıfta kalacaktım ki bütünleme diye bir sınavın olduğunu öğrendim. Babamın zoruyla birazcık ben gayretimle iki dersi vererek, üç dersi alttan alarak sınıfı geçmiş bulundum.

Eylül ayı gelip okullar açılınca babam sanırım zor okuyacak hiç değilse bir meslek öğrensin diyerek meslek lisesinin muhasebe ve finansman bölümüne kaydımı aldırdığını öğrendim. Zaten bir hedefim yoktu problem olmadı ama çok garip bir şekilde çok sevdim muhasebeyi liseden bir daha zayıf getirmeyerek mezun oldum. (alttan derslerimi zoraki verdim. lise 3 te hala biyolojiyi vermeye çalışıyordum..)

Son sınıfta mali müşavirin yanında staja başladım. Her şey sandığımdan daha güzel ilerledi mesleğimi çok sevdim. Okulum bitince aynı ofiste çalışmaya başladım, aynı zamanda aynı ilde bulunan yüksek okuluna yatay geçiş yaptım. Gündüz ofiste çalışıp akşamları derse giderdim. Staj dahil 2 sene geçmişti baya yol ilerlemiştim. Bir gün oradan görüş farklılıklarından ayrılmak zorunda kaldım. Çok şanslıyım ki 1 hafta içinde iş buldum. Artık bir muhasebe elemanı diyebilirdim gereken her şeyi yapıyordum.

Başladığım yeni ofis çok güzeldi düşünün ki temizlik ve yemeği ben yapmıyorum başka bir abla var 🙂 tamamen yeni şeyler öğrenebilirdim. Çok büyük hevesle başladım istediğimiz konuştuğumuz maaş ve verdiği maaş çok farklıydı ses çıkarmadım. Yeni şeyler öğrenmek istedim yaptıklarını yapmaya devam etmelisin denildi ses çıkarmadım. 2 yılın sonunda birlikte çalıştığım iş arkadaşımın aile sorunlarını dinlemekten bıktığım da ayrılmak zorundaydım.

Başka bir iş yerinde yine peşin peşin istediğim maaşı (asgari ücreti) talep edip kabul ettirdim. Neyse ki bu işverenim biraz daha dürüst çıkıp ‘Özge sadece 2 ay deneme sürecinde düşük alacaksın sonra asgari ücret’ dedi, kabul ettim her şey iyi hoştu deneme süresi bitince teşviklerden yararlandım 3 ay devlet maaşımı ödedi bende iyi niyetimle sanıyorum ki teşvik bitince asgari ücret devam edecek.. ah saf kendim..Teşvik biter bitmez anlaştığımız gibi olmayarak asgari ücretin yarısı olacak tutarı maaş olarak vermeye başladı.

Stajım dahil haziran 2014- mayıs 2019 tarihleri arasında olmak üzere 3 işyeri değiştirdim. Son ikisinde peşin peşin maaşımı konuşmama rağmen asla konuşulan olmadı. Bu arada sigortamın yattığını düşünmeye bile kalkmayın çok büyük yanılırsınız 🙂 Çok severek , hevesle yaptığım 5 yıl emek verdiğim mesleğimi bir asgari ücret dahi alamadım için bıraktım. Şimdi sevmediğim benim mesleğimle alakası bile olmayan bir yerde sadece asgari ücret + sgk olduğu için çalışıyorum.

Hevesle girdiğim yolda emeklerimi görmemezlikten gelen tüm işverenlerime selamlarımla..

ÖZGE
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Zorunda mıyım?

Zorunda mıyım?

Sonraki
Meyve Salataları Üzerine
greyfurt lime portaka

Meyve Salataları Üzerine

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.