Arama Motorları Nedir, Nasıl Çalışır?

  arama motoru nedir

merhaba değerli arkadaşlar.

bu gün sizler için kendi deneyimlerimden yola çıkarak ve izlenimlerimi kullanarak arama motoru nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

belki internetin ilk zamanlarında arama motoru nedir sorusu bizi pek ilgilendirmemekteydi.

ancak 2020 yılındayız ve artık internet günümüzde yaygın halde kullanılmaktadır. ister bilgisayarımızdan, istersekte mobil ortamlardan internet erişimini elde etmekteyiz.

günümüzde milyarlarca web sitesi bulunmakta ve bu web siteleri üzerinden alış veriş yapma, haber okuma ve ya bir bilgiyi edinme adına web site ziyaretleri gerçekleştirmekteyiz.

işte tamda bu noktada arama motorları istenilen bilgiye erişmek için en büyük araç haline geliyor ve arama motoru kavramını artık bilmek ve ya öğrenmek istiyoruz.

arama motoru: bir web sitesindeki bilgi ve içerikleri kendine özgü algoritmaları kullanarak, oluşturmuş olduğu dizinlere ekleyerek kullanıcıların hizmetine sunan sistemdir.

arama motorları: bir web sitesindeki içerikleri dizinlerine eklemek için “bot” adını verdiğimiz yazılımlar ile tarama yapar.

bu tarama sonucunda web siteleri dizinlere eklenir ve web siteleri çeşitli seo kriterlerine göre belli bir sıralamaya tabi tutulurlar.

bu kriterlere örnek verecek olursak; meta tag (google arama motoru için kullanılmamaktadır.), özgün ve kaliteli içerikler…

yukarıdaki belirtilen kriterler yalnızca birkaçtanesidir.

bir web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda olmasını istiyorsanız,

https://sadikozdogan.com.tr/arama-motorlarinda-ust-siralara-cikma-yontemleri.html

başlıklı yazımı okuyarak kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

neyse biz konumuzu dağıtmayalım. arama motoru kavramı oldukça önemli bir yer edinmiştir. çünkü milyonlarca web sitesini belli bir algoritma doğrultusunda kontrol etmek gerekli bir işlemdi. aksi taktirde aradığımız bilgiyi ve belgeyi bulmak için web sitenin url adreslerini bilmemiz gerekecekti.

bu url adreslerini bilmekte zor bir şey olsa gerekli sanırım. çünkü çevremizden web sitesinin url adresini öğrenmemiz gerekecekti.

sağolsun arama motorları, bizim işlerimizi kolaylaştırıyor.

  arama motorları nasıl çalışır

nacizane bilgilerimle arama motoru nedir sorusunu cevaplamaya çalıştım. şimdi ise arama motorlarının çalışmasına bakalım.

arama motorları: bir web sitesini taramak için oluşturduğu yazılımları kullanırlar. bu yazılımlar ile taranan sayfaların sonuçları dizin sistemine gönderilir. en çok aranan ve takip edilen, ziyaret edilen web sitelerinden başlayarak bir sıralama yapılır.

bu sıralamalar doğrultusunda aranan içeriğe göre filitreme yaparak arama sonuçlarımıza yansıtılmaktadır.

yukarıda sizlere en basit haliyle anlattım. zaten bu yazıdaki amaçta her bireyin anlayacağı şekilde anlatmaktı.

bizler web sitelerimizi arama motorlarına öncelikle ekleriz, robot yazılımlarını göndererek web sitemizin taranmasını talep etmiş oluruz. robotlar tarafından taranan web sitemiz arama motorlarının dizinine eklendikten sonra belli aralıklarla ziyaret edilerek indexlenir. bu indexlenen içeriklerde aranılan içeriğe göre arama motorlarında yansıtılırlar.

yani burada şunu bilmeliyiz ki arama motorlarına gel benim sitemide tanı, beni gör demeliyiz.

arama motorları genel olarak bu şekilde çalışırlar. sizlerde arama motorlarının nasıl çalıştığını merak ediyorsanız eğer. bu yazıma göz atabilirsiniz.

soru ve sorunlarınızı yazımın altına yorum olarak bana iletebilirsiniz.

iyi bloglamalar herkese.

daha fazla içerik ve blog okumak için:

https://sadikozdogan.com.tr

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.