ADI GÜZEL, KENDİ ÇİRKİN PETSHOP

Fotoğraf sahibi: Komarov Egor 🇺🇦 (@komarov on Unsplash)

Sorun inanç ya da inançsızlık konusu değil ama neden olduğunu anlamadığım bir soru var aklımda.  Cuma günleri bile namaz nedeniyle dükkanını kapatan, ibadetini aksatmayan esnafların neden kapılarında bir kap su olmaz hayvanlar için?   Bu yaz köpeğimi gezdirirken, sürekli alışveriş yaptığım bakkalın önünden geçerken “şuraya bir kap su koysanız ne kadar sevap olur” dedim.  Başkaları koymuşmuş. Hayır. O cadde boyunca kimse ne mama ne su kabı koymamıştı dükkanlarının, kafelerinin önüne.  O bakkal aile namazında bir aile. Ne olur ki Allahın suyundan bir kap da hayvanlar için kapı önüne koysan? Yok. Koymadılar. Aylar geçti halen su kabı yok. Ama sorsan namazında duasında.   Eh susuz bıraktığı canlar da ölümünden sonra ona hesap sorarlar inşallah.

 Aynı sorun komşu petshop için de geçerli.  Adı Güzel ama kendi çirkin. Yıllardır aynı kaldırımdayız. Bir gün olsun sattığı mamalardan bir kap kuru mama ya da bedavadan bir kap suyu kapısının önüne koyduğunu görmedim. Sen hayvan ürünü satarak para kazanmaya çalışan dükkansın.  Heyyy!!  Sattığın mamaların reklamını yapar, besleyeceğin kediler. “Bakın kedilerin tercih ettiği mamaları satıyorum” demenin bir yoludur kapında kedi mama kabı koymak ve onu dolu bulundurmak.  Yok. Ne mama, ne su kabı yok. Bir tane bile beslenme kabı ziyan olmasın!!!!  Biz aylardır evde yoktuk ama apartmanın önündeki o plastik mama kabı ne kayboldu, ne de boş kaldı.  Yandaki halıcılarla birlikte hep doldurduk su ve mama kaplarımızı.

 Bugün arkadaşıma telefondan sesli mesaj atarak, annemle kaldırımda yürürken yola bıraktığı uzun saplı temizlik fırçasının sopasını görmeyip, ayağım takıldı. Düşmedim ama tökezledim. Adı  ‘güzel’ olup da kendi çirkin olan petshopcu ne dedi bana biliyor musunuz?  “Onu oraya sen takılıp düşesin diye koydum. Neden düşmedin. Düşseydin keşke” dedi.  Manyak mı bu adam?  Daha birkaç ay önce de karşı komşusu motor tamircisi ile polislik oldu.  Üç polis aracı gelip, zor ayırdı kavgayı.  Birbirlerinin dükkanlarına zarar verdiler. 

                Bir sene kadar önce de bana diğer birçok yerden kazık fiyat söylediği için komşudan alışveriş yapmıyor ama fiyat soruyorum diye azarlamıştı.  Sen de komşu olup da uygun rakam söyle o zaman. Neden internetten alışveriş yapıyormuşum da ona fiyatını sorup almıyormuşum!!!  O zaman ucuz sat be adam! Zaten kuaför hizmetinde de her yerden daha fazla rakamı söylemişti. Onda da sordum ama hayvanlarımı götürmedim diye bozuk attı.  Eh biz de para basmıyoruz değil mi? 

İnternetten alışveriş gerçekten de rahat ve kolay. Belki de bir zaman sonra mağazalar kapanacak ve herkes internetten alışveriş yapacak.  İstanbul’un böyle büyük ve kalabalık semtinde kiralık dükkanda ürün değil de asık suratı ve herkesi tersleyen çirkin konuşmaları ile sirke satan! Güzel olmayan petshoplar da böylece kapanır.

                Hayır, anlamıyorum.  Neden kiralık dükkan sahipleri, köpeklerini gezdiren mal sahibi insanlara hep laf ederler?  Yani biz köpek gezdirmek için başka yere gidemeyiz ama siz burada bulunmaktan memnun değilseniz başka yerde işyeri kiralayın!  Burası eski bir semt.  Kalkıp gidip rezidans ya da sitelerde oturma imkanımız yok. Buradaki binaların yaşı ellinin üstünde ama kentsel dönüşüm de yok.  Yani ben hayvanlarımı alıp da buradan gitmeyeceğim ama sen benim köpek gezdirmemden şikayetçiysen dükkanını başka yere taşı güzel olmayan ama adı güzel olan petshop!!

                Hayvan sevmeyen, hayvan ürünü satmasın.  Kimse de hayvan satmasın.  Facede özel tür kedi satanlara da karşıyım. Ne demek kedi satışı?  Siz çalışmadan evde oturun! Kediniz yavrulamak için uğraşsın, yıpransın. Siz kedi satarak para kazanın!! Yok öyle şey. Petshoplarda kedi satılmadığını da sanmayın. Dükkana koymadıklarını internetten satıyorlar. Adı Güzel olup da kendi güzel olmayan petshoplar gibi!!

Dans Eden Kelimeler
Bale Sanatçısı, yönetmen Kağan Can Odabaşı ile eşi Editör, kitap yazarı Ayşegül Toker Odabaşı olarak yaşadıklarımızı, yaşam denen sahnede karşımıza çıkanları sizlerle paylaşmak istiyoruz.(Böyle diyerek başladık ama maalesef ben Ayşegül, tek başıma sürdürmek zorundayım. Eşim artık bu boyutta değil.)
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
HİÇBİR ŞEY SENDEN DAHA ÖNEMLİ DEĞİL

HİÇBİR ŞEY SENDEN DAHA ÖNEMLİ DEĞİL

Sonraki
İsrail Güney Azerbaycanın Bağımsızlığını Destekliyor Mu?

İsrail Güney Azerbaycanın Bağımsızlığını Destekliyor Mu?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.