A-UK-US

    16 Eylül’de İngiltere, ABD ve Avustralya’nın kurduğu AUKUS Paktı dikkatimi çekti. Açıkçası nedenleri ve sonuçları beni biraz korkutan bir pakt. Geniş ülke sınırları ve  sayısız sömürgeleri olan ABD ve İngiltere sadece güçlü olmak istemiyor aynı zamanda başka ülkelerin güçlenmesine de karşı planlar kuruyor. Başka ülke diyerek kastettiğim Çin. Hint-Pasifik bölgesinde Çin’ in güçlenmesini istemeyen İngiltere ve ABD, Avustralya’ ya destek verip bu tehdidi ortadan kaldırmaya çalışıyor.  Her ne kadar savaş olmasın çocuklar ölmesin diye dualar etsekte bazıları doymayı bilmiyor. 

    Pakta gelecek olursak yukarıda belirttiğim üç ülkenin nükleer denizaltılarda kullanılan teknolojinin paylaşılmasına dayanan bir  pakt. Aynı zamanda istihbarat paylaşımını da içeriyor. Avustralya’yı Çin’in karşısında güçlü kılmaya dayanan bir pakt da diyebiliriz. Doğal olarak Çin bu pakta ” büyük bir sorumsuzluk” olarak bakıyor.

    Paktın bir silahlanma yarışı başlatmasından korkuluyor. Ama belki de bir silahlanma yarışı başlasın diye böyle bir pakt imzalanmıştır. Sonuç olarak ölecek olan paktı imzalayan kişiler olmayacak.

   Biraz geçmişe gidelim ve Avustralya-Fransa arasındaki denizaltı imalatı sözleşmesini hatırlayalım. 90 milyar dolara ulaşan anlaşma… 28 Nisan 2016. Fransa Savunma Bakanı bu sözleşmeyi ” Bu ihale sayesinde ülkemizde binlerce kişi iş imkanı yakalayacak. Avustralya ile 50 yıllığına evlenmiş olduk” diyerek tanımlıyor. Görüyoruz ki evlilik beklenenden daha kısa sürmüş. Yine Savunma Bakanı’nın tabiriyle Fransa sırtından bıçaklandı. Fransa ile yapılan anlaşmada ilk denizaltının 2030’da teslim edilmesi öngörülüyordu. AUKUS ise en kısa zamanda denizaltıların teslim edilmesini öngörüyor. Başka bir anlaşma yapılmazsa…

   ABD, bu pakta ‘ mevcut tehditlere yönelik bir güncelleme’ olarak da tanımladı.

    Joe Biden’ın görüşmede Avustralya Başbakanının adını unutup ‘aşağıdaki adam’ demesi de ilginç. Tam olarak söylenen ” Teşekkürler Boris ve… ben aşağıdaki adama teşekkür etmek istiyorum. Çok teşekkür ederim dostum. Minnettarım Sayın Başbakan.” Bu davranışı nasıl yorumlayabiliriz? Video eklemeye çalıştım fakat videoyu eklediğimde hata verdi. Youtube’ dan konuşmayı bulabilirsiniz.

  • Biden bunu Avustralya Başbakan’ını aşağılamak için mi yaptı?
  • Ya da adını bile aklında  tutmadığı biriyle neden anlaşma yaptı?
  • Yoksa sadece basit bir insan unutkanlığı mı?

Umuyorum ki savaşın olmadığı daha güzel bir dünyaya kavuşuruz.

Nurefsan
......
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bunları biliyor
Sonraki
SESSİZLİK

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.