dövmeci dövme yapıyor

5 Adımda Doğru Dövme Sanatçısını Nasıl Seçebilirsiniz?

Dövme yaptırmak çok ciddi bir karardır. Vücudumuza herhangi bir şekilde dövme yaptırmaya karar verdiğimiz zaman derimizin yeniden eski halini almayacağını da bilememiz gerekir. Bu sebeple gerçekten sevdiğimiz be hayatımız boyunca vücudumuzda taşımak istediğiniz şeyleri dövme olarak yaptırmak en mantıklısıdır. Nasıl bir dövme yaptıracağımıza karar vermek kadar önemli olan bir diğer şey de dövmeyi kime yaptıracağımızdır. Bu çok önemli bir karardır. Yanlış dövmeci seçimi sizi kötü sonuçlara sürükleyebilir. 

dövmeci dövme yapıyor

Doğru Dövme Sanatçısını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İşinde çok iyi olsa da bir dövmeci her stilde çok başarılı olmak zorunda değildir. Bu sebeple bir dövmeciye yeteneği olan ve iyi işler ortaya koyduğu tarzda çalışmalar yaptırmak en mantıklı karar olacaktır. Peki bize en uygun doğru dövmeciyi nasıl bulacağız? İşte bu sorunun cevabı rehberimizde. 

1-Tarzınıza Karar Verin 

Söz konusu dövme yaptırmak olduğunda akıllara pek çok tarz gelebilir. Nasıl resim sanatının pek çok tarzı ve özgün dalı varsa aynı şey dövme için de geçerlidir. Minimalist bir dövme mi istiyorsunuz? İnce çizgiler kullanmak ama büyük bir kompozisyon oluşturmak peşinde misiniz? Görsel mi olacak yoksa yazı mı? Hatların İçin doldurulacak mı? Renkli mi olacak yoksa siyah mı? Bu soruların hepsi doğru bir dövmeciye gitmek için altın niteliğinde sorular. Bu soruların cevaplarına karar verdikten sonra bu alanda çalışma yapan dövme artistlerinin işlerini inceleyebilirsiniz ve size en uygun dövmeci ile başarılı bir çalışmaya imza atabilirsiniz. 

2-İlk Gördüğünüz Dövmeciye Dalmayın

Günün sonunda yeniden ilk görüştüğünüz yere dönebilirsiniz. Bunun kadar normal hiçbir şey yok ama bir an önce dövme yaptırmalıyım hevesi ile ilk gördüğünüz yere vücudunuzu emanet etmeyin. Olabildiğince çok aday değerlendirin. Hepsinin işlerine bakmaya ve size en yakın olanına işinizi yaptırmaya gayret edin. Ve elbette fiyat alın. Dövme yaptırırken ödediğiniz paranın çoğu işçiliktir. Bu sebeple paranızı değecek birine vermeye özen gösterin. Aynı zamanda ucuza kaçmayın. Hayatınız boyunca vücudunuzda taşıyacağınız bir şey için özensiz davranmayın. 

3-Dövmecinizle Konuşun

İşi kime emanet edeceğinize karar verdiyseniz artık işe başlamak kalıyor geriye. Bu aşamada mümkün olduğunca aktif olun. Tasarım yapılırken siz de fikirlerinizi belirtin. Geri planda durup daha sonra sevmeyeceğiniz bir dövmeye sahip olmak ve bu deneyimi kabusa çevirmek istemezsiniz.  Bu sebeple dialogdan çekinmeyin.

4-Mümkünse Referans İle Gidin

Daha önce bir çalışmasını gördüğünüzü birini tercih edin. Ama mümkünse yakınınızda sizin tarzınıza uygun ve başarılı bir dövmeye sahip biri varsa doğrudan onun dövmecisini de tercih edebilirsiniz. Böylelikle kafanızda soru işareti kalmaz. Aynı zamanda sanatçı da bu tavsiye zincirinden ömür duyacaktır. Bunun işinizin kalitesini bile arttıracağını garanti ederiz. Bu durum dövme sanatçısı için de ciddi bir motivasyon kaynağıdır. 

5-Çalışmayı Yapacak Olan Sanatçı Ulaşılabilir Olsun 

Mümkünse dövmenizi yaptırdıktan sonra herhangi bir komplikasyon yaşanması durumuna karşı dövme sanatçınızın ulaşılabilir olmasına dikkat etin. Dövme bakmak ve korumak zor bir süreçtir. İlk önce iyileşme aşaması ve ardından doğru şekilde muhafaza etme aşaması gelir. İyi bir dövme sanatçısı sizi bu konularda da bilgilendirir ve yol gösterir. Bu sebeple dövme sanatçınıza en azından telefonla ulaşabiliyor olmak bizim için önemlidir. Bunun yanısıra bazı dövmeler zaman içerisinde rötuş yapmayı gerektirebilirler. Bu sebeple dövme sanatçınızın atölyesine de kolaylıkla gidebilmek de bir öncelik sağlamalı. 

Unutmayın dövme yaptırmak ciddi bir karar. Bu çalışmayı hayatınız boyunca vücudunuzda taşıyacaksınız. Bu sebeple doğru kararlar vermeniz çok önemli.  

kooplogger

Yazar: İdil Ceren Yılmaz

Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.