2021 ve para

2021’de İnternetten Para Kazanmanın Kanıtlanmış 50 Yolu20 Ekim 2020 tarihinde gönderilmiş Can tarafından

İster kolay para kazanmak isteyen bir girişimci, ister evden çalışmak isteyen bir ev kadını, ister hızlı para kazanmak isteyen bir öğrenci olun, internetten para kazanmak her zamankinden daha kolay.

Amacınız ne olursa olsun, olasılıklar sınırsız; sadece ne yapacağınızı bulmanız ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak en iyi planı yapmanız gerekir.

İnternetten para kazanmanın birçok yolu var, ama benim burada odaklandığım şey, kesin para kazanmanıza yardımcı olabilecek stratejiler.

Hedeflerinizin ne olduğuna ve ne kadar çalışmak istediğinize bağlı olarak, ayda birkaç yüz dolar hatta binlerce dolar kazanmanıza yardımcı olacak uygulanabilir seçenekler.

Çünkü günün sonunda iş yükünüze ve hedeflerinize bağlı olarak, bu projeye ne kadar zaman ve emek harcamak istediğiniz size bağlıdır.

Ve gerçekten başlamak için ihtiyacınız olan tek şey motivasyon, internet bağlantısı ve bazı stratejiler için biraz sermaye.

Bu kılavuzda, internetten para kazanmanın 50 kesin yolunu bulacaksınız, burada her beceri ve her bilgi seviyesi için bir şeyler var, okumaya başlayın ve en çok ilgilendiğiniz internetten para kazanma yollarına odaklanın.

Burada sizi hemen zengin edecek sihirli bir strateji yok.

Hızlı zengin olma planları teoride kulağa hoş gelir ama gerçek şu ki, onlardan zengin olacak tek insanlar arkalarında olanlardır.

Hem çevrimiçi hem de gerçek hayatta başarıya ulaşmak zor ve zaman alıcı bir süreçtir ve bu kuralın çok az istisnası vardır.

Bir gecede zengin olmuş gibi görünenler bile, daha derinlemesine bakarsanız, başarılarının arkasında aylar ve hatta yıllar süren çalışmalar olduğunu ve çoğu zaman başarısızlık olduğunu göreceksiniz.

Hızlı para kazanmak mı?

Bu kesinlikle mümkündür.

Becerilerinizden ve bilginizden para kazanmanın ve birkaç gün veya hafta içinde hızlı para kazanmanın çok sayıda yolu vardır.

Ve eğer para kazanmanıza ve hatta her ay on binlerce dolar veya daha fazla kazanmanıza olanak tanıyan bir çevrimiçi iş kurmak istiyorsanız, bu kesinlikle mümkündür.

Ama onu elde etmek için çalışmaya hazırlıklı olmalısın.

Ara sıra başarısız olmaya hazırlıklı olmalısınız ve bu sorun değil, herkes başarısız olur; başarılı olanlar ile olmayanlar arasındaki en büyük fark, başarılı olanların başarısızlıklarından ders almaları ve kendilerini toparlayarak yeniden başlamalarıdır.

Açıkçası, internetten para kazanmaya yönelik bu ayrıntılı kılavuzda, hemen hemen her beceri düzeyi veya hedef için her tür taktiği ele alacağız. 2021’de internetten para kazanmanın 50 kesin yolu:

1. Anket doldurarak para kazanmak

Anket yapan şirketler ürün tercihlerinizi ve satın alma davranışınızı anlamaya çalışmaktadır. Bu tür verileri toplamak için online anketlere katılmanızı istiyorlar. Elbette bunun bedelini ödemeye hazırlar.

İşletmeler, anket sonuçlarına dayanarak ürün geliştirme veya reklamcılık açısından stratejik seçimler ve tahminler yapabilirler. Aynı zamanda, anketlere katılmak, internetten para kazanmanın kolay bir yoludur.

Anket siteleri sizi paraya boğacak kadar çılgın değiller, ancak sizi anketlere katılmaya ikna etmek için ödül teklif ediyorlar. Burada asıl olan çok sayıda firmaya kayıt olmaktır.

Her bir firma size ayda 75 TL ödeme yapsa ve 5-6 tanesi ile devamlı iletişim halinde olsanız, aylık 500 TL hiç fena sayılmaz. İnternetten anket doldurmak isteyenler için kesin ödeme yapan siteleri bir araya topladım.

PARA KAZANDIRAN EN GÜVENİLİR ANKET SİTELERİ 2021:

 1. İpsos i-say TR » BURADAN kaydol ve hemen kazanmaya başla.
 2. Panel Station TR » BURADAN kaydol ve hemen kazanmaya başla.
 3. Life Points TR » BURADAN kaydol ve hemen kazanmaya başla.
 4. Toluna TR » BURADAN kaydol ve hemen kazanmaya başla.
 5. Fikir Pazarı TR » BURADAN kaydol ve hemen kazanmaya başla.
 6. Univox TR » BURADAN kaydol ve hemen kazanmaya başla.
 7. Pago TR » BURADAN kaydol ve hemen kazanmaya başla.
 8. YouGov TR » BURADAN kaydol ve hemen kazanmaya başla (sadece 55 yaş ve üzeri).

Anket doldurarak para kazanmak isteyenler için her ayrıntıyı BURADA anlattım.

2. Youtube’dan para kazanmak

Kimin için: YouTube’da başarıya ulaşmak için teknoloji meraklısı bir genç veya karizmatik bir oyuncu olmanıza gerek yok.

Kazanç: Bu, kaç görüntüleme alabileceğinize bağlıdır. Her 1000 görüntüleme için yaklaşık 1-2 dolar kazanacaksınız. Ayrıca, özellikle size güvenen sadık bir kitle varsa, satış ortaklığı ve farklı stratejiler uygulayarak çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Maliyet: Videolarınızı oluşturmak için neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır; muhtemelen videolarınız için düzenleme yazılımı ve bazı kayıt ekipmanları (kaliteli bir kamera, mikrofon, aydınlatma kiti vb.) almanız gerekecek.

Aslında, bir kanal için iyi bir fikri olan ve sürekli olarak kaliteli videolar oluşturabilen herkes, YouTube’dan para kazanmaya başlayabilir.

Ayrıca, istemiyorsanız videolarda görünmeniz bile gerekmez.

Mesele şu ki, YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. Milyonlarca insan bunu sadece eğlenceli videolar bulmak için değil, aynı zamanda her türlü şeyin nasıl yapacağını öğrenmek için de kullanıyor.

Yeterince büyük bir kitlenin olduğu konular hakkında videolar oluşturabildiğiniz sürece, YouTube’dan para kazanmaya başlamak için iyi bir şansınız olur.

3. Makale yazarak para kazanmak

Kimin için: Yazma becerisine sahip olup, internetten para kazanmak isteyen herkes. Bu beceriye sahip olduğunuzu bile bilmiyor olabilirsiniz. Eğer emin değilseniz, birkaç blog okumaya ve sonra test olarak kendiniz birkaç makale yazmaya çalışın.

Kazanç: Burada fazla rekabet var ve 100 kelime başına yalnızca 2 TL ücret alan ucuz yazarlar bulmak çok kolay; bununla birlikte, kalite de genellikle oldukça düşük olacaktır. Ayrıca, karmaşık konular hakkında yazabilen en iyi yazarlar için 100 kelime başına yaklaşık 15 TL ödeyen işler de bulabilirsiniz, ancak çok fazla deneyime sahip en iyi yazarlar bu işleri alma eğilimindedir.

Bir nişi çok iyi biliyorsanız, kelime başına daha fazla kazanabilirsiniz; hukuk ve tıp gibi nişler çok özel bilgi gerektirir ve bu nedenle de daha iyi ücret alırlar.

Maliyet: yok.

Bunu olabildiğince çok yapmak ve içerik yazarak daha fazla para kazanmak istiyorsanız, yazım veya dilbilgisi hatalarınız olmadığından veya içeriğinizin okunmasının akıcı olduğundan emin olmak zorundasınız.

İçerik pazarlaması, son birkaç yılda popülaritesini büyük ölçüde artırdı; tıpkı her işletmenin bir sosyal medya varlığına ihtiyacı olduğu gibi, her web sitesinin ve tabii ki işletmenin harika içeriğe ihtiyacı vardır.

Bunun nedeni, içeriğin web sitelerinin ve işletmelerin daha fazla trafik almasına ve daha fazla potansiyel müşteri ve satış oluşturmalarına yardımcı olmasıdır.

İçerik yazarak para kazanmak ilginizi çekiyorsa, içerik talep eden müşterilere ulaşmak için özel platformlara kaydolmanızı öneririm:

 • SadeceON, Bionluk, UzmanKirala gibi siteler makale yazmak isteyenlerin en kolay müşteri bulabileceği başlıca yerler, fakat elde ettiğiniz kazanç üzerinden bir miktar komisyon alıyorlar.
 • Hak ettiğiniz her kuruşun cebinizde kalmasını istiyorsanız aracıları bertaraf etmeniz gerekir. Forumlar, aracısız ticaret için harika ortamlardır. Bolca müşteri olan başlıca forumlar, r10, wmaraci, iyinet vb.
 • Eğer İngilizce veya farklı bir dilde yazmak istiyorsanız o zaman Fiverr ve Upwork ilk tercihiniz olmalı.

4. İnstagram’dan para kazanmak

Yapısı gereği çeşitli kazanç fırsatları sunan İnstagram, çok sayıda insana gelir kapısı oldu. Burada kendi ürünlerini pazarlayan firmalar olduğu gibi kişisel olarak internetten para kazanmak için çalışan ve tek bir paylaşıma binlerce TL kazananlar bir hayli fazla.

İnstagram’dan çıkar sağlamak için bir yolunu bularak insanları sizi takip etmeye ikna etmek zorundasınız. Eğer ünlü değilseniz ya da insanları çeken bir yeteneğiniz yoksa bu pek kolay değildir.

Bu işin püf noktası tam olarak popüler olmakla alakalı olduğu için ”insanları nasıl etkilerim” diye düşünmeye başlasanız iyi olur. Buna çözüm bulanlar zaten İnstagram’dan para kazanmaya başladı bile.

Eğer internetten para kazanmak için sosyal siteler arasından seçim yapmak zorunda kalırsanız, İnstagram ilk tercihiniz olmalı. Çünkü diğerleri popülarite açısından artık doyum noktasına gelmişken, İnstagram her geçen gün üstüne koyuyor.

Ne kadar kazanılır? Bu, peşinize takılan kitlenin ne kadar büyük olduğuna ve uyguladığınız stratejiye bağlı olduğu için kesin bir rakam vermek yanlış olur. Fakat bol sıfırlı takipçi kitlesi olanlar aylık 100.000’den fazla kazanıyor.

5. Blog yazarak para kazanmak

Kimin için: Bu, ister biraz ekstra para kazanmak, isterse küçük bir servet kazanmak isteyin, kelimenin tam anlamıyla herkesin deneyebileceği bir şeydir. Ayrıca, dışarıda o kadar çok kazançlı niş var ki hemen hemen herkes için bir seçenek var.

Kazanç: Yazdığınız konuya ve büyük ölçüde ortaya koyduğunuz çabaya bağlıdır. Bununla birlikte, Google blog gelir raporlarına göre, blog yazarları ayda birkaç yüz dolardan 1 milyon dolara kadar kazanıyor.

Maliyet: Başlamanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz çözüm bulabilirsiniz, ancak başarılı bir iş kurmak istiyorsanız, büyümenize yardımcı olacak bazı araçlara yatırım (500 TL kadar) yapmanız gerekir.

Bu, muhtemelen uzun vadede internetten para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Hemen hemen herkes için mükemmel ve başlamak için harika bir yazar olmanıza bile gerek yok. Çünkü kolay bir yolu var; serbest meslek sahibi bir makale yazarı bulabilirsiniz.

Ancak, para kazanmaya başlamak için yeterli trafik oluşturmak istiyorsanız, blog yazmanın sürekli ve düzenli olarak üzerinde çalışmanız gereken bir şey olduğu bilmelisiniz.

Ve blog yazarak ayda 5-10.000 TL’den fazla para kazanan blog yazarlarından biri olmak istiyorsanız, o zaman çok çalışmanız gerekir.

Bir diğer önemli unsur da blog için seçtiğiniz niş; büyük bir kitleye sahip olmalı ve bu kitle, yeterli satın alma gücüne sahip olmalıdır.

Blogunuzu büyütmeye devam etmek ve kazancınızı artırmak istiyorsanız bu özellikle önemlidir.

Nişiniz ayrıca aşina olduğunuz bir şey olmalıdır; hakkında bilgi sahibi olduğunuz ve sürekli olarak daha fazlasını öğrenmeye hazır olduğunuz bir konu.

Öyleyse becerilerinizi, tutkularınızı, hobilerinizi, geçmiş işlerinizi düşünün ve blogunuz için bazı konular hakkında fikir edindikten sonra, bu kitlenin potansiyelini araştırmaya başlayın.

Blogdan para kazanmaya gelince, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçeneğiniz vardır; yine de hatırlanması gereken çok önemli bir şey, birkaç strateji uygulayarak birden çok gelir akışı oluşturmaya çalışmanız gerektiğidir.

Blogdan nasıl para kazanılır?

İşte bazı fikirler:

 • Google Adsense kullanın.
 • Satış ortağı yapın.
 • E-kitaplar, çevrimiçi kurslar gibi dijital ürünler oluşturun.
 • İşletmeler ve blog yazarları için danışmanlık hizmetleri sunun.
 • Sponsorlu içerik yayımlayın.

6. Satış ortaklığı yaparak para kazanmak

Satış ortaklığı, internet ortamında satılan herhangi bir ürünün reklamını yaparak satışına vesile olmak şartıyla elde edilen kazanç olarak ifade edilebilir. Bu reklamı size verilen özel bir bağlantı (link) ile yapıyorsunuz. Reklam için, blog, sosyal medya ve Adwords tercih edilebilir. Ben blog üzerinden açıklama yapmayı seçtim.

Bu benim internetten para kazanmak için ilk uyguladığım yöntem ve bence pasif gelir elde etmek isteyen herkes için en uygun internetten para kazanma yöntemidir.

Uygulaması kolay, yatırım neredeyse yok ve gelir potansiyeli çok yüksek. Ek olarak, bir kez monte edildiğinde pratikte bunu unutabilirsiniz; sadece minimum bir bakım gerekli olacaktır.

Satış ortaklığı, ürün önerileri veya analizleri yayımlayacağınız bir blog açmaktan ibarettir. Bu analizlerde ürünlerin satıldığı asıl web sitelerine bağlantılar veriyoruz. Bu bağlantılar yoluyla yapılan her bir satış, size bir miktar komisyon getiriyor.

Mantıksal olarak böyle bir online para kazanma girişimi için önce satıcı ile bir anlaşma yapmak gerekiyor. Neyse ki bugün bu anlaşmanın bir parçası olmak için kolayca kayıt olabileceğiniz onlarca affiliate network var.

Diyelim ki fotoğrafçılık konusunda iyisiniz. Satın almak isteyen okuyucular için N11’deki ürün sayfasına bağlantı içeren farklı kamera veya lens analizlerini sunan bir blog açabilirsiniz.

Blog sayfanız, insanlar bu kameraların analizini veya karşılaştırmasını aradığında Google gibi arama motorlarında görünür. Makalenize girerler, ortaklık bağlantısına tıklarlar ve satın almalarının bitmesi durumunda N11 size bir yüzde verir.

Bu sistemin gelir potansiyeli seçtiğiniz pazara (ürün kategorisi ne kadar çok satılırsa ve ne kadar pahalıysa, o kadar iyidir) ve aynı zamanda harcadığınız zamana bağlıdır. Satış ortaklığı yaparak para kazanmak için:

 • Bir blog sitesi oluşturun.
 • Analizler, karşılaştırmalar ve öneriler yazın; zamanınızın çoğunu burada yatırım yapacaksınız. Bunu yapmak için birine ödeme yapabilirsiniz, ancak başlangıçta bilgi ve pratik kazanmak için yazmanızı öneririm.
 •  Web sitenizi tanıtın; daha az rekabete sahip pazarlarda web siteniz neredeyse tek başına zirveye yerleşse de, bazen web sitenizi daha görünür olması için SEO yapmanız gerekir.

Bu sistemle internetten para kazanmak nispeten basittir, ancak büyük rakamlar almak istiyorsanız saatlerce çalışmanız ve çaba harcamanız gerekecektir.

İyi haber şu ki, ilk çabadan sonra kendinizi ödülleri toplamaya adayabilirsiniz. Ayrıca, sistemi dünyanın herhangi bir yerinden çalışarak uygulamak mümkün.

Özetle, bir blog açın, makaleler yayınlayın ve ziyaretçiler geldiğinde sürekli uğraşmak zorunda olmadığınız otomatik bir internetten para kazanma projeniz olsun.

7. Adsense ile para kazanmak

İnternetten para kazanmanın en iyi yollarından bir diğeri web sayfalarında reklam yayınlamaktır. Bir konuyla ilgili bir web sayfası açar, okuyucuları çeker ve bir kez orada olduklarında, belirli bir eylemde bulunduklarında internetten para kazanırsınız.

Reklamcılığın en büyük avantajı, internetten para kazanmak için okuyucunun herhangi bir şeyi satın almak zorunda olmayışıdır. En yaygın olanı okuyucu bir reklamı tıkladığında para kazanmaktır. Aslında bu eylem, dünyadaki en önemli reklam ağının çalışma şeklidir; Google Adsense.

Adsense, kullanım kolaylığı ve reklam veren sayısı sayesinde çok popülerdir. Kolayca kayıt olursunuz ve başvurunuz onaylandıktan sonra küçük bir kod ekleyerek web sitenize reklam koyabilirsiniz.

Adsense ile ne tür reklamların görüneceğini seçemezsiniz; Google, web sitenizin konusuna ve okuyucunun profiline göre otomatik olarak yapmaktan sorumludur. Ve bunun iki avantajı vardır:

 • Reklam ile kazanabileceğiniz parayı en üst düzeye çıkartır. Bir reklam ne kadar alakalı ve belirgin olursa, okuyucunun tıklaması o kadar olasıdır.
 • Herhangi bir reklam verenle doğrudan bağlantı kurmak zorunda kalmazsınız. Adsense ağına reklam veren yüz binlerce şirket var.

Satış ortaklığından farklı olarak burada ideal karşılaştırmalar ve analizler yayınlamak yerine, belirli bir konuda genel bilgi sağlayan bir web sayfası oluşturmanız gerekir.

Örneğin, yemek tarifleri, magazin veya finans hakkında bilgi yayınladığınız bir web sayfası oluşturabilirsiniz.

Kazanç potansiyeli temel olarak üç şeye bağlıdır; seçtiğiniz konu, gelen ziyaret sayısı ve reklamları tıklayan ziyaretlerin yüzdesi.

İlk nokta, konu esastır, çünkü buna göre tıklama başına daha fazla veya daha az para kazanacaksınız.

Örneğin, magazin temalı bir web sitesinde Adsense, parfüm reklamı yapabilir. Ancak, finans konulu bir web sitesinde elbette bir servete mal olan banka veya sigorta reklamları görünür.

Bir okuyucu tıkladığında hangisinde daha fazla para kazanırsınız? Nitekim, ikincisinde. Reklamı yapılan ürün daha pahalı olduğundan reklam veren daha fazla para ödemeye isteklidir.

8. Facebook’tan para kazanmak

Facebook, insanların istilasına maruz kaldığı müddetçe her zaman internetten para kazanma fırsatları sunacaktır. Facebook sayfaları insanları bir araya toplamak için ideal alanlardır.

Tatmin edici sayıda beğeni almış olan sayfalar satış ortaklığı amaçlı kullanılabilir, reklam alabilir veya doğrudan satılabilir. Bu sizin online para kazanma eylemine bakış açınıza bağlıdır.

Popüler bir fan sayfası her zaman nakit para demektir. Elinizin altında bedava olmasına rağmen böylesine güçlü bir reklam fırsatı varken her şekilde internetten para kazanmanız mümkün. Burada tüm enerjinizi vermeniz gereken yegane hedef, popülariteyi yakalamak olmalı.

9. Stok fotoğraf satarak para kazanmak

Kimin için: İnternetten para kazanmak isteyen profesyonel ve amatör fotoğrafçılar.

Kazanç: Yeterli sayıda fotoğraf çekerseniz, ayda birkaç yüz dolar kazanabilirsiniz.

Maliyet: Zaten bir kameranız olduğu sürece yok. İyi bir kameranız yoksa, en azından bir tane almak size birkaç yüz dolara mal olur (neyse ki, kamera kalitesi çok geliştiği için o kadar da pahalı olmayan birçok harika seçenek var).

Çevrimiçi her işletme ve pazarlamacının fotoğrafları düzenli olarak kullanması gerektiğinden, stok fotoğrafçılığı popüler bir üründür. Web sitelerinde, satış sayfalarında, e-postalarda, sosyal medyada ve pazarlama kampanyalarında vb. kullanılıyor.

Bu tam zamanlı gelir elde etmenin bir yolu değil. Her satıştan yalnızca bir yüzde alıyorsunuz ve rekabet etmeniz gereken çok sayıda harika fotoğraf var, ancak her ay biraz daha fazla para kazanmanın gerçekten kolay bir yolu.

Ayrıca, fotoğrafçılık konusunda tutkuluysanız, zamanınızı değerlendirmenin ve yol boyunca hızlı para kazanmanın eğlenceli bir yolu.

Ve bir başka şaşırtıcı avantajı daha var; her ay daha büyük bir gelir elde etmenin gerçekten pasif bir yolu. Kapsamlı bir stok fotoğraf galerisi oluşturduktan (400-500 fotoğraf düşünün) ve çeşitli stok fotoğraf sitelerine gönderdikten sonra, arkanıza yaslanabilirsiniz. Ve satışların gelmesini bekleyin, ancak ne kadar çok fotoğraf gönderirseniz, stok fotoğrafçılığından elde ettiğiniz kazançların da artması ihtimali o kadar artar.

Stok fotoğraflarınızı nerede satacağınıza gelince, çok sayıda seçenek vardır:

 • Fotoğraflarınızı büyük stok fotoğraf sitelerine ekleyin.
 • Kendi sitenizi oluşturun ve  doğrudan satın; bu şekilde müşteri elde etmek daha zor olsa da, çok daha büyük kazanç elde edeceksiniz.

Bunu yapmak istiyor ancak fotoğrafçılık becerilerinizden o kadar emin değilseniz, becerilerinizi tazelemek için her zaman çevrimiçi bir fotoğrafçılık kursu alabilirsiniz; Udemy’de hem yeni başlayanlar hem de daha deneyimli kullanıcılar için çok sayıda harika içerik bulabilirsiniz.

10. Çevrimiçi kurs oluşturun

Kimin için: Öğretilebilir bir beceriye sahip herkes.

Kazanç: Kursunuzun ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak çok fazla potansiyel vardır. Bazı insanlar çevrimiçi kurs satarak milyonlar kazanıyor.

Maliyet: Halihazırda sahip olduğunuz donanıma bağlı olarak birkaç yüz dolar.

Uzaktan eğitim endüstrisi kesinlikle çok büyük ve mesele şu ki, büyümeye devam ediyor; aslında, endüstrisinin 2025 yılına kadar yaklaşık 330 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Şirketler, çalışanlarının becerilerini daha da geliştirmek için bunları kullanır, bireyler, bunları yeni beceriler öğrenmek için kullanır ve elbette okullar, öğrencilerinin öğrenmesini kolaylaştırmak için bunları kullanıyor.

Ve çok sayıda insan, çevrimiçi kurslar oluşturup satarak çok para kazanıyor. Aslında, en çok kazanan birçok blogcu için çevrimiçi kurslar en büyük gelir kaynaklarından bazılarıdır.

Dolayısıyla, başkalarının da öğrenmek isteyeceği herhangi bir beceri veya bilgiye sahipseniz; yemek yapmak, SEO, web tasarımı, fotoğrafçılık veya aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey olabilir.

Ne öğretebileceğiniz konusunda bir fikriniz olduğunda, Udemy gibi platformlarda bulunan çevrimiçi kursları arayarak pazarı kolayca araştırabilirsiniz.

11. Etsy’de el işi ürünler satmak

Etsy, yaratıcı ve el yapımı eserlerini satmak isteyen herkes için en popüler pazar yeridir. Bunu tıpkı N11 gibi düşünün, fakat burada sadece el yapımı veya vintage ürünler satılıyor.

Giyim, takı veya mobilya gibi onlarca kategori üzerine el işi ürünler satılan bu platform, dünya çapında hizmet veriyor. El işi ve vintage ürünlere ilgi duyanların müdavimi olduğu Etsy, yoğun trafik alan bir pazar yeri olduğu için kaliteli ürünlere kolayca müşteri bulmak mümkün.

Kendi imal ettiği el işi ürünlere müşteri arayanlar için harika bir pazar yeri olduğu kesin, fakat katı kuralları olduğunu bilmenizi isterim. Etsy tabanlı bir internetten para kazanma eylemine girişmeden önce lütfen hizmet şartlarını okumayı ihmal etmeyin.

Etsy, sizi zor bulunan potansiyel müşteriler ile buluşturmak için harika bir yerdir. Fakat bir kez çalışmaya başladığınızda ve iyi bir izleyici kitlesi oluşturduktan sonra mağazalarınızı Shopify’a taşıyabilir ve daha fazla kazanabilirsiniz.

12. Twitch TV üzerinden para kazanmak

Kimin için: İnternetten para kazanmak isteyen hevesli oyuncular.

Kazanç: Ne kadar iyi olduğunuza bağlıdır, ancak birkaç bin dolar kazanabilirsiniz.

Maliyet: İyi bir web kameranız olduğu sürece yok.

Eğer benim yaşımdaysanız, muhtemelen bunu şaşırtıcı bulacaksınız, ancak insanlar aslında sadece oyun oynayarak para kazanabilirler.

Tek ihtiyaçları olan bir oyun, bir Twitch kanalı ve insanları izlemeye yönlendiren bir kişiliktir.

Twitch’i hiç duymadıysanız, temelde oyuncular için en büyük canlı yayın platformudur; burada herkes oynadıkları oyunları canlı yayınlamaya başlayabilir ve farklı taktiklerle para kazanmaya başlayabilir.

Oyun oynamayı seviyorsanız, bu gerçekten sevdiğiniz bir şeyi yaparak para kazanmanın o kadar kolay bir yoludur ki, bir servet kazanamasanız bile bu kesinlikle denemeye değer.

13. Tasarımlarını sat

Society6, tasarım konusunda iyi iş çıkaranlar için kolay para kazanma fırsatları sunuyor. Mobilya, giysi, ev dekoru, duvar sanatı, poster, telefon kılıfı vb. Herhangi bir konuda tasarım projeniz varsa bunu Society6 sayesinde paraya çevirmek mümkün.

Bu platform sadece benzersiz tasarımlar satan özel bir pazar yeridir. Platforma kayıt olarak kendinize özel bir dükkan açıyorsunuz. Daha sonra sahip olduğunuz özel yeteneği kullanarak yaptığınız benzersiz tasarımları buraya ekliyorsunuz.

Society6, sizin için bu tasarımları müşteriler ile buluşturuyor ve eğer gerçekten beklentiyi karşılıyorsanız bol miktarda müşteri çıkıyor. Tasarım alanında iyi olanlar için bunun harika bir internetten para kazanma fırsatı olduğu kesin.

En güzel tarafı ise, özel tasarım satın almak isteyen milyonlarca ziyaretçisi var. Çünkü platform, tasarım alanında dünya markası olmuş durumda, çok fazla trafik alıyor ve işini iyi yapanlar bol miktarda kazanıyor.

İnsanların sevdiği tasarımlara sahipseniz bu internetten para kazanmanın kesin ve oldukça iyi bir yolu olabilir.

14. Pinterest üzerinden para kazanmak

Pinterest, her ne kadar ülkemizde fazla ilgi görmüyor olsa bile internetten para kazanmak için elverişli bir platform. 120 milyona dayanan üyelerinin %80’lik kısmını şaşırtıcı bir şekilde bayanlar oluşturuyor.

Pinterest, tıpkı İnstagram gibi görsel paylaşıma dayalı sosyal ağlardan biri olmasına rağmen biraz daha farklı bir yapısı var. Platforma üye olmak oldukça kolay. Facebook veya Gmail hesabı ile doğrudan hesap açmak mümkün.

Sosyal medyada mantık hep aynı işler. Sizi takip eden bol sıfırlı bir kitle yoksa online para kazanmayı hayal bile etmeyin. Pinterest üzerinde pano adı verilen kendinize özel sayfalar açıyorsunuz.

Burada belli bir kitleye hitap eden kusursuz görseller paylaşarak takipçi toplamanız gerekiyor. Hedef aldığınız takipçi sayısına ulaştıktan sonra satış ortaklığı yapabilir, sponsor alabilir veya web sitenize ziyaretçi çekerek internetten para kazanmaya çalışabilirsiniz.

Ülkemizde henüz hak ettiği ilgiyi görmediği için internetten para kazananlar tarafından fazla tercih edilmiyor. Fakat yurt dışına yönelik satış ortaklığı girişimleri bu platformda olumlu sonuçlar verecektir.

15. Forum sitesi açmak

Takma isim kullanıyor olsalar bile yorumların gerçek insanlar tarafından yapılıyor olması forumları en cazip kılan etken.

Herhangi bir ürün satın almak isteyen herkes ilk olarak diğer insanların yorumlarını öğrenmek amacıyla forumları alt-üst ediyor. Tabii ki sadece bununla sınırlı değil. Forumlar, aynı zamanda ticaret ve yardım almak için harika ortamlar.

Forum sitesi açmanın en büyük avantajı ise üyelerin sürekli özgün içerik üreterek sizin yerinize çalışmasıdır. Özgün içerik, Google’da zirveye çıkmanın altın anahtarıdır.

Özellikle bunca rakip varken hangi konuda forum açmanın daha karlı olacağına karar vermeniz lazım. Üstelik binlerce, hatta milyonlarca üyesi olan forumları yönetmenin bir bedeli var. Gün içinde açılan binlerce konuyu veya mesajı tek başınıza kontrol etmeniz mümkün değil.

Eğer popüler bir foruma sahip olmak istiyorsanız, öncelikle insanların ortak noktalarını araştırın. Böylece onları aynı çatı altında toplayarak internetten para kazanma şansınız olur.

16. Sosyal medyada influencer olun

Kimin için: Sosyal medyada harika olan insanlar.

Kazanç: Sadık bir takipçi kitlesi oluşturduğunuzda tek bir sponsorlu gönderi için 500 $’dan fazla kazanabilirsiniz.

Maliyet: Yok. Büyüdükçe ve para kazanmaya başladıkça daha fazla yatırım yapmaya başlayabilirsiniz

Sosyal medyada influencer olmak kolay değildir, ancak düşündüğünüz kadar zor da değildir. Mesele şu ki, insanlar sadece “gerekenlere sahip oldukları için” veya inanılmaz derecede güzel ya da bir konuda yetenekli oldukları için influencer haline gelmiyorlar.

Buna stratejik bir iş gibi bakarsanız, influencer olma şansınız katlanarak artacaktır. Evet, biraz zaman alacak ama kesinlikle yapılabilir.

Sosyal medyada influencer olmanın çok emek gerektirdiği kesin. Ancak doğru stratejileri izler, harika içerikler oluşturur ve sürekli olarak yeni içerik yayınlarsanız, internetten para kazanmak için büyük bir şansınız olur.

17. Online çeviri hizmetleri

Kimin için: Yabancı dili çok iyi bilenler.

Kazanç: Genellikle 500-1.000 kelime başına yaklaşık 10-25 Dolar. Ancak bir yabancı dili çok iyi biliyorsanız, çevrimiçi olarak biraz ekstra para kazanmanın kolay ve hatta eğlenceli bir yolu olabilir.

Maliyet: Öncelikle sertifikası almaya değer; bir dili iyi bilmek, iyi bir çevirmen olmak için yeterli değildir, çünkü çeviride çok daha fazla nüans vardır.

Bazı insanlar çevrimiçi tercüme ile aynı anda hem geçinmeyi hem de dünyayı dolaşmayı başarıyorlar. Kulağa rüya gibi geliyor, değil mi? Ancak, bir dili tercüme yapacak kadar iyi bilmek kolay değildir ve iyi bir müşteri tabanı oluşturmak oldukça zaman alır.

UzmanKirala, SadeceON, Bionluk, Upwork veya Fiverr çeviri yaparak internetten para kazanmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Yapmanız gereken her platforma üye olarak ilan bırakmak.

18. Freelance çalışmak

Freelancing, her zaman internetten para kazanmanın popüler bir yolu olmuştur ve çok sayıda seçeneğe sahiptir. Farklı becerilere sahip insanlar için serbest görevler sunan çeşitli web siteleri vardır.

Genellikle bu platformlarda sunulan işler, çeviri, video düzenleme, logo tasarımı veya PowerPoint sunumu hazırlama gibi basit şeylerdir.

İşlem çok basittir:

 • Potansiyel müşteriler ile iletişime geçmenizi sağlayan platformlardan birine kayıt olun,
 • Hizmetinizi yayınlayın ve bir fiyat koyun,
 • İşe alınmayı bekleyin.

Geliriniz düzenli olarak harcadığınız zaman ve çabaya bağlı olacaktır. Bazı insanlar ayda tam bir maaş, hatta birkaç bin dolar kazanıyor, ancak ekstra gelire ihtiyacınız varsa genellikle yeterli olacaktır.

Şu anda en popüler platformlar ve bu nedenle size müşteri getirebilecek en yüksek kapasiteye sahip olanlar:

SadeceON, UzmanKirala, Bionluk: Bol müşteri hacmine sahip bu üç platform her çeşit freelance işe aracılık ediyor.

Forumlar: R10, Wmaracı, İyinet gibi webmaster forumları serbest çalışanlar için çeşit çeşit iş fırsatları sunuyor.

Upwork: Sadece İngilizce dilinde, ancak ustalaşırsanız sahip olduğu müşteri sayısı nedeniyle çok büyük bir potansiyele sahip.

Fiverr: İngilizce dilinde ve hizmet talep eden birçok müşteri var, ancak fiyatlar biraz düşük.

Forumlar hariç hepsi kazandığınız paradan küçük bir miktar pay alma eğilimindedir ve popülerliğinizi arttırmak veya azaltmak müşterilerinizin yorumlarına dayanır. İtibarınız arttıkça sizinki gibi hizmetler ile ilgilenen kullanıcılar için daha çekici olacaksınız.

Başlangıçta müşteri kapmak için çok sayıda iş yapmak ve bunları daha düşük bir fiyatla sunmak zorunda kalabilirsiniz, ancak azar azar daha fazla müşteriniz olacak ve fiyatlarınızı yükseltebileceksiniz.

19. E-Kitap yazmak

Kimin için: Yazma konusunda tutkulu insanlar.

Kazanç: Kalite, niş (bazı e-kitap nişleri diğerlerinden önemli ölçüde daha popüler) stratejiniz ve promosyon gibi birkaç farklı değişkene bağlıdır. Ancak iyi bir kitabınız varsa ve onu nasıl tanıtacağınızı biliyorsanız, ayda 1.000 dolar hatta bazıları için daha fazla kazanabilirsiniz.

Maliyet: Ücretsiz olarak başlamak mümkün olsa da, en azından bir editöre yatırım yapmaya değer.

Bir kitabı yayınlamak her zamankinden daha kolay ve  kelimenin tam anlamıyla herkes bunu yapabilir.

Şimdi “pekala, evet ama ben yazar değilim” diyebilirsiniz.

Bazıları bunu yapmak için doğdu ve bunu açıkça biliyorlar ve diğerleri, sadece iyi bir konu buldular ve bilgilerini bir kitaba dönüştürmeyi başardılar.

Kitap yazmak sadece ilk adımdır; ayrıca yapmanız gerekenler:

 • Bir blog oluşturun: Bu, e-kitabınızı tanıtmanın oldukça etkili bir yoludur.
 • Sosyal medya profilleri oluşturun: Aynı şekilde, kitabınızı tanıtmanın ve mevcut okuyucularınızla ilişki kurmanın harika bir yoludur.

20. Twitter’dan para kazanmak

Tavsiye etmiyor olsam bile sırf bu platformda popüler olanlar vardır diye Twitter bu listeye girmeyi hak ediyor. Eğer burada aktif bir hesabınız varsa bunu paraya çevirmek en doğal hakkınız. Hatta popüler hesaplara iyi para ödemeye hazır insanlar olduğunu biliyorum.

Satış ortaklığı yaparak, sponsorlar ile çalışarak veya komple hesabı satarak iyi gelir elde etmeniz kaçınılmaz. Fakat kurgulu bir şekilde internetten para kazanmak için daha en baştan bu platformu tercih etmek yanlıştır.

Şunu özellikle vurgulamak istiyorum; Twitter üzerinden para kazanmak için harcanan emek, diğer sosyal sitelerde daha fazla para ediyor.

Eğer elinizin altında zaten popüler bir Twitter hesabı varsa, bunu kullanarak internet üzerinden para kazanmak son derece mantıklı, ancak sıfırdan başlayacak olanlar için Facebook ve İnstagram çok daha idealdir.

21. Uygulama oluşturmak

Kimin için: Yazılımcılar veya kazançlı bir uygulama için harika bir fikri olan kişiler.

Kazanç: Uygulama pazarı çok büyük olduğundan, harika bir uygulama fikriniz varsa çok para kazanabilirsiniz, ancak potansiyel o kadar büyük olduğundan, doğal olarak çok fazla rekabet var.

Maliyet: Küçük bir projeyi yaklaşık 50.000 dolar yatırımla oluşturabilirsiniz. Diğer bir deyişle, yeterli yatırım gücünüz yoksa uygulama fikrinizi gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olacak bazı yatırımcılar bulmanız gerekecek.

Açıkçası, bir uygulama geliştirmenin maliyeti çok yüksektir, ancak uygulama fikrinizi gerçeğe dönüştürmek ne kadar pahalı olursa olsun, kazanç oldukça şaşırtıcı olabilir.

Ancak asıl soru şu, parayı nereden bulacaksınız? Kişisel deneyimlerime göre, uygulama için harika bir fikriniz varsa, sorun fon kaynağı değil. Daha büyük sorun, eğer ki geliştirici değilseniz, fikrinizi gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olacak iyi uygulama geliştiricileri bulmaktır.

22. Online dil öğretmeni

iTalki, dil öğretmenleri için dünyanın en büyük online pazarıdır. Sisteme kayıtlı 10 bin öğretmen, beş milyondan fazla öğrenciye birebir olarak online dil eğitimi veriyor.

İTalki ile kendi fiyatlarınızı belirlersiniz, evden çalışırsınız, programınıza göre ders verir ve bunun karşılığında internetten para kazanırsınız.

İTalki ile nasıl para kazanılır?

 • İTalki’ye öğretmen olmak için kayıt olun,
 • Programınızı ve uygunluk durumunuzu yükleyin,
 • Öğrencilerin ders için sizi seçmesini bekleyin,
 • İnternetten para kazanmaya başlayın.

Donanım olarak ihtiyacınız olanlar, bilgisayar, internet bağlantısı, kamera, mikrofon ve biraz deneyim. Dersler için sabit bir ücret yoktur, her öğretmen kendisi belirler.

23. Para kazandıran uygulamalar

Lütfen büyük beklentiler içine girmeyin! Para kazandıran uygulamalar sizi asla zengin etmez ama denemek isteyenler olabilir diye bir liste hazırladım. İlla ki kolay para kazanmak istiyorsanız anket doldurmak daha avantajlı.

Yok, ben bunları denemek istiyorum diyenler için internetten para kazandıran uygulamalar 2021:

24. Web tasarım hizmetleri sunun

Kimin için: Web tasarım uzmanları.

Kazanç: İnsanlar iyi performans gösteren güzel görünümlü bir web sitesi için çok para ödemeye isteklidir. Aslında, ilgili işe bağlı olarak bazı projeler için 3.000 dolar ve çok daha fazlasını bekleyebilirsiniz.

Maliyet: Yaptığınız her web sitesi için tüm ekstra maliyetleri müşteriden talep edersiniz.

Web tasarımı yapmayı biliyorsanız, işletmelerin (ve bir web sitesi başlatmak isteyen diğer kişilerin) almak için çok para ödemeye istekli olacağı, pazarlanabilir bir beceriye sahipsiniz demektir.

Dolayısıyla, web tasarımı biliyorsanız, hizmetlerinizi tanıtmak ve müşteri kazanmaya başlamak için Upwork gibi platformları kullanın.

25. Bir niş internet sitesi açmak

Kimin için: Niş tutkusu ve hobisi olan insanlar.

Kazanç: Seçtiğiniz nişe, ne kadar kazançlı olduğuna ve kaç ziyaretçi aldığınıza bağlı olarak, ayda birkaç yüz dolardan on binlerce dolara kadar.

Maliyet: Başlangıç olarak, domain, hosting ve güzel bir tema için 100 dolar yeterli.

Niş web siteleri, satış ortaklığı ve reklamdan çok para kazanabilir, ancak niş sitenizin başarısını belirleyecek çok önemli bazı değişkenler vardır; nişin kazanç potansiyeli, aldığınız trafik, sitenizin kalitesi ve uyguladığınız para kazanma stratejileri.

Niş bir web sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız, bunun kolay olmadığını ve size iyi para kazandıracak bir aşamaya gelmesinin büyük olasılıkla önemli bir zaman alacağı bilmek önemlidir.

26. Mevcut bir web sitesini satın alın

Mevcut bir web sitesini satın almak internetten para kazanmak için iyi bir proje olabilir.

Kullanıcı trafiğini, gelir akışını, alan adını (domain) veya başkalarının göz ardı ettiği gizli bir nakit fırsatı olabilecek diğer bazı faktörleri ele alarak kazanç elde etmek amacıyla web siteleri satın alabilirsiniz. Daha fazlası için r10 gibi forumlara göz atın.

27. AirBnB – evinizi veya odaları kiralayın

Evinizin tamamını veya sadece bir kısmını AirBnB‘de kiralayın. Bu, özellikle kısa vadede para kazanmanın kesin bir yoludur. Bunu yaparken zengin olmayacaksınız, ama aranan bir tatil beldesinde yaşıyorsanız kesinlikle şanslısınız.

Eğer evinizde kullanmadığınız boş odalar varsa bunları kiraya vermek son derece kazançlı olabilir. AirBnB’deki diğer ilanları araştırın ve kira bedelinin sizinki gibi bir yer için ne kadar olduğunu öğrenin.

Henüz olumlu yorum almadığınız için ilk müşterinizi bulmakta biraz zorlanabilirsiniz, ama misafirlerinize iyi davranır ve onları memnun ederseniz, zamanla gelecek olumlu yorumlar müşteri bulmanızı kolaylaştırır.

AirBnB üzerinden hizmet satın alan her müşteri ev sahibine puan veriyor. Böylece hangi ev sahibinin daha iyi koşullar sağladığı ortaya çıkıyor.

Evet, buradaki eylem doğrudan internetten para kazanmak ile alakalı değil, ama sonuçta internet tabanlı bir uygulama sayesinde kazanç söz konusu olduğu için dolaylı olarak online para kazanmış oluyorsunuz.

28. Para kazandıran oyunlar

Yakın zamanda çiftlik bank ve benzeri yüzlerce dolandırıcı proje kapatıldı. Bunların amacı zaten belliydi. Kolay para peşinde koşanları av olarak seçtiler ve büyük ölçüde amacına ulaşanlar oldu.

Aslında buna neden olan en büyük etken, söz konusu kolay para olunca hiç mantıklı olmasa bile insanların bunun peşine düşüyor olmasıdır.

Peki, oyun oynayarak para kazanmak yalan mı? Hayır, ama hemen kolay para kazanma hayali kurmayın.

Para kazandıran oyunlar 2021:

Eğer ben sıkılmam, sonuna kadar giderim, bolca vaktim var diyorsanız, işte size oyun oynayarak internetten üzerinden para kazanma fırsatı.

 • Second Life
 • Entropia Universe
 • Exodus 3000
 • Dota 2
 • Playerunknown’s Battlegrounds (PUBG)
 • League Of Legends (LOL)
 • Counter Strike Global Offensive (CS:GO)
 • Depth
 • Rust (Daha fazlası)

29. Dosya paylaşarak para kazanmak

Dosya paylaşmak internet ortamında en fazla yaptığımız eylemlerden biridir. Bu tür paylaşımları yapmak için kullandığımız depo görevi gören web siteleri, dosya paylaşarak para kazanma fırsatı veriyor.

Depo görevi gören siteler, yüklediğimiz dosyaları indirmek için tarafımıza verilen linkler üzerinde reklam yayınlayarak para kazanıyor. Ayrıca daha hızlı dosya indirmek isteyenlere ücretli üyelik satıyorlar.

Tüm bu faaliyetler onlara para kazandırıyor ve bunu dosya paylaşan üyeleri ile bölüşerek daha fazla paylaşım yapılmasını hedefliyorlar.

Dosya paylaşarak nasıl para kazanılır?

İnsanların indirmek isteyeceği türden çeşitli dosyaları (e-kitap, program, dil kursu, eğitim seti gibi) dosya paylaşım sitelerine yüklüyorsunuz.

Dosya paylaşım siteleri size bu dosyaları indirmek isteyenler için bir bağlantı (link) veriyor. Bu bağlantıları forumlar, sosyal medya, bloglar gibi alanlarda paylaşarak indirilme sayısına göre internetten para kazanıyorsunuz.

30. Müziğinizi çevrimiçi satın

Kimin için: Müzisyenler.

Kazanç: Çok para kazanma potansiyeli vardır, ancak o aşamaya geçmek çok zordur.

Maliyet: Müziğinizi yaratmak ve kaydetmek için gereken ekipmana zaten sahip olduğunuzu varsayarak yok; değilse, yazılıma ihtiyacınız olacak ve muhtemelen kayıt alanı veya bir yapımcı kiralamak için ödeme yapacaksınız.

Burada nasıl bir yıldız olabileceğinden ziyade, kariyer yapmak istemeyen ama müzik yaratmayı seven müzisyenler içindir.

Çünkü bir sonraki yıldız olmanın ötesinde müziğinizden para kazanmak için başka fırsatlar da var:

 • Stok müziğe ihtiyaç duyan birçok insan var. Örneğin YouTube videoları ve pazarlama videoları için bunlara ihtiyaç duyan işletmeler var; tıpkı stok fotoğraflar ve stok videolar gibi.
 • Müzisyen hizmetlerinizin (şarkı yazma, yapımcılık vb.) Reklamını yapmak ve hizmetlerinizi satarak para kazanmak için SoundBetter gibi sitelere katılın.
 • TV şovları ve web dizileri gibi her türlü görsel proje için müziğinizi satmak ve lisanslamak için FyrFly gibi sitelere katılın.
 • Fiverr gibi serbest meslek sitelerinde müzisyen hizmetlerinizi satın.

31. İşletmelerin sosyal medya hesabını yönetin

Kimin için: Sosyal medyada iyiyseniz, bu sizin için mükemmel bir internetten para kazanma yöntemidir. Özellikle de sadık takipçiler, beğeniler ve yorumlar şeklinde sosyal kanıtınız varsa.

Kazanç: Bu deneyiminize bağlıdır, ancak bir müşteri bir haftalık çalışma için 50 dolardan fazla ödeyebilir (günde yalnızca bir veya 2 gönderi ile fazla çalışma gerekmez). Tam zamanlı sosyal medya yönetimi (bir ay boyunca günde 1-2 gönderi olan birkaç sosyal ağ) isteyen birkaç müşteri edinebilirseniz ve her bir müşteriden ayda 300 dolar kazanabilirsiniz.

Maliyet: Yok. Ancak bu kariyer konusunda ciddiyseniz, görselleri olabildiğince kolay ve hızlı bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olacak bir sosyal medya planlama aracına ve Canva gibi bir grafik tasarım aracına yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

İş dünyası genellikle sosyal medya yönetimini serbest çalışanlara yaptırır; çok büyük bir şirket olmadıkları sürece tam zamanlı birine nadiren ihtiyaç duyuyorlar, bu nedenle bunu serbest çalışanlara yaptırmak finansal olarak daha mantıklı.

Ve en iyi yanı, bu birçok insanın yapabileceği bir şey, özellikle de sosyal medya çağında doğduysanız ve bunu yıllarca kişisel amaçlar için kullandıysanız.

Elbette ki yaklaşım işletmeler için farklıdır; onlar için uygun güncellemeleri bulabilmeniz için pazarlama hedeflerinin ne olduğunu, şirketin ne yaptığını, ne sattığını ve şirket kültürünün ne olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir.

Ve herhangi bir grafik tasarımı veya Photoshop deneyiminiz varsa, bu kesinlikle çok büyük bir artı. Onlar için videolar oluşturabilirseniz daha da iyi.

Sosyal medya yöneticileri ne yapar?

 • Rakip araştırması
 • İlgi çekici içerik oluşturmak
 • Hesaplara içerik göndermek
 • Platformdaki takipçilere cevap vermek
 • Yaratıcı stratejilerle etkileşimi sağlamak
 • Performansı izleme ve raporlama

32. Link kısaltarak para kazanmak

İnternette para kazanmanın diğer birçok yolundan bahsettik, ancak burada link (url) kısaltarak internetten nasıl para kazanılacağı hakkında konuşacağız.

Link kısaltıcılar ile para kazanmak için herhangi bir deneyime ihtiyacınız yoktur.

Link kısaltıcılar nedir?

Link kısaltıcılar yeni bir şey değildir. Uzun bir linki kısaltmak için kullanılan Bit.ly hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzun bir linki kolayca kısa bir linke dönüştürebilirsiniz. Link kısaltıcıların gücünü göz ardı edemezsiniz.

Bunun nedeni, uzun bir url adresiyle bir bağlantıyı tanıtamazsınız. Bu nedenle, bu url kısaltıcıları, url’leri kısaltmanıza ve online olarak etkili bir şekilde tanıtmanıza yardımcı olur.

Bu kısaltıcıların önemli olmasının nedeni, para kazanmaya elverişli olmalarıdır.

Link kısaltarak nasıl para kazanılır?

Öncelikle güvenilir bir link kısaltıcı siteye kaydolmanız ve ardından linkleri kısaltmanız gerekir.

Birisi sizin kısalttığınız linki tıklarsa ödeme alırsınız. Bu kadar basit. Kısaltılmış linki tıklayan ziyaretçi sayısına bağlı olarak ödeme alırsınız.

Örneğin,1000 veya daha fazla ziyaretçi getirirseniz 5 – 6 dolar kazanabilirsiniz.

Neden link kısaltma sitelerinin size ödeme yaptığını merak edebilirsiniz, çünkü onların web sitesine trafik gönderiyorsunuz.

Link kısaltarak internetten para kazanmak için çok yüksek trafiğe sahip bir proje oluşturmanız lazım. Eğer bunun için uygun bir sosyal medya gücünüz varsa iyi sonuç alabilirsiniz.

33. Sanal asistanlık yaparak para kazanmak

Kimin için: Bilgisayar kullanabilen hemen hemen herkes.

Kazanç: Başlangıç düzeyindeki sanal asistanlar genellikle saatte 10 doların altında kazanırken, daha karmaşık işler yapabilen yüksek deneyime sahip olanlar saatte 40 dolara kadar ödeme alabilirler.

Bununla birlikte, piyasada çok ucuz sanal asistanlar olduğu için yüksek ücretli işler bulmak zordur, ancak  bunlar genellikle yalnızca basit şeyler yaparlar. Eğer biraz daha karmaşık becerileriniz varsa; grafik tasarım, metin yazarlığı veya SEO gibi, saatte 15-20 dolar alabilirsiniz.

Maliyet: Yok.

Sanal asistanlar, blog yazarları, işletmeler, girişimciler ve bağımsız girişimciler tarafından çok aranıyor, bu nedenle bunun için oldukça büyük bir pazar var.

İnsanlar, sanal asistanları aşağıdakiler gibi çeşitli nedenlerle kullanır:

 • Veri girişi.
 • Çağrı merkezi operatörleri veya müşteri hizmetleri temsilcileri.
 • Sosyal medya yönetimi.
 • İçerik yazarı.
 • Defter tutma.
 • Araştırma.
 • İdari görevler.
 • E-ticaret.

Ve başta da bahsettiğim gibi, belirli bir alanda ne kadar uzmanlaşırsanız, bundan o kadar çok para kazanabilirsiniz.

Sanal asistan hizmetlerinizin reklamını yapmak ve müşteriler bulmak için Fiverr ve Upwork gibi platformları kullanabilirsiniz.

34. Amazon Mechanical Turk

Amazon Mekanik Türk, ücretli mikro görevler yaparak internetten para kazanmanızı sağlayan bir hizmettir.

Mikro görevleri tamamlamak için insan zekasına ihtiyaç var. Otomasyon çağında olsak bile mutlaka insan dokunuşuna ihtiyaç duyan bazı görevler var.

Bu görevler genellikle çok basittir ve herhangi bir teknik beceri gerektirmez. Örneğin, belirli bir anahtar kelimenin arama sonuçlarını incelemek, arama terimlerinde doğru yazım denetimi yapmak, bir paragrafı farklı bir dile çevirmek, bir makalenin içeriğini analiz etmek veya evrakları sıralamak gibi görevler olabilir.

Bu görevleri istediğiniz herhangi bir yerden yapabilir ve dünyanın en büyük e-satıcısından para kazanabilirsiniz.

Mikro işler eğlenceli olabilir ve sadece bir bilgisayara ve bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. Bu görevlere kaydolmak için en iyi yer, Amazon MTurk‘tür.

Basitçe kaydolun, bir hesap oluşturun ve mikro işleri tamamlayarak paranızı alın.

35. SEO hizmetleri sunun

Kimin için: Arama motoru uzmanları veya uzman olmayı öğrenmek isteyenler.

Kazanç: Yalnızca bir müşteriden ayda 1.000-2.000 dolar kazanmak olasıdır. SEO hizmetleri tüm dünyada yüksek talep görmektedir, çünkü işletmelere hedef kitlelerine ulaşmayı sağlar.

Maliyet: Ayda 100 dolar kadar. İhtiyacınız olan en önemli şey, web sitelerini denetlemenize, anahtar kelimeleri araştırmanıza, rakip analizi yapmanıza ve backlink kampanyaları başlatmanıza olanak tanıyan kaliteli bir SEO yazılımıdır.

Birkaç paragraf önce bahsettiğim gibi, SEO hizmetleri son derece yüksek talep görüyor ve işletmeler (ve bu konuda bazı blog yazarları ve çevrimiçi yayınlar) sıralamalarını iyileştirmek ve organik trafiğini artırmak için genellikle biraz para ödemeye isteklidir.

Ve en iyi yanı, internetimiz olduğu sürece, çevrimiçi olarak ihtiyaç duyduğumuz şeyleri arayacağız. Değişebilir, örneğin, daha fazla kişi muhtemelen sesli aramayı kullanmaya başlayacaktır, ancak ilkeler aynı kalacaktır.

Ve iyi bir SEO, bir işletmenin veya web sitelerinin başarısında büyük bir fark yaratabilir; örneğin, sosyal medya çoğu işletme için çok fazla yatırım getirisi sağlamazken, SEO muazzam faydalar sağlayabilir.

Tek yapmanız gereken, Udemy’den profesyonel bir SEO kursu satın almak.

SEO hizmetlerinizi satmaya hazır olduğunuzda, hizmetlerinizin reklamını yapmak ve müşteri kazanmak için Fiverr gibi platformları kullanabilirsiniz.

36. Çevrimiçi reklamlar oluşturun ve yönetin

Kimin için: Harika bir metin yazmayı bilen herkes.

Kazanç: Reklamları aktif bir şekilde yönetmek ve optimize etmek için reklam başına yaklaşık ayda birkaç 100 dolar kazanabilirsiniz.

Maliyet: yok.

Çevrimiçi reklamlar oluşturmak ve yayınlamak (Google, Facebook vb.) çok kolaydır. Öte yandan aslında çevrimiçi reklamlardan sonuç almak tamamen farklı bir hikaye. Bu nedenle birçok işletme, bu projelerde kendilerine yardımcı olmak için serbest çalışanlara yöneliyor.

Görevler:

 • Metin, görsel veya video içeren reklamların oluşturulması.
 • Yeterince iyi performans göstermeyen reklamları optimize etmek ve sonuçlarını iyileştirmek için bütçeleri ayarlamak dahil olmak üzere reklamları onlar için yönetmek.

Ve mesele şu ki, işletmelere değer katan harika sonuçlar elde edebilirseniz, o zaman çevrimiçi reklam yönetiminden çok para kazanabilirsiniz.

37. Web siteleri alın ve satın

Kimin için: Yatırım meraklıları ve riski sevenler.

Kazanç: Çok kazançlı olabilir ama aynı zamanda riskli bir çabadır (bu yüzden bunu daha çok risk almaktan çekinmeyen yatırım meraklıları için tavsiye ettim), ancak potansiyel olarak çok para kazanabilirsiniz.

Maliyet: Ne kadar yatırım yapmak istediğinize bağlı olarak, birkaç yüz ile binlerce dolar arasında değişir.

Web siteleri varlıktır, bir tür gayrimenkul veya hisse senedi gibidir; çok fazla trafik çeken ve para kazanan web siteleri için büyük bir pazar var.

Ancak bu, tüm yatırımlarda olduğu gibi çok yüksek riskli bir strateji olabilir; birincisi, web sitesinin değeri konusunda tamamen yanılıyor olabilirsiniz.

Ancak aynı zamanda, birçok yüksek riskli fırsatta olduğu gibi ödüller de harika olabilir.

Ve bir diğer büyük avantaj, başlamanın oldukça kolay olmasıdır.

Flippa, herkesin web sitelerini alıp satabileceği en büyük çevrimiçi pazardır; birkaç yüz dolardan binlerce dolara kadar mal olan çok çeşitli seçenekler bulacaksınız.

38. Domain alın ve satın

Kimin için: Yatırım meraklıları ve risk alan kişiler için mükemmel bir internetten para kazanma seçeneği.

Kazanç: Eskiden olduğu kadar kazançlı değil, ancak bazı alan adları binlerce dolara, hatta on binlerce dolara satılabilir.

Maliyet: Ne kadar yatırım yapmak istediğinize bağlı olarak birkaç dolardan binlerce dolara kadar değişebilir.

Bazen, bir web sitesinin değeri alan adında saklıdır. Anahtar kelime açısından cazip bir alan adı, bir işletme, çevrimiçi yayın veya blog için büyük bir fark yaratabilir. Bu nedenle bazı durumlarda, arzu ettikleri alanı elde etmek için çok fazla para harcamaya istekli olurlar.

Ancak, bu strateji yıllar önce olduğu kadar kazançlı değil, çünkü çok sayıda iyi domain zaten alınmış ama yine de oldukça büyük bir iş.

Bu para kazanma stratejisini kullanmak için yapmanız gerekenler:

 • Yeni bir alan adı satın alın.
 • Veya Sedo’dan mevcut bir alan adı satın alın (bu mevcut en büyük alan adı pazarıdır).
 • Alan adlarınızı Sedo pazarı aracılığıyla, sabit bir fiyatla veya açık artırma yoluyla satın.

39. Çevrimiçi platformları kullanarak satış yapmak

Kimin için: Bir ürün yaratıp satmak isteyen, ancak kendi e-ticaret mağazasını kurmak istemeyenler.

Kazanç: Söylemesi çok zor, ürüne ve hedef pazara çok bağlıdır, ancak ilk aydan itibaren birkaç yüz dolar kazanmak mümkün.

Maliyet: Planlamanız gereken birkaç maliyet vardır; üretim, nakliye, reklam/pazarlama ve dahil olan tüm farklı değişkenler nedeniyle, başlangıç maliyetlerinin net ve doğru bir tahminini sağlamak çok zordur.

İnsanların isteyeceği bir ürün yaratabilirseniz ondan para kazanmanız kaçınılmazdır.

Ve neyse ki, N11, Trendyol, Hepsiburada veya Etsy gibi bir ürüne sahip olan herkesin kolayca satmaya başlayabileceği çok sayıda web sitesi var.

Başarılı olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Müşterileriniz kimler, hedef kitleniz nedir? Ürünlerinizi neden istesinler?
 • Hedef kitleniz çevrimiçi ortamda nerede vakit geçiriyor? İnternetten nereden satın alıyorlar? Hangi sosyal medya kanallarını kullanıyorlar? Ne kadar çok şey bilirseniz, ürünlerinizi o kadar iyi tanıtabilir ve doğru kanallarda satabilirsiniz.
 • Çevrimiçi reklamlara yatırım yapmayı düşünün. Kitlenizin hangi arama motorunu ve sosyal medya platformlarını kullandığını öğrendikten sonra, satışları artırmak için bu kanallara reklam yatırımı yapmaya değer.

40. Bir e-ticaret mağazası kurun

Kimin için: Çevrimiçi bir işletme kurmak isteyen ve sıkı çalışmaya hazır olanlar.

Kazanç: Her ay ayakta kalmaya yetecek kadar para kazanabilirsiniz veya Trendyol benzeri başarı seviyelerine gidebilirsiniz; her şey ürünlerinize, sağlayabileceğiniz hizmete, nişinizin karlılığına ve pazarlama stratejilerinize bağlıdır. İyi bir ürün yaratmak başarılı olmak için yeterli değildir; başarılı bir e-ticaret işini oluşturan birçok farklı unsur vardır, ancak hepsini doğru yaparsanız olasılıklar çok büyüktür.

Maliyet: Bir e-ticaret işi başlatmak size oldukça pahalıya mal olabilir; teknik alt yapıyı oluşturmak için uzman yardımı gerekecek. Üretim maliyetlerini veya alternatif olarak üçüncü şahıslardan toptan satın alma maliyetlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Malzeme, depolama, nakliye, reklam ve muhasebe yazılımı gibi daha bir çok gider kalemi var.

E-ticaret işletmelerinde 2 ana seçeneğiniz vardır:

 • Ya tasarladığınız ve ürettiğiniz kendi ürünlerinizi satın (tabii ki tasarımlarınızı sizin için üretmeleri için başkalarına ödeme yapabilirsiniz).
 • Veya toptan fiyata satın aldığınız ve daha sonra daha büyük bir fiyata sattığınız başkaları tarafından oluşturulan ürünleri satabilirsiniz.

İlk seçenek daha büyük karlılık potansiyeline sahiptir; bunun nedeni, bir başkasının ürünlerini sattığınızda her satışta yalnızca küçük bir kar yüzdesi elde edersiniz. Bu durumda, ürünlerden iyi bir kar elde etmek için büyük miktarlarda ürün satmanız gerekir.

41. Dropshipping yapmak

Kimin için: Bir e-ticaret mağazası açmak isteyen, ancak herhangi bir ürünü üretmenin ve hatta müşterilere göndermenin baş ağrılarıyla uğraşmak istemeyenler.

Kazanç: Kar marjı çok yüksek değildir, çünkü birlikte çalışacağınız üretici veya toptancı tüm büyük maliyetleri; üretim, depolama, nakliye vb. karşılayacaktır.

Maliyet: Kar marjı diğer e-ticaret sitelerine göre çok daha düşük olsa da, başlangıç maliyetleri de öyledir. Herhangi bir ürün satın almanız veya depolamanız gerekmediğinden, gerçekten ihtiyacınız olan tek şey web sitesi ve mağazanızı oluşturmak ve yönetmek için e-ticaret teması ve eklentisidir.

Dropshipping, bir e-ticaret işine başlamak için hızlı bir başlangıç yolu gibidir; herhangi bir ürün üretmeniz veya hatta satın almanız gerekmez, bunları depolamanız gerekmez ve hatta birisi satın aldıktan sonra göndermeniz bile gerekmez.

Peki, dropshipping nedir?

Ürünlerini satmak için bir üretici veya bir toptancı ile ortak olduğunuz bir ticaret biçimidir. Temelde mağazayı işletiyorsunuz ve geri kalanı onlar hallederken, siz, yeni müşteriler edinmek ve ürünleri tanıtmak için çalışıyorsunuz.

Bu, e-ticaret yaparak internetten para kazanmanın çok daha kolay bir yoludur ve dahası, ilgili riskler önemli ölçüde daha düşüktür.

Ancak, daha önce de bahsettiğim gibi, bu aynı zamanda kendi ürününüzü oluşturup satmanıza kıyasla, karınızın da çok daha düşük olacağı anlamına gelir.

42. Yazılım geliştirin

Kimin için: Yazılım geliştiricileri veya harika bir yazılım fikri olan herkes.

Kazanç: Çok küçük başlayıp birkaç yıl içinde milyonlara ulaşan pek çok yazılım şirketi örneği var; harika bir fikriniz varsa ve kaliteli bir ürün geliştiriyorsanız potansiyel gerçekten çok büyüktür.

Maliyet: Çok sayıda değişken olduğundan bunu söylemek çok zor, ancak size bir fikir vermesi açısından, yazılım geliştirme için tipik maliyetler 50.000 dolar civarındadır.

Yazılım geliştirmek son derece kazançlı bir sektördür ve doğru yazılım sizi büyük başarıya ulaştırabilir, milyonlarca ve hatta on milyonlarca dolar değerinde işler kurmanıza yardımcı olabilir.

Bir yazılım için harika bir fikriniz varsa, para kazanmanın ve ondan gerçek bir iş kurmanın harika bir yolu olabilir. Bir yazılım uzmanı iseniz, zaten bir avantaja sahip olacaksınız. Değilse, fikrinizi gerçeğe dönüştüren yazılımcılar bulmanız gerekecek (ki bu benim deneyimime göre yapılması en zor şey).

43. WordPress eklentileri ve temaları geliştirin

Kimin için: Web geliştiriciler.

Kazanç: Popüler bir WordPress teması size kolayca yüz binlerce dolar kazandırabilir, ancak ne oluşturabileceğinize ve pazarlama stratejinize bağlıdır.

Maliyet: Büyük ölçüde eklenti türüne bağlıdır, ancak maliyetler basit bir eklenti için birkaç yüz dolardan başlıyor.

Bu büyük bir pazar, çünkü şu anda WordPress ile çalışan 450 milyondan fazla web sitesi var. İyi eklentilere ve temalara olan talep etkileyicidir, bu nedenle bir tema veya eklenti için iyi bir fikriniz varsa, potansiyel kesinlikle oradadır. Ayrıca, maliyetler yazılım geliştirmedeki kadar yüksek değildir.

Bununla birlikte, bu aynı zamanda bu alandaki rekabetin şiddetli olduğu anlamına gelir. Bu yüzden başarılı olmak için harika bir fikre ve harika bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız var.

44. Stok video satmak

Kimin için: Video çekmeyi seven insanlar.

Kazanç: Kapsamlı bir stok video portföyünüz olduğunda, potansiyel olarak ayda birkaç yüz dolar kazanabilirsiniz.

Maliyet: Başlamak için iyi bir kamera ve aydınlatma kitine ihtiyacınız var; ayrıca, videolarınızda görüntülemek için ekstralar gerekebilir (veya daha iyisi, paradan tasarruf etmenize yardımcı olması için arkadaşlarınızı ve ailenizi kullanın).

Bu, stok fotoğraf satmaya çok benziyor, yalnızca fotoğraf yerine video çekimiyle ilgili. Büyük stok fotoğraf sitelerinin çoğu, stok video çekimleri için lisanslar da satar ve temelde birisi videolarınızdan birini satın aldığında para kazanırsınız.

Ve iyi haber şu ki, birçok işletme ve pazarlamacının düzenli olarak videolar oluşturması gerekiyor (web siteleri, sosyal medya kanalları vb. için), ancak bu videoları oluşturmanın maliyetleri, özellikle ayda birkaç videoya ihtiyacınız varsa çok yüksek.

Bu nedenle, stok video çekimlerine yönelirler, hazır video klipler satın alırlar ve ardından iyi bir iş / pazarlama videosuna dönüştürmek için video düzenleme yazılımı kullanırlar.

Dolayısıyla, bu rotaya gitmek istiyorsanız, işletmelerin ve pazarlamacıların ne tür videolar kullandığını bulmaya çalışın. Stok video sitelerine göz atmak için biraz zaman ayırın.

45. Video düzenleme hizmetleri sunun

Kimin için: Video editörleri.

Kazanç: Temel düzenleme için 2-3 dakikalık kısa bir video için 30 dolar kazanabilirsiniz ve hareketli grafikler, görsel efektler vb. İçin daha fazlasını yapabilirsiniz.

Maliyet: Adobe gibi profesyonel bir video düzenleme yazılımına ihtiyacınız olacak, yani ayda yaklaşık 30 dolar.

Daha önce de bahsettiğim gibi, video pazarlamanın popülaritesi büyük ölçüde artıyor, bu yüzden iyi, güvenilir bir video editörü olmak oldukça kazançlı olabilir.

Artı, bu hizmetlere ihtiyaç duyanlar sadece işletmeler ve pazarlamacılar değil, aynı zamanda youtuber’lar, blog yazarları ve videoları çevrimiçi kullanıp yayınlayabilecek herkes.

Zaten deneyimli bir video düzenleyiciyseniz, yapmanız gereken tek şey video düzenleme hizmetlerinizi Fiverr gibi sitelerde sunmaktır; alternatif olarak, Flexjobs’ta yarı zamanlı ve tam zamanlı video düzenleme işlerini de arayabilirsiniz.

Çok fazla deneyiminiz yoksa, ancak bu sektöre girmek için öğrenmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan şeyi Udemy’den bir kurs alarak kolayca öğrenebilirsiniz.

46. Seslendirme hizmetleri

Kimin için: Radyo için sesi uygun olan kişiler (ipucu, kendinizi kaydedin ve arkadaşlarınızdan dürüst fikirlerini sorun).

Kazanç: Yaklaşık 100 kelimelik seslendirme kaydı için 30 dolardan fazla kazanabilirsiniz.

Maliyet: Kendi sesinizi kaydedebilmeniz ve mükemmel bir ses kalitesinden emin olabilmeniz için profesyonel ekipmana ihtiyacınız olacak; başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi içerdikleri için podcast kitleri arayın. 100 ila 1.000 dolar arasında herhangi bir maliyeti var.

Her türlü nedenden ötürü dünya çapında seslendirme hizmetlerine gerçekten büyük bir talep var:

 • Sesli kitaplar (e-kitaplarda 20 bin kelime veya daha fazla kelime olduğu için bu gerçekten kazançlı bir iş olabilir)
 • Videolar
 • Oyunlar
 • Sunumlar
 • İlanlar
 • Reklam projeleri

Bununla birlikte, iyi bir sesten daha fazlasına ihtiyacınız var; aynı zamanda duyguyu ifade etmek için bazı oyunculuk yeteneklerine de ihtiyacınız var.

Yine de başlamak için gerekenlere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, Fiverr gibi bir platform kullanarak kolayca başlayabilirsiniz.

47. Sanatınızı satın

Kimin için: Her türden sanatçı, fotoğrafçı vb.

Kazanç: Becerilerinize bağlıdır, ancak büyük olasılıkla ayda birkaç yüz dolar; alternatif olarak, bundan bir iş kurabilir ve önemli ölçüde daha fazlasını yapabilirsiniz.

Maliyet: Tabii ki önemli ölçüde farklılık gösterecektir, fakat sanatınızı yaratmak için ihtiyaç duyduğunuz malzemeler dışında yok. Alternatif olarak, onu bir işletmeye dönüştürmek ve sanatınızı satmak için bir web sitesi / e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, hacmine bağlı olarak para yatırmanız gerekir.

Ne yaparsanız yapın (resim, çizim, heykel, fotoğrafçılık vb.) Onun için bir pazar var. Sanat satarak bir servet kazanamayabilirsiniz, ancak bir sanatçıysanız her ay fazladan para kazanmanın harika bir yoludur.

Bununla birlikte, daha önce de bahsettiğim gibi, doğru ambalajla, doğrudan bir iş kurabilir ve sanat satarak çok daha fazla para kazanabilirsiniz.

Seçenekleriniz şunlardır:

 • Sanatınızı Etsy gibi çeşitli platformlarda minimum başlangıç maliyetiyle satın.
 • Bir e-ticaret mağazası oluşturun, ürünlerinizi doğrudan satın ve bir iş kurun.

Sürdürülebilir bir e-ticaret mağazası inşa etmek için, sanatınızı paketleme ve pazarlama şekliniz büyük bir fark yaratacaktır. Örneğin, mağazanızı benzersiz, kullanıma hazır hediyeler kaynağı olarak pazarlayabilir veya tasarımınızı tişörtler, kahve fincanları gibi her tür üründe kullanabilirsiniz.

48. Çevrimiçi danışman olun

Kimin için: İnsanlarla arası harika olan ve bir konuyu başkalarına rehberlik etmeye ve onlara danışmaya yardımcı olacak kadar iyi bilenler.

Kazanç: Kanıtlanmış bir sicile sahip iyi bir danışman, birkaç saat boyunca kolayca binlerce dolar isteyebilir. Ancak bunlar en iyinin iyisidir; yine de, çevrimiçi danışmanlık işinizi büyütürken ve daha fazla insan sizi tanımaya (ve size güvenmeye) başladıkça, birkaç saat boyunca birkaç yüz dolarlık bir ücret alabileceksiniz.

Maliyet: İdeal olarak, en azından insanların siz ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi alabileceği ve size ulaşabileceği bir web sitesi oluşturmanız gerekir.

İnternetten çok para kazanan blog yazarlarının çoğu, genellikle paralarını 3 ana kaynaktan kazanır:

 • Satış ortaklığı.
 • Dijital ürünler, özellikle çevrimiçi kurslar.
 • Ve son olarak, danışmanlık hizmetleri.

Bunun nedeni, danışmanlık hizmetlerinin onlara çok para kazandırabilmesi ve zamanlarının çok azını almasıdır.

Peki danışmanlar tam olarak ne yapıyor?

Kısacası, diğer taraflara stratejik tavsiyeler sunarlar. Örneğin, deneyimli bir pazarlamacı, bir işletmenin pazarlama planını hazırlayıp çalıştırmasına ve pozitif bir yatırım getirisi oluşturmasına yardımcı olmak için çalışır. Veya bir müşteriye veya şirkete herhangi bir yasal sorunu tanımlamasına ve çözmesine yardımcı olacak bir hukuk danışmanı.

Ancak, iyi bir hizmet sunabilmek için yaptığınız işte çok iyi olmanız gerekiyor; ve sadece bu da değil, aynı zamanda insanlarla konuşma ve onlara rehberlik etme konusunda da iyi olmanız gerekir.

49. Çevrimiçi koç olun

Kimin için: İnsanları motive etmede harika olanlar ve çeşitli becerilerine sahip olanlar.

Kazanç: Kazanılması gereken çok para var ama yeterli sayıda müşteri kazanmak biraz zaman alabilir; bununla birlikte, çevrimiçi koçluktan ayda birkaç bin dolar ve hatta büyük bir müşteri listeniz varsa, 20.000 $’dan fazla kazanabilirsiniz.

Maliyet: 100 Dolar gibi bir bütçe ile yapılabilir; bir web sitesi, toplantılarınızı düzenlemek için bir web semineri aracına ihtiyacınız olacak ve halihazırda ne yaptığınıza bağlı olarak mikrofon ve kulaklık gibi başka ekipmanlara ihtiyacınız olabilir.

Ek olarak, yeni bir kariyer seçimi olarak bu konuda gerçekten ciddiyseniz, kendinizi koç olarak sertifikalandırmak da iyi bir fikir olacaktır (bu size pahalıya mal olacak, ancak aynı zamanda daha fazla güvenilirlik sunacak ve başkalarının hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için daha iyi hazırlanmış olacaksınız).

Danışmanlar ve koçlar arasındaki fark nedir?

Temel fark, danışmanların tamamen stratejik tavsiyeyle ilgili olması, diğer yandan koçların başkalarının istedikleri yere ulaşmalarına yardımcı olmaya odaklanmasıdır. İnsanları zorluyorlar ve hedeflerine daha hızlı ve verimli bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Peki ne tür koçlar var?

Aslında çok sayıda seçenek var; işte en popüler koçluk türlerinden bazıları:

 • İş koçluğu
 • Yönetici koçluğu
 • Liderlik koçluğu
 • Yaşam koçluğu
 • Kariyer koçluğu
 • Kişisel koçluk
 • Beceri koçluğu
 • Performans koçluğu
 • Kilo verme ve spor koçluğu

Bu çok kazançlı bir iş olabilir, ancak biraz zaman alacak; fakat, yaptığınız işte harikaysanız ve iyi pazarlama stratejilerine çok yatırım yaparsanız, son derece başarılı olabilir ve bu işten iyi para kazanabilirsiniz.

50. Fiverr’ı kullanın

Kimin için: Birisinin para ödeyeceği bir beceriye sahip olan herkes. İçerik yazma, web sitesi tasarımı, satış metin yazarlığı, logo tasarımı, seslendirme, video düzenleme ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey olabilir.

Kazanç: Ne yapabileceğinize ve kaç müşteri alabileceğinize bağlıdır.

Maliyet: yok.

Fiverr, işletmelerin tüm farklı projeleri için serbest çalışan bulmak için kullandıkları en önemli kaynaklardan biridir. Size bir örnek vermek gerekirse, şu anda en popüler aramalar, seslendirme işleri, logo tasarımı ve makale yazarlığıdır, ancak işletmelerin ihtiyaç duyduğu daha birçok proje türü vardır.

En iyi serbest çalışanlar “profesyonel” olma potansiyeline sahiptir, bunlar en iyinin iyisidir, Fiverr tarafından doğrulanır ve iş için en iyi serbest çalışanlardan bazıları olduklarını belirtmek için “Pro Onaylı” olarak işaretlenir.

Ve profesyonel oldukları için önemli ölçüde daha fazla ücret alabilirler.

Fiverr’e kaydolduktan sonra, kendi serbest hizmetlerinizi nasıl tanıtacağınız konusunda size daha iyi bir fikir vermesi için, rakiplerinizin hizmetlerinin reklamını nasıl yaptıklarına ve ne kadar ücret aldıklarına bakmak için zaman ayırın.

İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla internetten para kazanma fikri olduğu için kafanız karışmış olabilir. Peki, internetten nasıl para kazanılır? Şimdi nereden başlayacağını bilmeyenler için 5 adımdan oluşan birkaç tavsiyem olacak.

1. Tüm fırsatları not alın

Atmanız gereken adımlardan ilki karşınıza çıkan tüm internetten para kazanma yollarını not almaktır.

Listeyi hazırladıktan sonra tüm fikirleri birbiri ardına eleştirel bir şekilde incelemeniz ve daha sonra bir seçim yapabilmenizi kolaylaştıracak asgari bir sayıya indirmeniz gerekir.

2. Yetenek denetimi yapın

Beceri setlerinizin etrafında online para kazanmaya çalışmak daha kolay ve verimlidir, çünkü insanlar beceri güçlerinin olduğu alandaki görevleri yerine getirirken oldukça iyi performans gösterirler.

İyi bir beceri denetimi sadece yetenekli olduğunuz internetten para kazanma yollarını keşfetmenize yardımcı olmayacak, aynı zamanda becerilerinizi değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

3. Fizibilite etüdü yapın

Atmanız gereken bir sonraki adım, işe başlamak için neyin gerçekten gerekli olduğunu öğrenmek için fizibilite etüdü yapmaktır. Gerçek şu ki, fizibilite etüdü yaparak seçtiğiniz internetten para kazanma yolları hakkında tüm ayrıntıları keşfedeceksiniz.

4. Soruların gücünü kullanın

Başlamak için doğru yöntemi bulmanın başka bir yolu, sormak için fırsatınız varsa bir sürü soru sormaktır. İşin ehli olan girişimcilere iş hakkında bir sürü soru sorduğunuzdan emin olun.

5. Online kurs alın

Kafanız karıştıysa veya işe başlamak için hazır değilseniz, belirlediğiniz internetten para kazanma fikirlerini öğrenmek için online kurs alın.

Sonuç

Hayatta ilerlemenin birçok yolu olsa da, çok azı daha fazla para kazanmak kadar faydalıdır.

Daha fazla para kazanmaya başladığınızda, hayatınız üzerinde asla mümkün olmadığını düşündüğünüz şekillerde kontrol sahibi olacaksınız.

Bunun gerçekleşmesi için binlerce kez başarısız olmanız gerekebilir, ancak sonunda en zengin insanların zaten bildiği sırrın farkına varacaksınız; daha fazla para kazanmanın özgürlük biletiniz olduğunu.

Her zaman kolay olmayacak. Başarılı girişimcilerin çoğu bir gecede zengin olmaz. Çoğu zaman, gerçek servet oluşturmak için en iyi yola karar vermeden önce birden fazla para kazanma girişimini denemeniz gerekir.

Yazı dolaşımı

Önceki yazı

İnstagram’dan Para Kazanmak 2021: A’dan Z’ye Rehber

Sonraki yazı

Anket Doldurarak Para Kazanma Siteleri (2021 Özel Liste)

Son Yazılar

2021 © anketsiteleri.net

X

demir-demir
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
O Gün Hem Bütün Şansımı Kullandım Hem De Alabileceğim En Kötü Haberi Aldım

O Gün Hem Bütün Şansımı Kullandım Hem De Alabileceğim En Kötü Haberi Aldım

Sonraki
Etiketler ve algılarımız

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.