10 Madde ile Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

10 Madde ile Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, genel bir tanım vermek gerekirse, insanların bankalardan kredi almak ve yüksek limitli kredi kartı alabilmek için lazım olan en alt koşuldur. Bir örnek vermek gerekirse, kredi notu dediğimiz bir bankanın size kredi kartı ya da kredi vermek için size ne kadar güveneceğine karar vermesidir. Eğer kredi notu düşük olan bir bireyseniz, bankalara başvuruda bulunduğunuz vakit olumsuz sonuçlanması muhtemeldir.

Aslında kredi notu yükseltmenin belli yolları vardır. Kredi notunuzu hızlı ve basit yöntemlerle yükselterek bankalar için güvenilir bir müşteri olmanızı sağlayabilirsiniz.

10 Madde ile Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Dışında Kredi ve Kredi Kartı Alımını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bir banka, kredi kartı ve kredi vermek için ilk olarak findeks kredi notuna dikkat etmektedir. Ancak istisnalar da vardır. En az riskli grup dediğimiz grupta olmak her zaman size kredi verecekleri anlamına gelmediği gibi, en riskli grupta olmak da her zaman kredi veya kredi kartında olumsuz sonuçlar alacağınız anlamına da gelmemektedir.

Bankalar, findeks kredi notu dışında da kredi verme işlemleri esnasında bankalara veya vergiye, sigortaya olan toplam borçlarınıza da bakmaktadır. Bankalar, ayrıca kredi verme değerlendirmesi sırasında bir diğer ölçüt olarak gelirinizin yarısıyla ödeme yapacağınızdır. Bu yüzden, eğer toplam borçlarınız aylık gelirinizin yarısına yakınsa kredi alma şansınız ciddi oranda düşmektedir. Ek olarak da düzenli bir gelire sahip olmak, çalıştığınız firmanın bilinirliği, kurumun sağlamlığı gibi ciddi faktörleri de kredi vermek ve kredi kartı kullanımında göz önünde bulundurmaktadırlar.

Tüm bu önemli faktörleri kendi avantajınıza çevirmeniz için de kredi notu yükseltme metotlarını sizinle paylaşacağız. Bu metotları uyguladığınız takdirde kredi ve kredi kartı başvurularınız ciddi oranla olumlu dönüşle karışılacaklardır.

10 Maddede Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Kredi notu yükseltme metotları, bir bankanın kredi ve yüksek limitli kredi kartı verme ihtimalini arttıracak metotlar arasında yer almaktadır. Bu yöntemlerle bankalar için itibarınızı arttırabilirsiniz.

  • En önemli kredi notu yükseltme metodu, bankalara olan bütün borçların son ödeme tarihinden önce düzenli ödenmesidir. 
  • Kredi kartı öderken sadece asgarisi değil bütün borcunuzu ödemeye dikkat edin. Bu sayede bankanın gözünde borcunu düzenli ödeyen bir müşteri halini alırsınız.
  • Düşük miktarda ve kısa dönemli krediler alın ve düzenli ödeyin. Bu sayede daha büyük ihtiyaçlar için daha büyük krediler alacak itibarı elde edebilirsiniz.
  • Eğer hiç kredi kartı kullanmıyorsanız kredi notunuz hiç oluşmamış demektir. Bu yüzden önce bir kredi kartı sahibi olmalısınız ve düzenli ödemeler yapmalısınız.
  • Kredi kartlarınız da limitlerini yüksek tutmayın. Çünkü yüksek limitli olmasının kredi notuyla bir alakası yoktur. Kredi notunu düzenli ödeme yaparak yükseltebilirsiniz.
  • Sadece banka borçlarını değil normal faturalarınızı, sigortalarınızı da düzenli ödeyin ki borçlu görünmeyin.
  • Banka hesaplarınızda aktif olarak para giriş çıkışı olmalıdır.
  • Kredi başvurusundan aylar önce banka hesabınızda toplu bir para bulundurun.
  • Aynı zamanda birden fazla bankaya kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunmayın. Bu durum, bankalar açısından olumsuz bir imaj gibi görünecektir. Her banka özel hissedilmek ister.
  • Kredi isteklerinizin sıklığı konusunda dikkatli olun. Çok sık kredi başvurusunda bulunmak sanılanın aksine kredi notlarını olumsuz etkilemektedir.  Bankalar için siz devamlı borç para isteyen akrabalar gibi görünebilirsiniz.

Kredi notu yükseltmek düzenli ödemeler yapmaya dikkat eden insanlar için oldukça kolaydır. Eğer siz de düzenli ödeme yapan bireylerseniz bunda zorlanmayacaksınızdır.

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hepimiz Hastayız
Sonraki
“Yalnızlık” Bile Yalnız Değildir!
Yalnızlık

“Yalnızlık” Bile Yalnız Değildir!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.