VRF Klima Sistemleri

VRF klima sistemleri günümüzde en çok kullanılan merkezi klima sistemleridir. Peki bu sistemlerin yoğun olarak tercih edilmesinin sebebi nedir. VRF klima sistemleri, yani teknik açıklaması değişken debili manasına gelmektedir. Elbette Elbette VRf klima sistemlerinin  bir çok özelliği var. Başlıca özelliklerini saymak gerekirse, kullandıkları yazılımlar son derece geliştirilmiş olup mutlak konfora en iyi şekilde hizmet ediyor. VRF klima sistemlerinde kullanılan Heat pump yani ısıtma teknolojisi üst markalarda oldukça iyi diyebiliriz.

VRF klima sistemlerinin kullanımının yüksek olmasının bir diğer sebebi ise kurulum kolaylığı ve mimari konsept anlayışıdır. Günümüzde inşaat teknolojisi çok hızlı gelişmeye başladı, bu nedenle artık binaların mimari yapıları ve konfor ihtiyaçlarıda değişmeye başladı. VRF klima sistemlerinde kullanılan iç ünite tipleri neredeyse tüm mimari ihtiyaçlara göre farklı tip ve modellerle cevap veriyor.

Aynı zamanda kulandıkları teknolojiler sayesinde çoğu zaman ek bir ısıtma sistemine gerek kalmadan iklimlendirme konforuna sağlıyor. Hatta ve hatta sıcak su ihtiyaçlarınız dahi sisteme entegre edilecek( Hydro) Kitler sayesinde karşılanmış oluyor. Ayrıca VRF klima sistemlerinde kurulum mühendisliği oldukça gelişmiş durumda. Sistemin yapınıza kurulumu kullanılan Joint ve benzeri ekipmanlarla  sağlanıyor. Mekanik bakır borulama alt yapısı son derece kolay bir şekilde imalatı yapılabiliyor. Başlıca sıralamak gerekirse Vrf klima sistemlerinde öne çıkan özellikleri bu şekilde sıralayabiliriz.

  • Yüksek ısıtma ve soğutma konforu.
  • Kolay ve Pratik kurulum.
  • Yüksek Mühendislik.
  • Mimari açıdan konsept dizayna elverişli.
  • Enerji Verimliliği.
  • Çok fazla yer kaplamıyor.
  • Kolay Bakım ve servis imkanı.

VRF Klima Sistemlerinde Hangi Markayı Seçmeliyiz?

VRF klima sistemlerinde marka seçimi tamamen yapınızın iklimlendirme ihtiyaçlarına ve mimari özelliklerine göre değişkenlik gösterecektir. Her yapının iklimlendirme ihtiyaçları farklıdır. coğrafi konum başta olmak üzere, yapınızda kullanılan diğer ısıtma sistemleri bunun için güzel bir örnekler diyebiliriz. Ülkemizin farklı iklimlere sahip olduğunu unutmamalıyız. İstanbul ve Antalya birbiriyle aynı iklime sahip değildir. VRF klima sistemlerinde aslolan ısıtma dır. VRF klima sistemlerininin tamamında soğutma verimliliği oldukça yüksektir, ancak ısıtma verimliliği için aynı şey söz konusu değil. Bu nedenle yapınızın hangi iklim dengesinde olduğu çok önemli. İklimlendirme hesapları yapılırken mühendislik kat sayılarının iklimlere göre değişkenlik gösterceğini unutmamalısınız.

Yapınızda başka bir ısıtma sisteminin olması VRF klima sistemimlerinde marka seçimini belirleyen en önemli etkendir. Bunun adı dengeli sistemdir. Kat kaloriferi doğalgazlı ısıtma kazanları veya yenilenebilir enerji kaynaklarından ısıtma enerjisi elde etmeniz durumunda dengeli bir iklimlendirme sistemine ihtiyacınız var demektir. Buda kurulumu yapılacak VRF klima sistemlerinin soğutma konforuna hizmet edeceği manasına gelmektedir. Isıtma ise mevsim geçişlerinde destek amaçlı kullanılacağından klima sistemlerine çok fazla yük binmeyecektir. Bu nedenle orta sekmen VRF klima markalarını gönül rahatlığıyla Kullanabilirsiniz. Buda iklimlendirme sistemleri için ayıracağınız bütçeye katkı sağlayacaktır. Üst sekmen markaların çok pahalı olduğunu unutmayın.

Ancak binanızda hiç bir ısıtma sistemi yoksa, kesinlikle üst segment markaların seçimi yapılmak zorunda. Daha öncede belirttiğim gibi VRF klima sistemlerinde önemli olan ısıtma verimliliğidir. Soğutma zaten hemen hemen tüm sistemlerde yüksek. Bu nedenle Üst segment markaları seçmek zorundasınız. Aksi taktirde ısıtma verimliliği ortadan kaldırılacağı gibi enerji ekonomiside yok olacaktır.

İklimlendirme Projesi Nedir?

İklimlendirme projesi yapınızın iklimlendirme ihtiyaçlarını belirleyen bir proje yönetimidir. VRF klima sistemlerinde iklimlendirme projesi oluşturulmadan marka seçilmesi neredeyse olanaksızdır. Kaldiki bir markayı seçseniz bile  sistemlerin kapasitesine karar vermeniz imkanınız olmayacaktır. Bunun sebebi iklimlenindirme projesi yapınızın KW / BTU / Kcal  Ve benzeri mühendislik birimleriyle belirleyecek olmasıdır.

Aynı zamanda iklimlendirme projesi yapınızın ısı kaybı ve ısı kazancı gibi termo dinamik hesaplarının açığa çıkarılmasına olanak sağlamaktadır. Isı kayıpları ve kazançaları binanızın yapı bileşenlerinin özelliklerine göre değişmektedir. Yapınızda kullanılan tuğla ytonk cam cephe ve benzeri tüm yapı bileşenlerinin Kalori hesaplarının olduğunu bilmelisiniz. Fabrikalar ticari alanlar veya villa benzeri özel konutlar bunların tamamında iklimlendire projesine ihtiyaç duyulmaktadır. İklimlendirme projesi hazırlanmadan, VRF klima sistemlerinde marka veya sistem seçimi yapmak kesinlikle doğru değildir. Siz siz olun mutlaka VRF klima sistemlerine yatırım yapmadan önce  iklimlendirme projesiyle yola çıkın. Bunun bir mühendislik gereksinimi olduğunu unutmamalısınız.

Sistemin Kurulumunda Nerelere Dikkat Edilmeli?

VRF klima sitemlerinin kurulumu oldukça pratik ve kolaydır ancak spesifiktir. Sistemin kurulumu yapılırken dikkat edilmesi gereken bir çok konu var. Bunlardan en önemlisi Bakır boru altyapılarında kaynak yapılan yerlerin azotlu kaynakla birleştirilmesidir. Ülkemizde VRF klima sistem markalarının sayısı epeyce arttı, maalesef haksız rekabet bir çok sektörde olduğu gibi iklimlendirme sektöründe de var. Markaların çok olması elbette bazı imkanlara kolaylık sağlıyor. Firmaların sayısının artması elbette  yedek parça temini ve servis hizmetlerini kolaylaştırıyor.

Ama maalesef bunun olumsuz dönüşleride söz konusu. İklimlendirme sektöründe özellikle orta ve alt segment VRF klima sistemlerinin temini ve satışı oldukça kolay. Birde buna haksız rekabet eklendiğinde maalesef çok kötü sonuçları oluyor. İklimlendirme sektöründe çok fazla düşük kalitede iş yapan firma var. Özellikle istanbul. Bazen verilen teklifleri incelediğimde ben bile şaşırıyorum. Bırakın kar yapmayı, maliyeni yapılan projeleri dahi gördüm. Peki bu nasıl oluyor. Doğrudan kalifiye olmayan iş gücü yani personeller hem yetersiz hemde bilgisiz, farklı sektörlerden yetişmemiş insanlarla iş gücü oluşturuluyor.

Bu tür firmalar, bırakın mühendislik üretmek hazırda olan iklimlendirme projesini bile doğru bir şekilde sahada uygulayamıyor. Ayrıca sistem seçimi iklimlendirme projelerinin hazırlanması gibi konulardan çok uzaklar. Yani anlayacağınız tamamen pratik bilgiyle yola çıkıyorlar. korkunç olanda bu zaten.

VRF Klima Sistemlerinde Enerji Tüketimi Yüksek mi?

VRF klima sistemlerinde enerji ekonomisi ve iklimlendirme verimliliği birbiriyle eş güdümlüdür. Eğer doğru bir iklimlendirme projesiyle yola çıkarsanız yani mühendislik projeniz doğru bir şekilde hazırlanırsa enerji  tüketiminiz oldukça düşecektir. İklimlendirme projeleri aslında mekanik tesisat projesine tabidir. Mekanik planlamada doğru şekilde işletilir ve sahada sistemler kalifiye personellerle yapılması durumunda hem sistem ömrü uzayacaktır hemde yüksek enerji verimliliği elde edilmiş oacaktır.

VRF Klima Sistemlerinde Firma Nasıl Seçilmeli?

VRF klima sistemlerinde proje sağfası ve saha kurulumu aslında bir bütündür. Seçeceğiniz firmların özellikle dijital alt yapısına dikkat etmelisiniz. Artık dijital çağda yaşıyoruz. Firma müşterisiyle nasıl bağ kuruyor. You Tube kanalı varmı düzenli olarak yaptığı işleri paylaşıyor mu?. İnstagram Facebook ve diğer sosyal mecralarda düzenli içerik üretiyormu. Bu tür çalışmaları olan şirketler son derece profesyonel yapılardır. Gönül Rahatlığıyla VRF klima sistemlerinin proje geliştirme ve saha uygulamasını yaptırabilirsiniz.

İstanbulda Özellikle mekanik tesisat ve iklimlendirme sistemleri üzerine faaliye gösteren bir çok yapıyı araştırdım. Wep sitesinden tutun, tüm sosyal mecralarına varıncaya kadar.İşinin ehli şirketlerin sayısı oldukça fazla var ancak benim dikkatimi Vip Grup İklimlendirme Aş Çekti. Kesinlikle profesyonel bir alt yapıya sahipler. Asla projesiz iş yapmıyorlar. işlerini fazlasıyla ciddiye alıyorlar.

İklimlendirme sistemleriyle alakalı yazacaklarım şimdilik bu kadar umarım yapacağınız yatırımların profesyonel süreçlerine katkı sağlamışımdır.

Saygılarımla;

Promen
Teknik Analiz ve Sistem Teknolojileri
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Analitik Zeka vs. Pratik Zeka: Hangisi Daha Önemli?
Analitik Zeka

Analitik Zeka vs. Pratik Zeka: Hangisi Daha Önemli?

Sonraki
Sınav Korkusunu Nasıl Yenebilirsin?

Sınav Korkusunu Nasıl Yenebilirsin?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.