TÜRK LİRASI DEĞER KAZANDI

Ülkemde yeni haftaya yine kur fiyatlarıyla başladık. Uzun süredir ülkedeki döviz kurlarının yükselişi  ülke gündeminde epey bir yer ediniyordu. Bu sabah Türk Lirası dolar karşısında iki yılın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Uzmanlara göre bu yükselişin birçok nedeni olabilir . Birisi Amerika’da ki başkanlık seçimlerinde  Biden’ın yarışı açık ara önde kazanması  diğer yandan ülkemizdeki Merkez Bankasında yaşanan başkanlık değişimi bir diğeri ise Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın istifası  bu yaşanan gelişmeler karşısında ise dolar yeni haftaya sert bir düşüşle başladı.

Pazar günü ülke gündemi istifayla çalkalandı benim gibi sosyal medyada sörf yapan hem dünya hem de ülke gündemini  takip eden  vatandaşlar Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın  resmi hesabı olan mavi tikli profilinden bir paylaşım yapıldığını gördü. Bende bu paylaşımı gördüğümde dikkatli bakmamış daha sonrasında birçok interaktif medya sitelerinde istifa söylemleri yer aldığında profile bakma gereksinimi duydum. Sayın bakan sağlık nedenleri yüzünden 5 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa ettiğini belirtmişti. Sosyal medya da hızla yayılan bu  paylaşım sonrasında  bir çok vatandaş bakanın hesaplarına bir siber saldırı olduğunu düşünürken bir çoğu da nötr kaldı desem yeridir. Seversiniz yahut sevmezsiniz lakin sevmek saygısızlık yapmak anlamına gelmez. Sosyal medya da  istifa sonrası  küçük düşürücü   bir şekilde bir çok paylaşım oldu. Bu benim nazarımda bence etik değil. Böyle durumlarda keskin söylemler yerine hayırlar dilenmesi gerekli  makamlar ve mevkiler geçicidir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında görev değişimi oldu.  Çanakkaleli hemşerim olan Murat Uysal Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle görevden alındı. Hakkında hayırlısı olsun diyelim. Boşalan koltuğa ise eski maliye bakanı Naci Ağbal geldi.

NACİ AĞBAL KİMDİR?

Naci Ağbal 1968’de Bayburt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Ağbal, İngiltere Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Maliye Bakanlığında müfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı ve bakan danışmanlığı görevlerinde bulunan Ağbal, 2006-2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı.

Gelin şimdide TCMB’de Uysal dönemi nasıl geçti ona bakalım. Çanakkaleli hemşerim Murat Uysal TCMB’deki dönemi nasıl geçti şimdi ona bir göz atalım  Uysal, göreve başladıktan sonra yapılan 1200 baz puanlık (12 tam puan) indirim kararlarıyla 2019 yılının dünyada en çok faiz indiren Merkez Bankası Başkanı olmuştu. Ekim ayında ise değer kaybeden kur ve yükselen enflasyona beklentilerine cevaben faiz artışının devamı gelmedi. 22 Ekim PPK toplantısının ardından kurda çok hızlı bir yükseliş yaşandı ve Dolar / TL 7,78’den 8,56’ya yükselerek rekor kırdı.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.