Tarikat ve Tasavvuf

Tarikat ve Tasavvuf

Tarikat ve Tasavvuf

İyi günler sevgili okurlarım

Bu yazımda tarikat ve tasavvufu anlatacağım…

Keyifli okumalar

Öncelikle bu iki kelimenin sözlükte ki anlamlarını öğrenelim 👉👉

Tarikat : gidilen yol

Tasavvuf :arınmak temizlenmek saflaşmak

Tarikat Hz.Rasulullah (s.a.v) zamanında varmıydı?

sevgili arkadaşlar tarikat hz.peygamber s.a.v zamanında yoktu ancak bu konuyu bir tarikat hocasına veya şeyhine sorarsanız “Peygamberimizin sözü şeriat hali tarikattı” cinsinden bir cevap alma ihtimaliniz yüksektir.  Hz. Peygamberin ashabı kirama zikirler yaptırması tasavvufla alakalı olan bir durumdur. Nitekim Hz. Peygamber kendisine en büyük yol (islam) verilmiş olandır. Ancak efendimiz gerek ayetlerin muhatabı olması hasebiyle gerek ayetlerden süzdüğü hadisleri ile tasavvufun ve tarikatın kurucusudur.

İlk tarikat ne zaman ortaya çıkmıştır?

Sevgili arkadaşlar tarihteki ilk tarikatlar elimizdeki kaynaklara göre hicri 3. Ve 4. Yüzyıllarda meydana çıkmıştır.

Tarikat ve tasavvuf aynı şeylermidir?

Kıymetli okurum tarikat ve tasavvuf birbirine yapışık olmasına rağmen birbirlerinden ayrı şeylerdir. Tasavvuf yalnızca ayetler ve hadisler ışığında kişinin nefsini temizlemesidir. Tarikat ise bir şeyhin kuralları ile (çekilecek zikirler riyazet vs.)  kişinin nefsini temizlemesidir. Büyük tarikat kurucuları tasavvufu tarikatlarına işleyebildikleri kadar işlemişlerdir. Bu iki kavramı birbirinden ayırt edebilmek çok önemlidir. Çünkü kişi tasavvuf ve tarikatı birbirinden ayırt edemezse kendisi gibi bir insan olan şeyhi doğru yoldan saptığı zaman kişinin kendiside doğru yoldan çıkar. Eğer kişi şeyhinin tasavvuf ışığından ayrıldığını görürse ilk başta islamın gereğine uyarak şeyhini uyarmalıdır. Ancak yapılan hata tekrar edilirse veya bunun bir hata olduğu karşıdaki kul tarafından kabul edilmezse kişi noktayı koymalı ve kendi yoluna bakmalıdır.

 Günümüz tarikatlarına hangi ölçüde güvenebiliriz?

Sevgili okurum günümüzde bazı cemaat ve tarikatlar bulunmaktadır. Bu gibi yerlerde ilk olarak tarikat şeyhinin islamın emirlerine bağlılığını ve sünnetleri kesinlikle aksatmadığını kendiniz görmeniz lazımdır. Eğer bu durum şeyh efendide bulunmuyor ise kesinlikle böyle bir oluşum içerisine dahil olmayınız. Tarikatlarda çektiğiniz zikirlerin etkisi ile rüya halleri olabilir ancak bu kesinlikle çekilen tesbihlere ve zikirlere bağlı olan olaylardır. Bunu şeyhe bağlamak yanlış bir olaydır. Dikkatli olun mana aleminin cambazları sizi aldatmasın. bu sözle anlatmak istediğim kimi şeyh görünümlü gaflet içindeki insanlar cinler ile insanları aldatabilmektedirler böyle insanlarada dikkat etmeniz lazım. Sizden zerre miktar maddiyat talep eden kişiye asla istediğini vermeyin. Çünkü Şeyh yaptığını Allahın rızasını gözeterek yapmalıdır.

Ve şunu unutmayın sevgili kardeşlerim

                    HAKİKİ MÜRŞİT CENAB-I ALLAHTIR…

okur

Yazar: A.Faruk

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 Yorum

 1. Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır” Mustafa Kemal Atatürk.( Unutmayın şu an kullandığınız medeniyet gavurun medeniyeti)

 2. Din” Ne demek? Once lik le artık bu takıntızdan vaz geçmeniz. Din diyerek bu olayı kafalarda takıntı yapmaktan bıkmadızmı? Din diye birşey yok. İNSAN DEDİĞİMİZ VARLIK İNANMAYI İNANÇ OLARAK KENDİNE BENİMSEMEK İSTEYEREK BUNUN KENDİNE GEREKSİNİM OLDUĞUNU DÜŞÜNMESİNDEN BAŞKA HİÇ BİR ŞEY DEĞİLDİR. İNAÇLARINA SAYGI GÖSTERDİĞİNİ ZANNEDEN İNSAN İNANIRKEN KARŞINDAKİ İNSANIDA İNANDIĞI SANDIĞI KAVRAMLARI BENİMSEMESİNİ İSTER. ( neden?) DAHA KENDİ İNAÇLARINI KANITLAYAMAMIŞKEN NEDEN BU INAT? İNSANIN ANLAM ARAYIŞI

 3. Yanlış bilgiler.
  Tasavvuf ayrı bir din ve yaşam şeklidir.
  İslama yamanmak istemektedir.
  Az bir araştırma ile tasavvufun ne denli bir şey olduğu anlaşılır.

  Tarikatlarin tamamının bu tasavvuf derdine bulaşmış olduğunu görebiliriz.

  Ercüment Özkan bu tasavvuf konusunda detaylı açıklamalar yapmıştır. bakılabilir.