Sosyal Medyanın Yükselen Değeri Influencer Marketing

Sosyal Medyanın Yükselen Değeri Influencer Marketing

Pazarlama konusunda, sosyal medya kanallarının gündeme getirdiği ve son derece etkili olabilen bir konu hakkında bilgiler bulabileceğiniz, yeni bir makale ile karşınızdayım. “Influencer marketing”. Türkçesi etkileyici pazarlama yöntemi olarak tanımlanmakta. Sosyal medyanın en güçlü olduğu kanallardan olan Instagram, Facebook ve Youtube gibi ortamlarda bir markaya ait olan ürünlerin tanıtımlarının yapılması ya da o ürünlere ait kullanıcı yorumlarının paylaşılması şeklinde yapılmaktadır. Doğal olarak, anlatılan bu tanıtım işlemleri belirli bir konu hakkında çok fazla sadık takipçi kitlesi bulunan hesaplar tarafından yapılmakta. Yani sosyal medya fenomeni iseniz ınfluencer marketing ile kazanç sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Yükselen Değeri Influencer Marketing

Influencer Marketing Nedir?

İngilizce dilinde “bilirkişi, etkileyici” gibi karşılıkları olan influencer kelimesinin, marketing sözcüğüyle bir araya gelerek “insanların davranışları üzerinde etkili olabilen ya da davranış biçimlerini değiştirebilen kişi” şeklinde bir anlam kazanmıştır. Kısaca takipçilerinin bir konudaki davranışlarına etki edebilmek şeklinde de tanımlanabilir. 1940’lı yıllarda yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, bireylerin oy kullanma ya da tüketici olarak davrandıklarında, medya tarafından bilinen isimler ve kitle kanaat önderi olan kimselerin, oldukça etkili olabildikleri gözlenmiştir. Buradan çıkan ana sonuç, tanınırlığı olan kişilerin ya da kanaat önderi konumunda olan kimselerin, yönlendirici olabildikleri sonucudur. Influencer marketing ajansları, takipçi sayıları açısından influencer’leri iki ana gurup olarak ele alırlar. Micro ve macro ınfluencer. Influencer marketing Türkiye, giderek artan bir yükseliş göstermekte. Çünkü istenen bilgilere giderek daha kolay bir şekilde ulaşabilmek mümkün hale gelmiş durumda. Bu nedenle bir ürünü satın almadan önce o ürün hakkında kapsamlı olarak araştırma yapabilmekte ve benzer işlevi görebilecek olan ürünlerle karşılaştırma yapabilmekteyiz. Belirtilen nedenlerden dolayı ınfluencer marketing ajansı tarafından sunulan önerilerin belirli konularda değerlendirilmesi gereklidir.

Bu konu bir yazıda anlatılamayacak derecede önemli ayrıntılara sahip. Bu nedenle bir sonraki makalede, influencer marketing nasıl yapılır, influencer marketing güvenilir midir gibi sorulara cevap niteliğinde olacak bilgiler bulabileceksiniz. 

Takipte Kalın Haberiniz Olsun..

 İlginizi Çekebilir

Kolay Para Kazanma Yolları

Orhan
İnternet üzerinde araştırma yapmayı seven ve teknoloji ile yakından ilgilenen , geçen zaman içinde sahip olduğum bilgi birikimini paylaşabilmek için yazmayı seçen biriyim.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çocuksu Yanımız
Sonraki
Ankara‘da Sıradan Bir Güne

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.