POCAHONTAS Yerli Kabileden Modern Hayata

Pocahontas kimdir? Çoğumuz Pocahontas’ı Disney’den biliyoruz. İki filmden oluşan oldukça başarılı bir yapım. Ama Pocahontas gerek tarzı gerek filmleri ile diğer Disney prenseslerinden çok farklı. Bunun nedeni ise gerçek hikayeye dayanıyor olması. Şimdi izninizle önce filmi sonrasında da gerçek hikayesini inceleyelim.

İlk filmimizde kabile prensesi Pocahontas ve bu kabilenin topraklarını sömürmeye gelen İngilizlerden biri olan John Smith ilk görüşte aşık olur. Bulundukları durum sebebiyle yasak aşk yaşayan ikili topraklarında İngilizleri istemeyen yerliler ve İngilizler arasındaki savaşı bitirir. Filmin sonunda ülkesine dönecek olan John Smith’e onunla gelemeyeceğini çünkü kabilesine karşı sorumlulukları olduğunu söyler ve ayrılırlar.

İkinci filmse bizi ilk filmden bile daha çok şaşırtıyor. Pocahontas John Rolfe isimli bir yabancı aracılığıyla kralla görüşmek için İngiltere’ye gider. Burada onun modern dünyayla tanışması ve uyum sağlama süreci oldukça güzel işlenmiş. Zamanla John Rolfe ile yakınlık kuran Pocahontas’ın karşısına öldüğü düşünülen John Smith çıkar. Seçim yapma zamanı geldiğinde John Smith ile hayalleri ve isteklerinin çok farklı olması sebebiyle Rolfe’u seçer. Yani genelde –özellikle de Disney yapımlarında- daima ilk karakter gerçek aşktır ama bu çizgi yapım bize tersini gösteriyor.

Şimdi gerçek hayata dönelim. Kabile şefinin kızı olan Pocahontas, asıl adıyla Matoaka 17 yaşındayken sömürgeci İngilizlerin tuzağına düşerek bir yıl kadar esir tutuldu -esir olduğu bu zaman diliminde kaptan olan John Smith ile yakın arkadaş olduğu söylenir- 28 yaşındaki John Rolfe isimli bir tüccarın Pocahontas’a, onunla evlenirse, onu kurtaracağını söylemesi üzerine Kuzey Amerika kıtasında kaydedilen ilk ırklararası evliliği gerçekleştirdiler. Kabile ve İngilizler arasında barışı pekiştiren bu evlilikte Rolfe’un asıl amacı bir kabile prensesiyle evlenerek  gücüne güç katmak ve Trinidad’da yaptığı tütün sömürüsü için çalışacak işçiler bulmaktı. Hatta Rolfe evlilik isteğini şu cümeleler ile açıklamıştır: ‘‘Eğitimi kaba, davranışları barbarca, soyu lanetli bir kafir ile tarım işletmesinin yararı, ülkemizin onuru, Tanrı’nın yüceltilmesi, kendi kurtuluşum ve dinsiz bir yaratığı gerçek Tanrı’ya ve İsa dinine döndürmek.’’

1616 yılında John Rolfe, artık Rebecca Rolfe adını alan Pocahontas’ı Londra’ya götürdü. Oradayken, Rebecca soyluların onur konuğu olarak oyunlara katıldı ve kral ve kraliçeyle tanıştı. Ayrıca John Smith’e rastladı ancak onunla tek bir kelime bile konuşmadı.

Yaşadığı yeri özleyen Pocahontas Virginia’ya geri dönmek için birçok başarısız girişimde bulunsa da hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Londra’nın havasına alışamayan vücudu; yakalandığı bir hastalığa dayanamadı ve 21 Mart 1617’de, 21 yaşında öldü.

Eyl
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Başarı, cesaretin kölesidir.
Sonraki
Hayaller biter mi?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.