Peki Soğukluk Kaç Derece

Peki Soğukluk Kaç Derece

Bu sabah, bizleri çocukluğumuza götüren hoş bir sevinç günaydın dedi istanbula. Uzun bir aradan sonra İstanbul’da karı görmek güzel hisler uyandırdı iyi insanların yüreğinde. Bu hislerin ışığında ben de sabahın erken saatlerinde kızımı, oğlumu ve eşimizi bir otobüs terminaline götürmek için yola çıktım, istikamet samandıra sahil tarafında sıcaklık 1 derece iken kartal, uğurmumcu derken sıcaklık 10 dk içinde -2,5’a kadar düştü. Bu esnada arabanın termometresi sıfırı gösterdiğinde ben gayri ihtiyari sıcaklık sıfır derece oldu çocuklar dedim. Kızımın cevabı ise o an beni kitledi, peki soğukluk kaç derece?

Acaba soğukluğu ölçerken de sıcaklığı ölçerken de tek boyutlu lineer bir method duygularımızı , ihtiyaçlarımızı karşılıyor mu? Gerçi tüm ölçüm aletleri, tüm ölçüm methodları şaibeli değil mi? Hepsinin arkasında bir varsayım, bir sapma, bir tolerans yok mu? Deniz seviyesinde, bilmem kaç derecede, bilmem kaç basınç altında şu şu özelliklerdeki çubuk 1 metredir. Aslında 1 metre gerçekten 1 metre midir? Kullandığımız tüm aletlerin ölçülerin bir kalibrasyondan geçmesi niçin gerekiyor?

Konudan sapma eğilimi oldukça yüksek bir profil olarak tekrar direksiyonu şeridime kırıyorum ve soruyorum acaba sıcaklık ve soğukluk için yeni bir ölçüm ya da ifade methodu geliştirmek mümkün müdür? Hani bazı zamanlar vardır ya ne sıcaktır ne de soğuk tam ideal noktadır, baharın bazı günleri, bazı yaz akşamları, sadece ince bir tişört yeter size ne üşürsünüz ne de sıcaktan terlersiniz. İşte tam bu ana, biz kendimiz sıfır noktası desek burayı bir referans bir milad kabul etsek.

Diyelim ki bu nokta 20 derece olsun günümüz varsayımlarıyla. Bu derecenin üstünü sıcaklık evreni bu derecenin altını ise soğukluk evreni kabul edelim. Kabullerden , varsayımlardan uzaklaşalım istiyorum ama ne kadar uzaklaşmak istesem de sanki yeni bir varsayım tuzağına düşüyorum.

Şimdi daha iyi anlatabilmek adına örneğimi somutlaştırıyorum; eğer sıcaklık 30 derece olursa ; 20 dereceyi sıfır kabul ettik, artık sıcaklık 10 derece oldu. Eğer sıcaklık 10 derece olursa, 20 dereceyi miyad kabul ettiğimiz için artık soğukluk 10 derece oldu. Böyle daha güzel olmadı mı ? Siz dışarıda hava 10 dereceyken sıcaklık o derece o ne kadar güzel mi diyorsunuz ? Sıcak kelimesi ve 10 derece birbiriyle tezatlık oluşturmuyor mu ? Şimdi eğer sıcaklık 10 dereceyse soğukluk 10 derece diyeceksiniz, eğer sıcaklık 0 derece ise soğukluk 20 derece diyeceksiniz, eğer sıcaklık -10 derece ise soğukluk 30 dereceye yükseldi donuyoruz diyeceksiniz. Tam tersi olarak sıcaklık 50 derece olduğunda ise , sıcaklık 30 dereceye yükseldi dışarıda yaşamak imkansız hemen miyadın olduğu 0 noktasına 20 dereceye gidelim diyeceksiniz.

Dogmalardan sıyrılmak, kalıpları kırmak alternatif bir method ve düşünce geliştirmek her zaman mümkün, hayal gücümüzü ve düşüncelerimizi sınırlandırmamak dileğiyle peki soğukluk kaç derece sorusunun cevabını size bırakıyorum.

Serus
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İlişkinizin Kaderi Senin Elinde
İlişkinizin Kaderi Senin Elinde

İlişkinizin Kaderi Senin Elinde

Sonraki
Başkalarına Özenmek
Başkalarına Özenmek

Başkalarına Özenmek

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.