Özlemle Anıyoruz

Dünya devletlerinin tarihlerine baktığımızda bir çok ulusun tarihinde kahramanlar yatar. Bizim tarihimizde de Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası bir çok kahraman yer alırken bunların başında Mustafa Kemal  Atatürk gelir. Yine  onun aramızdan ayrılışının üzüntüsünü yaşadığımız bir gündeyiz. Bugün günlerden 10 Kasım ve saat dokuzu beş  geçiyor ve Türk ulusunda hayat duruyor.

Ulu önder Atatürk yaşamı boyunca ulusu için mücadele etmiş  dünya lideridir. Ömrü yettiğince ülkemize kazandırdığı devrimlerle  bizleri çağdaş medeniyet seviyesine çıkarmıştır. Bizler  ilk önce Atatürk’ü tanımalı  ardından Türk ulusu ve yurdumuz için yaptıklarını anlamalı ve gelecek kuşaklara anlatmalıyız. O elli yedi yıllık ömrüne bir ulusun yeniden doğunu sığdırdı çok çalıştı yorgundu ve her fani gibi aramızdan ayrıldı. Ama gözü hiçbir zaman arkada kalmadı çünkü onun Cumhuriyeti bırakacak milyonlarca evladı vardı.

Türkiye devletini  küllerinden doğan bir Anka kuşu misali ayaklarının üstüne kaldıran Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün düşüncesi  Cumhuriyetle birlikte  ülkeye dair tüm alanlarda en iyiyi hedeflemesi oldu .Köylüsüne önem veren Atatürk ‘’Köylü milletin efendisidir’’ diyerek ülke  tarımına ne denli önem verdiğini gözler önüne serdi. Traktör kullandı. Başöğretmen olarak ülkenin okur yazarlığını yükseltme çabası ülkeye dair ilim bilim konusunda hep büyük hedefleri vardı. Ülke dertleri vücudunu dinlemesine elvermedi. Ülkesi için Atatürk sağlığını dair bir kenara itti.  Yıl 1938’idi aylardan Kasım, kasımın ise 9’uydu saat dokuzu beş  geçe Atatürk’ünde dediği gibi onun naçiz vücudu toprak olmuş ülkede hayat durmuştu. Ama Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet şuan 97’inci yaşına bastı. Ölümün 82’inci  seneyi devriyesinde bir kez daha diyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Özlem ve Minnetle Anıyoruz….

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.