Kış İçin Dondurucuya Atmalık Barbunya Nasıl Yapılır?

Barbunya

Kış geldiğinde canımızın mevsim dışında sebze veya meyveler çekmesi, başka mevsimlerin bakliyatlarını özlememiz son derece normal. Genellikle böyle durumlarda çoğunlukla hazır gıdalar tüketiliyor. Ama bunun oldukça sağlıksız olduğunu biliyoruz. Bu sebeple en doğrusu bu gıdaları mevsiminde alıp kışın tüketmek üzere saklamayı öğrenmek. Barbunya, fasulye, kışlık domates ve biber sosları mutfağınızda size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Barbunya

Neredeyse tüm ürünler uzun süre muhafaza edilebilir. Önemli olan bunu doğru bir şekilde nasıl yapılacağını öğrenmektir. Bunun için de pek çok yöntem mevcuttur. Teknolojinin ilerlemesi bize yiyeceklerimizi daha uzun süre koruma imkanı sağladı ama aynı zamanda bize daha çok paketli gıda sunarak bizi bu alışkanlığımızdan uzaklaştırdı. Şimdi bu alışkanlığı geri kazanma zamanı. Gelin, kışlık barbunya nasıl hazırlanır ve saklanır öğrenelim.

Buzluğa Atmak İçin Barbunya Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle arzu ettiğiniz kadar barbunya satın alın. Bu aşamada kullanacağınız barbunyaların oldukça taze olması çok önemli. Kabuğunda herhangi bir deformasyon olan barbunyaları tercih etmeyin. Ardından barbunyaları güzelce ayıklayın. Ayıkladığınız taneleri derin bir süzgeçe alın ve iyice yıkayın. Ardından süzülmesi için kenara bırakın.

Bu esnada bir tencerede su kaynatın. Su iyiye kaynadığında ayıkladığınız barbunya tanelerini kaynar suya atın. Bu işlem hem pişirme işlemi hem de şoklama işlemi olacak. Böylece buzlukta daha uzun süre dayanmalarını sağlayacağız. Barbunyalarınız, renkli bir sıvı salacak. Bu işlem yaklaşık 10 dakika sürecek. 10 dakika boyunca kaynayan barbunyaları şimdi yeniden şoklayacağız.

Bir kaba bol buzlu su hazırlayın. Kaynayan sudan kevgir ile iyice süzerek aldığınız barbunyaları buzlu suyun içine alın. İşte şoklama işlemi tamam. 30 saniye bu suda beklettikten sonra yine kevgir yardımıyla süzerek bir boş tabağa aktarın. Yeniden ısınmadan, nede saklamak istiyorsanız (poşet, kap, kavanoz) ona aktarın ve buzluğa kaldırın. Buzlukta donduktan sonra istediğiniz zaman çıkarıp yemeğini yapabilir veya salataların içerisine koyup afiyetle tüketebilirsiniz.

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Jelibon Nasıl Yapılır? [Açıklamalı Rehber]
Jelibon

Jelibon Nasıl Yapılır? [Açıklamalı Rehber]

Sonraki
Denizleri bitmeyen bir ülkede yaşamanın umuduyla…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.