Kendini Seviyor musun?

Happy young parents with a little daughter stand under blooming pink tree outside

Dünyamız ve çevremiz eskisi gibi değil. Darmadağın olmuş durumda. Bu durumda kendini sevmek artık o kadar da kolay değil. Arkadaşlarımızı, çevremizi bizi tanımayan ama bizim onları tanıdığımız kişileri sevmek daha kolay. Kendimizi de çevremizi sevdiğimiz kadar sevmeliyiz. En azından bunu hak ediyoruz. Herkes kendini bir şekilde geliştirmek ister ve bu yolda birçok fedakarlıklar yaparız. Artık bütün bunları bir kenar bırakıp yeryüzünde ne kadar değerli biri olduğuna odaklanma zamanı geldir. Unutma bu dünyada senin gibi hiç kimse yok.

Kendini kıyaslama:

Artık kendini komşunla, arkadaşınla veya sosyal medyada gördüğün ünlü birisiyle kendini kıyaslamaktan vazgeç. Onları kendinle kıyaslamak yerine kendi yeteneklerini keşfet ve onun üzerinde çalış. Senden daha başarılı olan biriyle kendini kıyaslama. Neden sen ondan daha iyi olmayasın ki?

Hayır demeyi öğren

En büyük problemin hayır demeyi bilmiyorsun. Sana gelen her isteğe hemen evet deme. Evet demek zorunda değilsin. Önce bir düşün gelen istek sana ne gibi zarar ya da fayda getiriyor. Gelen istek masumane bir istek ancak senin zamanı alıyorsa hayır de. Karşındakine hayır dediğinde kırılacağını düşünüyorsan, evet dediğin de kendini kırdığını unutma. O yüzden en baştan hayır demeyi öğren. Evet, evet, evet bir sürü evetlerin ardında vereceğin hayır cevabı seni nankör yapacak. O yüzden en baştan hayır demeyi öğren ve evetlerin sayısını azalt.  Hayırları çoğaltmak senin hayrına olacaktır.

Liste yap

Kendinle ilgili neleri seviyorsun? Bugüne kadar hangi alanlarda başarılı oldun? Yapmakta olduğun şeyler neler? Bütün bunların listesini yap ve her satırda yazdığının ufak bir açıklamasını yap. Sonunda kendini ne kadar sevdiğini ve ne kadar değer vermen gerektiğini göreceksin.

Yalnız seyahat edin.
Pandemi süresince bu ne kadar mümkün olabilir bilmiyorum ama zaman zaman tek başına seyahat et. Doğa gezisi, kamp, bisiklet sürüşü olabilir. Tek başınıza yapacağınız seyahatler konfor bölgenizden biraz uzaklaşıp kendinize vereceğiniz en güzel hediye olabilir.

Affedin gitsin.

Geçmişte birçok hata yapmış olabilirsin. Bu hatalardan ötürü kendi geçmişine kızıyorsan kendini affet. Bu hatalara rağmen kendini sev. Geçmişle barış ve geçmiş benliklerini affet ve geleceğe umutla ve emin adımlarlar devam et. Kendini affetme kendini sevmeye başlamak demektir.

Destek ağı kur. 

Kendinize bir destek ağı kurun. Sevdiklerine git ve onlara senin hakkında en sevdikleri şeyin ne olduğu sor. En zayıf anında güçlü yanlarını görmek kendini taktir etmene yardımcı olabilir. Bu kendine farklı bir açıda bakmana yardımcı olacaktır. Çünkü başkalarının görüşleri senin için farklı bir bakış açısıdır. O yüzden kendine destek verebileceğin böylesine destek ağı kur.

Negatif düşünceden kurtul

İnsanalar tek başına kaldıklarında iç dünyasında ki iletişim çok önemlidir. Çünkü bu iletişim anı %70 negatif düşüncelerden oluşur. Bunu test etmek istersen yalnız kaldığında düşüncelerini kağıt kaleme almayı dene. İşin içine kağıt kalem girdiğinde artık dış dünya ile bir bağlantıya girmişsin demektir. Emin ol negatif düşüncelerini buraya yazmaktan çekinirsin. Eğer negatif düşüncelerini buraya yazmayı başardıysan onları pozitif olanlarıyla değiştir. Yazarak değiştir. Yazmak kendinle dışardan konuşmanın yoludur.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.