KADIN OLMAK

Bir kadın olarak toplumdaki önemimi bilmem gerek öyle değil mi?Sonuçta biz birer insanız,erkeklerin kölesi değiliz.Toplumumuz her zamanki gibi bize bu konuda da dayatmalar yapmakta.Kadın dediğin erken kalkmalı,kadın dediğin bakımlı olmalı,kadın dediğin erkeğini tatmin etmeli,kadın dediğin evi kurmalı,kadın dediğin yemek yapmalı,kadın dediğin bulaşık yıkamalı,kadın dediğin çamaşır yıkamalı,kadın iyi bir anne olmalı,kadın iyi bir eş olmalı,kısaca kadın kendi olmak dışında her şey olmalı…Hem kendine,hem erkeğe hem çocuğa bakmalı.Anasının prensesleri erkekler napıyor bacılar peki…Hazır sofraya kalk.Ütülü kıyafetleri giy.Bakılmış büyütülmüş çocuğa evlat de.Spermlerini bırak gerisi kadına kalsın öyle mi!Tek yaptıkları korumak kazanmak doyurmak.Maalesef bunu bile yapmayanlar var.Peki biz neden akıllı olup tercihlerimizi güzel yapmıyoruz hanımlar söyler misiniz?”Aşık oldum.Bilsem evlenir miydim.”genelde bu tarz cümleler kuruyoruz öyle değil mi?Çünkü hanımlar çoğu erkek bizi bir hedef olarak görüyor.Hedefe ulaşana kadar  da bizi yağlayıp ballıyorlar.Erkekler romantizm mi çok mu seviyor sanıyorsunuz.Asla!Bu onlar için zorunluluk.Katlanıyorlar.Kimi sevdiği için,kimi hedefine ulaşmak için.Bence çoğu erkek evliliği lüks olarak görüyor.Yani evlendiğinde kurulu bir düzeni olacak.Bekar hayatından kurtulacak.Artık yemek yapmak zorunda kalmayacak.Bulaşık,çamaşır,ütü vs. yapmak zorunda olmayacak.İşte bu yüzdendir ki erkekler başta size asla gerçek kimliğini göstermez papatyalarım.Dikkatli olun.Sınırlarınız olsun ve bu sınırları aşmalarına izin vermeyin.Hayır demeyi bilin.Unutmayın bir erkek sizi kraliçede eder köle de.”Napayım çok seviyorum kıyamıyorum ki…”bunu at artık bir kenara.Sen bugün ona kıyamazsan eğer o yarın sana daha kötüsünü yapacak.Erkekler sürekli sizi denerler.Sınırlarınızı öğrenmek.Neleri yok sayıp saymayacağınızı kestirmeye çalışırlar. Kendinizi sınırlandırın papatyalar.Siz kadınsınız köle değil.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

3 yorum

Yorum Yazın
  1. Merhabalar, öncelikle yazınıza saçma diyerek hakaret ettiğim için gerçekten çok özür dilerim. Önceki yorumu silemediğim için şöyle toparlamak istiyorum. Yaptığınız genellemelerden çok rahatsız oldum. Ayrıca toplumun çocuklarımıza iyi annelik yapmayı dayatmasını eleştirmek istemişsiniz ancak bunu yaparken sanki iyi anne olmanın kötü bir şey olduğunu söylemişsiniz.
    Bir önceki yorumumda hatalı olduğumu fark ettim tekrardan bunun için özür dilerim.

  2. tabii görüşünüze saygı duyuyorum lakin yazımın arkasındayım.Neye göre kime göre yanlış tam anlayamadım.Sanırım size göre yanlış.Fakat bu yazıda geçenler benim doğrularım.Yanlış olduğu algısını tabiiki dile getirebilirsiniz.Buna söyleyecek sözüm yok ama saçma biraz barbarca olmuş sizin gibi modern çağ insanına yakışmayan bir lisan.Sizin saçma diye tabir ettiğiniz şey şeyler bizzat yaşadıklarım gördüklerim ve duyduklarım.Yorum yapabilirsiniz tabii ki ama sınırları koruyarak.

  3. Merhabalar, Öncelikle güçlü bir insanın toplumun kendine dayattıklarını hiç de umursayacağını sanmıyorum. Kadın dediğin bulaşık yıkamalı kadın dediğin yemek yapmalı. toplum bunu demişse ne olmuş bunu yapmayı seçmek veya seçmemek sizin elinizde. Kadın iyi bir anne olmalı ve kadın dediğin iyi bir eş olmalı bunu neden eleştirdiniz anlamadım. Çocuklarınıza iyi annelik yapmakla sevdiğiniz eşinizle iyi olmanızda neden bir sorun var ki? Yazınızın devamındaki genellemeler mide bulandırıcı. Romantizm onlar için zorunluluk ? sizi elde etmek için katlanıyorlar ? Bu hayatta nasıl insanlarla karşılaştınız bilemem ama genellemeleriniz çok saçma ve haksızca. Çoğu erkek evliliği lüks olarak görüyor ? affedersiniz ama saydınız mı ?
    Bu yorumu sadece şunun için yazıyorum. Feminizm böyle saçma şeyler yüzünden zarar görüyor. Kusura bakmayın ama kadın dediğin iyi bir anne olmalı’dan itibaren yazınız yanlışlarla dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.