İstihbarat Örgütlerinin Türkiye Faaliyetleri

Türkiye’de birçok  cinayetlere imza atmış  İran  İslam cumhuriyeti İstihbarat  örgütü, Çin İstihbarat örgütü, Rus istihbarat  örgütü, Ermenistan istihbarat örgütü,Yunan istihbarat örgütü, Gürcistan istihbarat örgütünü biraz irdeleyelim.

İran(Savama) İran İstihbarat Servisi-MOIS’in yıllık bütçesi 400 milyon dolar civarındadır. VEVAK, bilgi toplamanın yanında dünya ve bölge çapında radikal gruplar ve İslâmi Hareket Örgütleri ile irtibat sağlamaktan da sorumludur. VEVAK güdümlü faaliyetlerin iki hedef ekseninde gerçekleştiği görülebilir;

Rejim muhaliflerinin cezalandırılmasını, İslâm Devrimi’nin ihraç edilmesi.Günümüzde İran bu faaliyetlerini özellikle tüm Kafkasya, Güney Asya ve Orta Doğuda yoğun şekilde sürdürmektedir. Şii jeopolitiğini ilgilendiren her bölge operasyon hedefi seçilmektedir.

VEVAK çatısı altında yer alan İran istihbarat kurumları şunlardır:

1- SAVAMA: Dış istihbarattan sorumlu asıl servistir. Batılı ülkelere (Türkiye’ye) yönelik faaliyetler, Hizbullah ve diğer radikal dinci örgütlerin faaliyetlerini yönlendirir.

2- Devrim Muhafızları (PASDARAN): 120 binin üzerinde askeri personeli olan yapı, rejim muhaliflerini takip etmekle görevli bir istihbarat ünitesine de sahiptir. Ayrıca “Basij/Besic ” adı verilen gönüllüleri de PASDARAN kontrol eder. 900 000’den fazla elemanı olan bu kurumun Şii itikadına (jeopolitiğine) uymayan kişilerin tespiti ve ortadan kaldırılması görev tanımındadır. Dış operasyonlar her durumda SAVAMA ile ortak yürütülür. Başında bir general bulunan PASDARAN’a bağlı öldürülen terör  destekçisi  Kasım Süleymani’nin komuta ettiği “Kudüs Kuvveti” de ülke dışı harekâtlardan sorumludur.

3- Kurtuluş Hareketleri Dairesi: PASDARAN’ın Körfez Taburu statüsünde oluşturulmuştur. Bu teşkilat; PKK, ASALA, Japon Kızıl Ordusu ve Hizbullah gibi uluslararası terör örgütlerine uzun yıllar boyunca askerî, malî ve lojistik destek vermiştir. Bu faaliyetlerine açık veya gizli olarak halen devam ettiği biliniyor.

4- İran Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı (J-2),Şah döneminde ABD ordu sistemine göre dizayn edilen bu yapı daha çok klasik askeri istihbarat ile yükümlüdür.

İran, istihbarat teşkilatlarını sadece bir haber alma teşkilatı olarak değil, operasyonel unsurlar olarakta kullanıyor. Bu açıdan bakıldığında yüzyıl önceki İstihbarat örgütümüz Teşkilatı Mahsusa’yı andırıyor.

İran İstihbarat Servisi yurtdışında çok sayıda cinayet ve adam kaçırma işini  organize  etti.

1992’de Berlin’deki Mikonos adlı restoranda üç Kürt siyasi liderinin öldürülmesi  olayı

2015 yılında Hollandanın  Almera kentindeki Halkın Mücahitleri Örgütü’nün eski üyesi Ali Mutemid Kulahi ve 2017 yılında Lahey’de Ahvazlı siyasi aktivist Ahmed Mevla’ya düzenlenen suikastte “İran istihbaratının parmağı var.

İran televizyonunun 10 Ekim 2019 salı günü akşamı, muhalif gazeteci Ruhullah Zem’in gözleri ve elleri bağlı bir şekilde görüntülerini yayınlaması izleyenleri şok etti.

İran İstihbaratı Belucistanın  bağımsızlığı  için mücadele eden  Cundullah  örgütünün lideri Abdulmelik Rigiyi 2010 yılında  yurt dışında kaçırarak İran’a getirmişti. Bunun ardından birkaç ay süren bir mahkemeden sonra hakkında idam kararı çıkarıldı ve aynı yıl idam edilmişti.

Ahvazlı  Arap öğrenci hareketinin liderlerinden Muhammed Ali Amuri  2007 yılında Irak’a kaçtı. Ancak Amuri orada tutuklandı ve Avrupa ülkelerinden biri siyasi sığınma talebini kabul etmesine rağmen beş yıl hapis yattıktan sonra İran güvenlik güçlerine teslim edildi.Amuri, Haşimi eş-Şabani, Hadi er-Raşidi, Cebbar el-Buşuke ve Muhtar el-Buşuke adındaki diğer dört aktivistle birlikte idam cezasına çaptırıldı. Haşimi eş-Şabani ve Hadi er-Raşidi 2014 yılında idam edilirken yargı diğer üç kişi hakkında idam cezasının ertelendiğini açıkladı.

Türkiye’deki  İran muhalifi  birçok kişinin  öldürülmesinde  ve kaçırılıp İrana  götürülmesinde aktif rol oynadılar,Bazen taşeronlar kullandılar.

Frood Fouladvand lakaplı Fethullah Menuşehri 2007 yılında Türkiye’de kaçırılmadan önce Londra’da yaşıyordu.Fouladvand İran’a monarşiyi geri getirmek isteyen İran Krallığı Grubu adındaki muhalif bir grubun kurucusuydu.

Halkın Mücahitleri Örgütü’ne yakınlığı ile bilinen siyasi aktivist Ali Ekber Kurbani 1992 yılında Türkiye’de kaçırıldı. BBC Farsça’nın haberine göre Kurbani İstanbul’un Şişli semtindeki evinden çıktığı sırada Türklerden oluşan bir grup Kurbani’nin yolunu keserek kendilerini takip etmesini istedi.

Rejim karşıtı siyasi aktivistin cesedi bu olayın ardından Türkiye topraklarında bulundu ve vücudunda işkence ve boğulma izleri vardı. 2002 yılında Türk yetkililer, kaçırma olayının İran destekli İslami Hareket tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı

En son olay Ahvaz Arap Ulusal Direnişi Hareketi’nin sürgünde yaşayan eski yöneticilerinden El-Nidal Hareketi lideri “Habib Assoud” lakaplı Habib Farajollah Chaab, Ekim ayında Türkiye’den kaçırıldı. Kaçıran kişiler  İran istihbaratına  çalışan İranlı uyuşturucu baronu firari Naci Şerifi Zindaşti’nin adamlarıydı.

Çin istihbarat Örgütü(MMS)Çin Halk Cumhuriyeti, 1960’lı yılların sonlarından itibaren Türkiyedeki  casusluk faaliyetleri  iki ayrı yönden müdahale etmektedir: Birincisi, Türkiye’de “Maocu” olarak ortaya çıkan yapılanmalara tam bir lojistik destek vermek; ikincisi ise, daha önce Türkiye’ye göç etmiş Doğu Türkistan cemaatini kontrol altında tutmak!.. Çin bu amaçla Türkiye’deki servis elemanları vasıtasıyla çok büyük meblağlar akıtmıştır, akıtmaya da devam etmektedir. Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’ne bağlı MSS (Devlet Güvenlik Bakanlığı), Guoanbu (Guojia Anquan Bu), MPS (Kamu Güvenlik Bakanlığı), Halk Kurtuluş Ordusu bünyesi içindeki 8341 Unit-Central Security Regiment örgütünün İkinci Departmanı ve Uluslar arası İrtibat Departmanı ve Yeni Çin Haber Ajansı (Xinhua), Türkiye ile ilgili tüm istihbarat ve ajitasyon faaliyetlerinden müteselsilen sorumludur. Çin İstihbaratının faaliyet gösterdiği 50’nin üzerindeki ülke arasında Türkiye ön sıralarda gelmektedir. 1949’da Çin Komünist Partisi’ne bağlı olarak kurulan ve başlangıçta KGB tarafından yapılandırılan Çin İstihbarat Servisi, Mao’nun ölümünden sonra, yakın zaman öncesine kadar (ilişkiler bozuluncaya kadar) C.I.A. tarafından modern yapılanmaya kavuşturulmuştur. Dolayısıyla asla küçümsenmeyecek deneyimli kadro ve tekniklere sahiptir. Servisin Birinci ve Dördüncü Bürosu Doğu Türkistan Türkleri ve Çin’e gelen Türk vatandaşları ile ilgilenirken, İkinci, Altıncı, Sekizinci ve Dokuzuncu Büroları ile Dış İlişkiler Bürosu Türkiye’ye ve diğer hedef dış ülkelere yönelik faaliyet göstermektedir. Servisin, Yeni Çin Haber Ajansı’nın yanısıra, yönetim ve uluslar arası ilişkiler alanlarında elemanlarına akademik düzeyde eğitim veren iki enstitüsü de bulunmaktadır. Çin Servisi’nin Batı’daki en önemli desteği, Almanya Dış İstihbarat Servisi olan BND (Bundesnachrichtendienst), Ortadoğu’daki ise İran’ın malûm servisidir. Almanya, İran ve Çin ekseninde en önemli hedef ülke ise jeopolitik konumundan dolayı Türkiye’dir.Çin  istihbaratı  Türkiye’den devşirdiği  bir çok  ajanını  uluslararası  Pekin radyosunun  Türkçe bölümünde  istidam ederek,Türkiye yapılan Türkçe yayınlarda propaganda ajanı olarak kullanmaktadır.

Türkiye’de  Çin  istihbaratı İstanbul Avcılar’da  Çin’in ajanlık teklifini reddettiği iddiasıyla gündeme gelen Uygur Türkü Yusufcan Emet (Amat) kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırıya uğramasıyla  gündeme geldi..Olayın arkasında Yusufcan Emet’in daha önce Doğu Türkistan’da keyfi tutuklamayla iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldığı ve sonra 2016 yılında Çin istihbaratı tarafından Afganistan’da var olduğuna inanılan Uygur mücahitlerin arasına sızması ve Çin’e casusluk etmesi koşuluyla serbest bırakılarak Urumçi’den Pakistan’a sınır dışı edildiği, daha sonra ise zor şartlar altında Türkiye’ye sığındığı ve uluslararası medyaya Çin’in kendisini casusluk yapmaya zorladığını Türkiye’deki Çine casusluk  yapanlarının listesini açıklayacağını sosyal medyada    bildirmesi sonucu suikast girişiminin Çin istihbaratı tarafından taşeronlara sipariş verildiği düşünülüyor.

Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) 2010’da isim değişikliğine gitse de Rusya’da ve yabancı ülkelerde halen GRU isimiyle biliniyor.

2009 ve 2011’de İstanbul’da işlenen 4 Çeçen cinayetinde  Rus istihbaratının parmağı  var.2009 yılının 26 Şubatında İstanbul’un göbeğinde, Zeytinburnu’nda Ali Osaev adlı  Çeçen  komutan  susturuculu bir tabancayla vurularak öldürülmüş,2 yıl sonra yine Zeytinburnu’nda aynı yöntemle 3 Çeçen daha öldürülmüştü. Bu kişiler Çeçenistanın  bağımsızlığı için savaşanlardandı  Rus  istihbaratıyla  bağlantılı .Zona’ kod adlı Çeçen vatandaşı Temur Makhauri yakalanmıştı.

Ermenistan İstihbarat Örgütü(NSS): Türkiye’de  Ermenistanın casusluk faaliyetleri Gürcistan, Rusya veya Avrupa ülkeleri vatandaşı pasaportu taşıyan Ermeni asıllı yazar, araştırmacı, turist, STK temsilcisi veya program yapımcısı olarak Türkiye’de Karadeniz bölgesine gelerek istihbarat araştırmaları yapıyorlar.

Rize ve Artvin bölgesinde yaşayan Hemşinli vatandaşların aklını çelerek Ermeni olduklarını ve Ermenice konuştukları yönde çalışmalar yapmaktadırlar. Bölgede ki köylerin eski ismi diye Ermeni isimleri belirtmeleri ve halkın soyağacı diye uyduruk akrabalık hikayeleri uydurarak kitap yazıp izinsiz belgeseller çekip bunları da Ermenistan devlet televizyonlarında ayrıca çeşitli web sitelerinde yayınlamaktadırlar. Bu çalışmaları yapanların başında Erivan Üniversitesi Halk Bilimci Prof. Lusine Sahakyan ile Suriye Halep doğumlu olan ama Arjantin de yaşayan sözde gazeteci yazar ve editör olan Avedis Hadjian gelmektedir”

Yunan İstihbarat Servisi(EYP):Yunan istihbaratı Doğu Karadeniz’deki faaliyetlerini dini  turizm  ve Pontusculuk adı altında Papaz,gazeteci turist görünümlü  kişiler  yürütmektedir.

Şimdileri yurt dışına kaçmış olan tescili Yunan ajanları Tamer Çilingir ve  Yannis Vasilis Yaylalı Eyp’nin Karadeniz  bölgesindeki en önemli ajanlarıydı.Yunan ajanı Savvas  Kalenderis’  Özel ilgi alanı KARADENİZ ve sık sık ziyaret ettiği şehirler; Trabzon, Rize, Giresun, Artvin, Sinop’tu

Tescili  Yunan ajanı Tamer  Çilingir  İnternet üzerinden Mavri Thalasa adıyla  Türkçe,Rumca  radyo yayını  yaparak  Yunan istihbaratı adına Pontus propagandası yapıyor.

Karadeniz’de kullandığı kod adı; Savaş Kalender. Karadenizli 20 gence Yunanistan’da Üniversitelerde burs sağlamış ve aylık 500 avro maaş bağlatmıştır. Şimdilerde sözde “Pontus soykırımı” palavrasını yazan yazarları ikna eden ve olayın güncelleşmesini sağlayan bu 20 gençtir.

Ege bölgesindeki ormanları   PKK’lı  teröristlere yaktıran  Savas Kalenderistir.’1997 yılındaki Kırıkkale’deki mühimmat fabrikamızdaki patlamanın arkasında o olduğu biliniyor ama somut delil bulunamadığından tutuklanmamıştı..Apo’nun Kenya’daki Yunanistan Büyükelçiliğnde kalmasını sağlayan ve Yunanistan da sözcülüğünü yapan gene Savvas Kalenderidis’dir.İzmir’de, satın aldığı – Sinoplu – Türk Hava Kuvvetlerinden bir Üsteğmen pilotun yaptığı casusluğun MİT tarafından yakalanması sonucu Yunanistana kaçan Savvas Kalenderidis, Yunanistan’da da yargılanıp suçlu bulunmuş. Şimdilerde Yunanistan da bir kitapçı dükkanı işlettiği söyleniyor.

Yunan İstihbaratı adına Karadeniz bölgesi başta olmak üzere Türkiye’deki değişik bölgelerde Pontusçuluk adına faaliyetlerde bulunan diğer bir isimde Thodoros Pavlidistır. Pavlidisin,Yunan İstihbaratı adına Samsun başta olmak üzere tüm Karadeniz bölgesinde yaptığı Pontusçu faaliyetlere Masonik yapılanma altındaki yapılarda bilerek veya bilmeyerek destek verdi.

Pavlidis, mübadele dernekleri üzerinden bölgedeki faaliyetlerini yürütememesi üzerine Rum kökenli işadamları, STK mensupları, bürokrat ve siyasiler üzerinde ilişkilerini geliştirdi.

Mübadele dernekleri ve Lozan Mübadilleri Vakfı gibi Türklük, Atatürk ve Cumhuriyet hassasiyeti olan kuruluşlar Pontusçu söylemlerinden dolayı Pavlidis’e kapılarını kapattı.

Yunan İstihbaratı adına çalışan ve DHKP-C’nin güdümünde olan Devrimci Karadeniz ve Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı söylemleri ile bilinen Tamer Çilingir gibi yapılanmalar ile ilişki içinde olan Theodoros Pavlidis’in Türkiye’de ki ajanlık faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye giriş yasağı konuldu.

Gürcistan İstihbarat Servisi(Gis):Gürcistan ekonomik bakımdan Türkiye  bağımlı bir  Güney Kafkasya  devleti olmasına rağmen. Gürcistan  istihbaratına  çalışan Kartvel Milliyetçiliğinin öncüsü  papazlar Türkiye’deki Gürcü Müslümanların zorla  müslümanlaştırıldığına dair  Türkiye’nin Gürcistan sınırına yakın şehirlerinde ve Gürcü  nüfusun yaşadığı yerlerde   faaliyetlerde bulunuyorlar.

Mikhail Saakasvili yönetiminde Gürcü Parlamenterler, Türkiye’nin dostluğuna ve desteğine en fazla ihtiyaç duyacağı bir dönemde Rize ve Artvin illerinde özel Gürcü kolejleri açmak amacıyla geziler düzenleyerek, Gürcü kökenli işadamlarından yardım sağlama girişimlerinde bulunmuşlardı.Gürcistan TV’lerinin en çok izlenen saatlerinde Trabzon’a kadar geniş bir alanı Gürcistan sınırlarında gösteren haritalar yayınlamışlar. Yayınlanan  haritalarda buraların tarihi Gürcü toprağı olup, Lazlar da Gürcü asıllı  olduğu tezini  işlemişlerdi.

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’daki köylere gelen Gürcü televizyon ekipleri, Türkiye’de yaşayan Gürcü halkının Osmanlı İmparatorluğu döneminde zorla Müslümanlaştırıldığı şeklindeki sözde tezlerini ispatlamak için, buradaki halka kendilerinin Gürcü olduklarını söylettirerek ve bunları kendi televizyonlarında yayınlayarak. Hatta yine aynı programlarda; ‘Türkiye’deki eski Gürcü kiliselerinin bakımsız olduğu, tarihi eserlerin farklı amaçlarla kullanılarak tahrip edildiği’ gibi asılsız iddialarla Gürcü halkın dini duygularına hitap etmeye çalışmaktadırlar.

Suudi Arabistan İstihbarat Örgütü(GIP): Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın  öldürülmesiyle gündeme gelmişti, Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın,  Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinde  rol oynayan ekipten bazı isimler, Suudi istihbaratının modernizasyonu planı çerçevesinde ABD’de eğitim almışti. Bu  isimler Suudi istihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed el Assırı,Maher Abdulaziz Mutreb, Suud el-Kahtani …..

Türkiye, topraklarında cinayetler işleyen adam kaçıran  bu casusluk teşkilatlarına dur diyecek nitelikte güçlü bir ülke ve güçlü bir istihbaratına sahiptir.

Kaynakça:

1)Tanay Yücel-Çinlilerde ve Türklerde istihbarat Çin istihbarat teşkilatı MSS’nin Faaliyetleri-https://www.uyghurcongress.org/tr/cinlilerde-ve-turklerde-istihbarat-cin-istibarat-teskilati-mssnin-faaliyetleri/

2) Seyrek Ahmet -İstihbarat Örgütleri Tarihi  -https://www.dr.com.tr/Kitap/Istihbarat-Orgutleri-Tarihi/Ahmet-Seyrek/Arastirma-Tarih/Tarih/Dunya-Tarihi/urunno=0001868933001

Yücel Tanay
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Nasıl Başarılı Olunur?

Nasıl Başarılı Olunur?

Sonraki
OTO HABER

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.