İş yerinde daha iyi bir iletişimci olmanın 5 yolu

Duyulduğunu hissetmek ister misin?

Bu beş iletişim ipucunu yeni iş yeri kararlarınız haline getirin.

İşyerindeki iletişim becerileri, aklınıza gelebilecek herhangi bir sektördeki bir işletmenin başarısı için yeni çıkmış teknolojiler kadar çok önemlidir – özellikle şu anda COVID-19’un yayılmasını durdurmak için uzaktan çalışan pek çok insan varken. Ne yazık ki, insanlar isteklerini ve ihtiyaçlarını ifade etmekte gerçekten çok kötü olma eğilimindedir. Nasıl daha iyi bir iletişimci olunacağını öğrenmek için daha iyi bir zaman olmamıştı.

Sadece meşhur çapraz teller işinizi daha zor (ve daha az hoş) yapmakla kalmaz, aynı zamanda kelimenin tam anlamıyla maliyetli olabilir. David Grossman, sık sık alıntılanan “Kötü İletişimin Maliyeti” adlı raporunda, her biri 100.000 çalışanı olan 400 şirkette anket yaptı ve çalışanlar arasındaki zayıf iletişim nedeniyle yılda ortalama 62.4 milyon dolarlık bir şirket başına kayıp buldu.

İyi iletişim becerileri, daha az sürtünmeyle insan etkileşiminin kıvrımlarından geçmenize yardımcı olur. Bunu yapmayı öğrenirseniz, sakin kalma ve kırgınlıktan uzak kalma ve hatta muhtemelen özlediğiniz türden görevlere inme şansınız çok daha yüksektir.

Karar No. 1: Bir şeyleri yalnızca gerçekten yapabiliyorsanız yapmaya söz verin

Bazı açılardan, “evet adamı” olmak kariyerinizde size iyi hizmet edebilir, ancak “Herkesi memnun etmem gerekiyor” moduna geçip bunalmak kolaydır. Sadece bir seferde çiğneyebildiğiniz kadar ısırın.

Los Angeles’ta kariyer konularında uzmanlaşmış psikolog Yvonne Thomas, “Asırlık atasözünü hatırlayın: Eylemler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur” diyor. “Söylediklerinizi yaparken ve yaptığınızı söylerken tutarlı olun.”

Bir PowerPoint sunumunu Cuma gününe kadar bitireceğinizi söylerseniz, yapın. Eğer yapamıyorsanız, taahhütte bulunmayın. Görevi tamamlayamamaktansa önceden bir şeye hayır demek daha iyidir.

Thomas, “Bu, iş dünyasında kritik önem taşıyor, çünkü işte güvenilirlik, güven ve saygı kazanıyorsunuz,” diyor.

Karar No. 2: Bunalıncaya kadar beklemeyin

1 Numaralı Kararın tavsiyesini benimsediğiniz kadar, muhtemelen yine de zaman zaman fazla çalışacaksınız. (Çalışma dünyasında hayat böyledir.) Bu, uzun vadeli başarınız için bunalmış hissettiğinizde iletişim kurmanızı sağlar. İletişim becerilerinizi geliştirmeden önce bir krizin ortaya çıkmasını beklemeyin.

“Çözüm, yardıma ihtiyacınız olduğunu anladığınız anda amirinize veya müdürünüze gitmeniz veya size verilen her şeyi ayrılan sürede tamamlayamayacağınızı hissetmeniz,” diyor, Columbus

Georgia merkezli bir iş başarısı koçu olan Tandee Salter;

“Size verilen işi tamamlamak için yardım alıp alamayacağınızı veya son tarihlerin uzatılıp uzatılamayacağını sorun.”

Karar No. 3: İlgili haberleri iş arkadaşlarınızla paylaşın

Başkalarını kollayan, bilgili, ilgili bir çalışan olarak tanınmak ister misiniz? Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, ilgili haberleri birlikte çalıştığınız kişilere iletmektir.

“Gününüzün saatlerini almak zorunda değil, ancak internette geziniyor, radyo dinliyor veya haberleri okuyorsanız ve ekibiniz için yararlı veya ilginç olabilecek bir şey öğreniyorsanız, birkaç dakikanızı ayırın ve onlara bu bilgiyi aktarın.”

Karar No 4: Bir “konuşma” listesi oluşturarak iletişimi kolaylaştırın

Nasıl daha iyi bir iletişimci olunacağının temel ilkelerinden biri organize olmayı içerir. Bir yanıta ihtiyaç duyduğunuzda iş arkadaşınıza bir e-posta göndermek yerine, tüm sorularınızı tek bir iletişim için kaydetmeye çalışın – ister bir konuşma isterse bir e-posta olsun.

Düşüncelerinizi düzenlemenize ve sağlamlaştırmanıza yardımcı olmak için “o kişi için bir” konuşma “listesi oluşturun” diyor. “İletişim kurmanız gereken şeyleri düşünürken, söylemeniz gereken her şeyle birlikte onun adıyla başlayan görevler oluşturun.”

Karar No. 5: Açık uçlu sorular sorun

İyi iletişim sadece kendinizi ifade etmekle ilgili değildir; aynı zamanda doğru türden soruları sormakla da ilgilidir, böylece bilgileri ilettiğiniz kadar başarılı bir şekilde alabilirsiniz.

Chandler, Arizona merkezli bir satış eğitimi şirketi olan Tom Hopkins International’ın kurucusu Tom Hopkins, “İletişim becerilerinizi geliştirmenin en basit yollarından biri açık uçlu sorular sormaktır” diyor. “Bunlar kim, ne, ne zaman, nerede, neden ve nasıl ile başlayan sorulardır.”

Kabul edelim — yalnızca evet / hayır yanıtlarını gerektiren sorular size pek bir şey anlatmayacaktır. Ancak “5N1K” ile başlayan sorular sormak, konuştuğunuz kişiye bilgilerini sizinle paylaşma şansı verir.

Hopkins, “İşin püf noktası, her iki taraf da sonraki adımlar veya yapılacak eylemler konusunda netleşene kadar yanıtları dinlemeye ve bu yanıtlara dayalı sonraki soruları sormaya hazır olmaktır.

İşte o zaman etkili bir ofis iletişimi kuruyorsunuz.

Umarım işinize yarar bir yazı olmuştur. 

Siz sevgili Kooplog okuyucuları ile bir sonraki yazı da görüşmek üzere…

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim. E kitaplarıma idefix ve D&R üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Sizin için buraya bağlantı bırakıyorum. https://www.idefix.com/yazar/Berk%20Ekim
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
kalbim hala bıraktığın yerde

kalbim hala bıraktığın yerde

Sonraki
FUTBOL İLE İLGİLİ YAZI

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.