Hayatlar ve Hatıralar

Hatıra ; yaşanmış olgulardan kişinin belleğinde saklanan sırası,yeri geldiğinde anımsanabilen her türlü şey.

Bence hafızamız kalbimizle iş birliği yapıyor . Mesela dün ne yediğimi hatırlamıyorum çünkü bu benim için önemli değil ama ona ilk aşık olduğum o an benim için o kadar önemli ki  hafızam bunu benim için hazine gibi saklıyor.

Yemek yerken kalbiniz hızlanıyor mu ? ya da heyecanlanıyor musunuz ? hayır.

Şimdi söyleyin bana hafızam neden benim için önemsiz olan anıları biriktirsin ki onun yerine benim için önemli , üzgün olduğum da onu hatırlamam bile benim neşemi yerine getirecek anıları biriktirmesi gerekmez mi ?

Zaten dün ne  yediğimi hatırlamiyorum demekki bu bir anı değil hafızam bunu benim için saklamamış diye düşünenler hafızanız onu sizin için saklıyor da siz hiç dün ne yedim diye düşünüyor musunuz ?

Bu yüzden kalbimizin hafızamızla iş birliği yaptığını düşünüyorum.

Yemek yemek bizim için önemli değildir ama doğum günümde sevdiklerimizle eğlendiğimiz o an bizim için çok önemlidir yada gecenin bı vakti onun için ağlamanı unutamazsın bunları hep hatırlarsın çünkü o günlerin sende farklı bi etkisi kalır.

Hayatınızın her anı güzel geçmez ağlarsınız, pişman olursunuz, korkarsınız ama emin olun her yaşadığımız bizim geleceğimiz için önemlidir.

Kırmızı ışık yanarken geçtiğinizi ve bir arabanın size çarptığını düşünün ya yaralanırsınız yada ölürsünüz farzedelim ki iyileştiniz ve birgün yine trafik lambasının önündesiniz ve kırmızı ışık yanıyor yeşil ışığı beklemeden geçer misiniz ?

Boşa düşünmeyin geçmezsiniz çünkü siz bir öncekinde tecrübe edindiniz.

Hayat da bundan ibaret değilmidir ? yaşadığımız her olay bize tecrübe getirir ve o hatayı bir daha yapmazsınız .

Şahsiyet filmindeki Haluk Bilginer’in  dizide söylediği bir söz var :

“Zaten ne demiş şair , hayat hatıradır unutursan ölürsün “

Sizi bilmem ama ben çok etkilendim. Her düşündüğumde şair burda ne demek istiyor diye kafa yordum ve şu sonuca vardım.

Herkesin hayata bakış açısı farklıdır kimileri hayatın iki yüzlü olduğunu ve hangi yüzünü gösterirse onu hakettiklerini düşünürler kimileri de hayatın kötü yüzünü görse de onla savaşmayı tercih eder ya size göre hayat nedir ?

Bana göre acımasızca kurgulanmış bir oyunun içindeyiz ama bu oyunun diğer oyunlardan ayıran bir özelliği var . Bu oyun  kazanan belli olduğunda bitmez tam tersine oyun bittiğinde kazananlar seçilir.

Etrafımızda kazanmak için neler yapılıyor görmüyor musunuz ? Birinin onlara buraya kazanmak için değil de öğrenmek için geldiğimizi anlatmalı.

Sen hile yaparak ,para çalarak ,bir kıza tecavüz ederek kazanacağını düşünüyorsan yanılıyorsun hile yapmak yerine kurallara uyarak ,para çalmak yerine alnının akıyla kazanarak , bir kızın namusuna el uzatarak değil de onu koruyarak kazanacağını hatırla insanoğlu.

İşte hepimizin yaptığı hata bu ‘hayat hatıradır unutursan ölürsün’ ve hepimiz gerçekleri göz ardı edip unuttuk.

Yaptığımız hataları unutarak yaşadığınızı mı düşünüyorsunuz siz o hatayı tekrar yaparak daha da yaralanıyorsunuz.

“Hayat hatıradır , unutursan ölürsün ” bu sözden ne anladığın sizin yaşayış biçiminizi gösterir.

Benim , senin, onun , onların…

Hayat  hatıralardan ibarettir geçmiş ve gelecek olmadan biz bir hiçiz.

Şöyle anlatım ;kafanızı bir yere vurduğunuzu düşünün ve herşeyi unuttuğunuzu gözlerinizi açtığınızda zaman kavramının bir önemi kalmaz.

Ben kimin ? ailem kim ?  hayallerim var mı  ? hiç aşık oldum mu ? bütün sorular cevapsız kalır çünkü hatıraların seni terketti .

Hafızanızın silinmesi ölümlerin en acımasızıdır seni koca dünyada tek bırakır bir bakmışsın ölüden bir farkın kalmamış.

kumri-bilen
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yankılan Dağdan Dağlara Sesimiz
Sonraki
trend fikirler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.