Dijital Okuryazarlık

Herkese merhabaaalaaar ilk blog yazıma hoşgeldiniz, sizlere en doğru bilgiyi aktarmak adına Bahçeşehir Üniversitesi’nden aldığım seçmeli GEP0322 dersinde öğrendiklerim ve internet araştırmalarımla bu yazıları en doğru şekilde göstermek için ilk yazım olan Dijital Okuryazarlıkla başlamak istiyorum  umarım yazılarımı verimli bulur ve seversiniz  herkese iyi okumalar 🙂

Dijital Okuryazarlık

. Bilgi, Veri

.İletişim, İş Birliği

.Öğrenme, Geliştirme

.Yaratma, Yenilikçi

.Anlama, Analiz Etme

Değişen teknolojiyle birlikte bilgiye erişimde sürdürülebilir olmalıdır. Dijital okuryazarlık da burada devreye girmektedir. 

Dijital okuryazarlık, internet platformları, sosyal medya ve mobil cihazlar gibi dijital teknolojiler aracılığıyla iletişimin ve bilgiye erişimin giderek arttığı bir toplumda yaşamak, öğrenmek ve çalışmak için ihtiyaç duyduğunuz becerilere sahip olmak anlamına gelir.

Bunların yanında dijital okuryazarlığın en önemli noktası iletişimdir.

 İletişim dijital okuryazarlığın sanal ortamlarda iletişim kurarken, fikirlerinizi açıkça ifade etme, ilgili sorular sorma, saygıyı sürdürme ve güven inşa etme yeteneğidir, yüz yüze iletişim kurarken olduğu kadar  da önemlidir.

Dijital okuryazarlığın önemini bugün ki süreçlerimizde daha da hisseder olduk. Şuan bulunduğumuz pandemi sürecinde her şey online platformlara dönüştü. Bunların getirdiği iletişim sıkıntıları da birçok şeyin kapısını araladı. 

Bizler de gerek okullarımızda gerekse çalıştığımız iş yerlerinde; derslerimizi, toplantılarımızı online platformların üzerinden yürütmeye başladık. Burada ki eksikliklerimizi gidermek için ben kendi adıma Üniversitemden seçmeli olarak aldığım dersle bilinçlendim. 

İlk olarak ders seçim haftasında bu dersin önemini henüz kavrayamamıştım ama şuan bu konu üzerinde çalışmalar yaptıkça bunun ne kadar değerli olduğunu görebiliyorum. 

Okul süreçlerimizde artan vaka sayılarına göre Sosyal ve Akademik Kulüpler olarak bu dönem ki etkinliklerimizi tüm öğrencilerimizin sağlığı adına online yapma kararı aldık. Akademik bir kulübün yönetim kurul başkanı olmak bilginin sürdürülebilirliğini korumak adına benim için oldukça önem arz ediyor.

Bu yolda edindiğim bilgilerle gerek online da bilgi aktarımı gerekse doğru ve etkili iletişim adına çalışmalar sürdürmeye devam etmekte ve bu dersi daha detaylı öğrenerek kendi kişisel ve profesyonel yaşamıma katkı sağlamayı sürdürmekteyim. 

Ayşe Yücel
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Böyle mi Büyüdük? Fark Etmeden…
Böyle mi Büyüdük? Fark Etmeden...

Böyle mi Büyüdük? Fark Etmeden…

Sonraki
Kalp mi yoksa beyin mi sever?

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.